KROSNO GLASS, legendarna polska huta szkła, po raz pierwszy w swojej historii pojawi się na Fuorisalone 2019 w Mediolanie, w ramach wydarzenia organizowanego przez Interni Magazine pod hasłem HUMAN SPACES. To tu zostaną zaprezentowane szklane dzieła sztuki z KROSNO oraz elementy nowej, limitowanej kolekcji KROSNO D’SIGN stworzone we współpracy z Karimem Rashidem. Instalacja pokazująca szkło KROSNO oraz nim inspirowana została zaprojektowana przez Dorotę Koziarę i będzie można ją oglądać w zabytkowych przestrzeniach Università Statale, Ca’Grande od 9 do 14 kwietnia.

Mediolańska prezentacja marki KROSNO D’SIGN będzie odsłoną kolekcji o nazwie SAKRED zaprojektowanej przez światowej sławy projektanta Karima Rashida, jak również wybranych produktów z dawnej i aktualnej produkcji huty, nigdy dotąd nieprezentowanych w ramach najważniejszych światowych wydarzeń z dziedziny designu. Ekspozycja jest opowieścią o szkle, które towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Ekspozycja KROSNO pojawi się w ramach wystawy Interni Magazine, której tegorocznym motywem przewodnim jest Human Spaces – są to obiekty, dzieła czy przestrzenie obecne w życiu człowieka na wiele różnych sposobów i mające w szerszym znaczeniu przyczyniać się go jego dobrego samopoczucia – zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Jak podkreśla Dorota Koziara, autorka projektu wystawy dla KROSNO, dla niej najważniejszą cechą szkła, poza funkcją użytkową, jest jego magia, przeźroczystości, głębokie kolory, które nadają przestrzeniom szczególnej atmosfery i refleksy świetlne. Dzięki szkłu możemy oglądać świat nawet na wysokości 11 000 m, mimo ekstremalnych warunków zewnętrznych. Ten przeźroczysty materiał potrafi być zarówno silny, jak i bardzo kruchy, kiedy towarzyszy nam we wzniosłych i codziennych momentach życia.

 Magiczny aspekt szkła jest dla mnie najważniejszy w przestrzeni człowieka, dotyczy to zarówno przeźroczystości i koloru, jak i dźwięku, jaki szkło wydaje. Zarówno kolekcja Karima Rashida, jak też wybrane przeze mnie obiekty z kolekcji dawnej Huty Szkła KROSNO Glass są tego znakomitym przykładem. Załamania czy odbicia światła na geometrycznych, kolorowych formach tworzą wyjątkową atmosferę stołu czy wnętrza, w którym się znajdują – dodaje Dorota Koziara.

Pierwsza wystawa KROSNO GLASS w ramach Fuorisalone w Mediolanie ma swoje miejsce w Ca’Grande dziś Università Statale, czyli przepięknym zabytku architektonicznym, który powstał z inicjatywy Francesco Sforza, pra-pra dziadka Bony Sforzy, królowej Polski w XVI wieku, jako dar dla miasta i jego mieszkańców z przeznaczeniem pierwotnie na miejski szpital, a dziś będącym siedzibą uniwersytetu.

Czysta geometria zaklęta w szkle – kolekcja SAKRED

Marka KROSNO D’SIGN jest otwarciem się Huty Szkła KROSNO Glass S.A. na nowe rynki i klientów, dla których liczy się zarówno unikatowy design, jak i najlepsza jakość produktów. W swoim programie marka stawia na współpracę ze znanymi, światowymi i polskimi projektantami kreującymi kierunki w sztuce użytkowej. Autorem pierwszej kolekcji pod szyldem KROSNO D’SIGN jest Karim Rashid, który stworzył linię o nazwie SAKRED nawiązującą do trzech podwalin świętej geometrii: okręgu, linii i trójkąta.

 

SAKRED – czysta geometria cylindra i stożka, najbardziej uniwersalnych form świata, najprostsze i ponadczasowe kształty skrywające duszę. Różnorodne połączenia tych kolorowych form dodają codzienności poczucia siły, stabilności i czystości – mówi Karim Rashid.

 

Produkty z linii SAKRED to ekskluzywny wybór pięknych przedmiotów wykonanych z kolorowego szkła, które występują w pięknych, specjalnie dobranych odcieniach. Jak przystało na umiłowanie autora do mocnego koloru, Karim Rashid wybrał gamę czterech kolorów. Bursztyn, ametyst, zielony oraz szaroniebieski to barwy szkła, które nadają produktom wyjątkowego charakteru. Dzięki zestawieniu tych kolorów z prostymi, geometrycznymi formami kolekcja SAKRED sprawia, że codzienne rytuały stają się chwilami pełnymi piękna. Kolekcja będzie składała się z kilkunastu produktów, w tym: szklanek, kieliszków do wina i koktajli, karafki, wazonu, patery oraz mis i świeczników w różnych rozmiarach.

 

KROSNO D’SIGN, oprócz Karima Rashida, rozpoczęło już współpracę z Monicą Armani – włoską architektką i projektantką, Dorotą Koziarą – jedną z najbardziej rozpoznawalnych za granicą, polską projektantką, architektką wnętrz oraz kuratorką wystaw, a także Janem Kochańskim – wielokrotnie nagradzanym polskim projektantem młodego pokolenia.

 

 

KROSNO – informacje o firmie

KROSNO to synonim najwyższej jakości od 1923 roku. Jest jednym z największych producentów szkła użytkowego w Polsce, a także cenionym dostawcą na ponad 60 światowych rynkach. Marka KROSNO oferuje szeroki asortyment produktów, wyróżniających się funkcjonalnością, kunsztem i ponadczasowym wzornictwem.

Międzynarodową wizytówką KROSNO jest szkło formowane tradycyjną metodą ręczną. Klienci wysoko cenią sobie również szkło formowane automatycznie, które oferowane jest w doskonałej jakości i konkurencyjnych cenach. Dla klientów biznesowych na całym świecie KROSNO tworzy wyroby na specjalne zamówienie, oferując pełną gamę usług: od projektu do finalnego produktu.

Produkty KROSNO powstają w hucie Krosno Glass w południowo-wschodniej Polsce. Zakład wyposażony jest w wydajne linie produkcyjne do formowania szkła metodą mechaniczną. Dumą firmy są imponujące piece hutnicze wraz z infrastrukturą przeznaczoną do wytapiania i formowania najpiękniejszych modeli szkła formowanego ręcznie przez artystów-hutników.