Wieszaj na mokro

Stosik wypranych ubrań leży już przygotowany, oczyma wyobraźni widzisz dziesiątki czekających na ciebie zagnieceń, zwłaszcza na koszulach. Jest prosty sposób na to, by zagnieceń było mniej. Ubrania, od razu po wyjęciu z pralki, póki są jeszcze wilgotne, porządnie strzepnij i starannie powieś, najlepiej na wieszakach. Dzięki temu ułożą się naturalnie, a to oznacza łatwiejsze prasowanie. Kupując suszarkę wybierz tę z grubszymi drutami. Takie rozwiązanie również sprawi, że zagniecenia będą łatwiejsze do wyprasowania.

Temperatura robi różnicę

Zabieramy się do prasowania. Najpierw nastaw odpowiednią temperaturę żelazka. To ważne: jeśli jest za zimne, to prasowanie niewiele daje, zagniecenia zostają. Jeśli jest za gorące, można uszkodzić tkaninę. Różne tkaniny prasuje się w różnych temperaturach. Informację o tym znajdziesz na metce ubrania.

W jakiej temperaturze prasować popularne tkaniny? Sztuczne materiały, jak nylon i stylon, nie lubią bardzo gorącego żelazka, wystarczy im 60-90°C. W wyższej temperaturze (90-120°C) prasujemy wiskozę albo jedwab, zarówno naturalny, jak i sztuczny. Popularne tkaniny naturalne potrzebują już bardzo rozgrzanego żelazka. Wełnę prasujemy w 120-150°C, bawełnę w 150-180°C, a len w 180-220°C.

Jak prasować mieszanki?

Ubrania są często zrobione z różnych tkanin. Na przykład: w jakiej temperaturze wyprasować T-shirt, który w 50% zrobiony jest z bawełny, a w 50% z poliestru? W przypadku mieszanek zasada jest prosta: prasuj zawsze w maksymalnej temperaturze przewidzianej dla bardziej wrażliwej tkaniny. Jeśli nie masz pewności, z jakiej mieszanki tkanin zrobione jest ubranie, zrób najpierw próbę na małym, niewidocznym miejscu, np. na wewnętrznym szwie.

Gładkość doskonała z obu stron

Wyobraź sobie, że prasujesz koszulę z jednej strony, skutecznie wygładzając jednocześnie drugą. Możesz w ten sposób oszczędzić mnóstwo czasu. Jak to się robi? Nie, nie potrzebujesz do tego ani specjalnego kursu dla profesjonalistów, ani czarodziejskich zaklęć. Warto przyjrzeć się deskom umożliwiającym takie dwustronne prasowanie.

Podam tu przykład deski z pokrowcem Total Reflect, który ma nieprzepuszczalną, w pełni aluminiową warstwę. Dzięki temu odbija parę, oddając prawie 100% ciepła do prasowanego materiału. Efektem jest doskonała gładkość po obu stronach – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

W ten sposób można wygładzić każdą tkaninę.

Tkaniny to mają wymagania

O tym, jak prasować różne tkaniny i ich kompozycje, można napisać książkę. Tyle miejsca nie mamy, ale warto zapamiętać garść podstawowych zasad sprawnego prasowania. Prasowanie zaczynaj od środka ubrania i prasuj wzdłuż włókien tkaniny. Ubrania z delikatnych materiałów, jak wiskoza, jedwab lub satyna, a także ciemne kolory, napisy czy nadruki prasuj zawsze na lewej stronie. Natomiast na prawej stronie prasuj wełnę i jasne ubrania bawełniane.

Niektóre tkaniny bardzo nie lubią prasowania na sucho, ale metody, w zależności od materiału, są różne. Jeśli prasujesz wełnę lub dżinsy, połóż wilgotną tkaninę między ubranie a żelazko. Z kolei ubrania z bawełny, poliestru i lnu podczas prasowania powinny być lekko wilgotne – mgiełka ze spryskiwacza będzie w sam raz.

Jak się okazuje prasowanie może pójść sprawnie – teraz pozostaje już tylko poukładać i porozwieszać wyprasowane rzeczy.