Wiosna to idealny czas na krótkie wypady do największych stolic Europy. Jest to też moment, kiedy planujemy swój długo wyczekiwany letni urlop, dzięki któremu naładujemy akumulatory na resztę roku. W ramach badania zleconego przez momondo zapytano 23 149 osób z 23 różnych krajów o nawyki podróżnicze. Następnie przeanalizowano ponad 400 milionów wyszukiwań momondo, dzięki czemu powstał jeszcze pełniejszy obraz najbardziej pożądanych wakacji 2017.

Bez drugiej połówki ani rusz

Ludzie lubią dzielić się swoimi odkryciami i przeżyciami ze światem. Ponad 1/4 badanych zadeklarowała, że chętnie dzieli się swoimi podróżami z przyjaciółmi i rodziną w mediach społecznościowych. Trudno znaleźć tam jednak zdjęcia ukazujące zakupione suweniry. Badanie momondo pokazało także jak oszczędzamy będąc na wakacjach – aż 35% z nas powstrzymuje się od zakupów, ale na szczęście tylko 17% rezygnuje ze zwiedzania i dodatkowych atrakcji na miejscu.

Loty rezerwujemy 69 dni naprzód

Samo planowanie podróży też może być przyjemne. Lubimy być przygotowani i wiedzieć, że dokonujemy dobrego wyboru. Najważniejszym czynnikiem przy dokonywaniu rezerwacji jest cena, dlatego też większość z nas kupuje loty 69 dni przed wyjazdem.

Podobnie zachowujemy się w przypadku rezerwacji hoteli. Najbardziej zależy nam na cenie, co potwierdziło 55% ankietowanych. Wyjeżdżając za granicę, zakwaterowanie wybieramy z ponad miesięcznym wyprzedzeniem (44 dni przed podróżą). Podczas wyjazdów krajowych dajemy sobie nieco ponad 2 tygodnie na zabukowanie pokoju (22 dni przed). Nie jest zaskoczeniem, że ponad 1/3 z nas najpierw poluje na dogodne loty, a dopiero potem zabiera się za szukanie hotelu. 33% respondentów zadeklarowało, że ceni sobie opinie innych gości i bierze je pod uwagę przy rezerwacji hoteli. Co ciekawe, 42% ankietowanych zwraca uwagę na hotelowe gwiazdki.

Bangkok wciąż popularny, ale wschodzącą gwiazdą wakacji 2017 jest Madera

W badaniu momondo pod lupę zostały wzięte także preferencje podróżnicze Polaków, w tym najchętniej wyszukiwane kierunki. W 2017 r. Polacy skłaniają się bardziej w stronę europejskich destynacji.

„Zeszłorocznym hitem był Bangkok ze względu na optymalne koszty pobytu, wspaniałe jedzenie oraz wyjątkowy energiczny klimat życia nocnego. Poza tym, z racji sprzyjającej pogody, jest to idealne miejsce na wakacje o każdej porze roku. W 2017 r. destynacją, której popularność najbardziej wzrosła jest Madera. W porównaniu z 2016 r. zainteresowanie tym kierunkiem wzrosło o ponad 158%, dzięki czemu znajduje się ona w TOP 50 najchętniej wyszukiwanych miejsc. Nic dziwnego, ta wiecznie zielona wyspa to raj dla miłośników pięknych krajobrazów i pieszych wycieczek.” – dodaje Marta Krywult

Czego pragną nasi rodacy – najbardziej pożądane wakacje wg Polaków

W badaniu momondo wzięło udział 1 001 Polaków. Poniżej prezentujemy najciekawsze wnioski:

  • 69% respondentów woli podróżować ze swoją drugą połówką;
  • 32% rezerwuje w budżecie domowym środki na podróże;
  • dla 41% Polaków cena jest najważniejszym czynnikiem przy zakupie lotu, a 51% kieruje się nią przy wyborze hotelu;
  • wakacje Polaków trwają średnio tydzień;
  • 37% dzieli się swoimi podróżami z przyjaciółmi i rodziną w mediach społecznościowych;
  • 44% respondentów rezygnuje z zakupów, żeby oszczędzić pieniądze podczas wakacji, ale tylko 8% rezygnuje ze zwiedzania i dodatkowych atrakcji.

Więcej informacji: http://www.momondo.pl/inspiracje/najbardziej-pozadane-wakacje/