Finalistki oraz finaliści zostali wyłonieni w 7 kategoriach: Liderka w Korporacji, Moja Firma, Start-up Roku, Pomysł na Biznes, Kobieta w Nowych Technologiach, Nauka i Biznes oraz Male Champion of Change, w której po raz pierwszy nagrodzeni zostaną mężczyźni działający na rzecz różnorodności i wspierania kobiet.

Ponad 40 ekspertów nie miało łatwego zadania, ponieważ w tym roku padł kolejny rekord zgłoszeń – nadesłano ich ponad 260. Loże ekspertów w poszczególnych kategoriach to tegoroczna nowość w konkursie Bizneswoman Roku – i to właśnie eksperci po zapoznaniu się z formularzami kandydatek i dyskusjach wyłonili tegoroczne finalistki. Konkurencja była naprawdę ogromna.

– Zarówno liczba jak i jakość zgłoszeń pokazuje jak wiele jest dziś w Polsce kobiet przedsiębiorczych, realizujących wyjątkowe projekty i osiągających wielkie sukcesy. Wybór finalistek poprzedziły w tym roku wielogodzinne dyskusje ekspertów. Znalezienie się w finale już jest więc dużym osiągnięciem. Wszystkim finalistkom z całego serca gratuluję – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, organizatora konkursu.

– Nasze badania prowadzone na całym świecie, w tym w Polsce, potwierdzają, że kobiety nadal trafiają na większe bariery związane z rozwojem zawodowym i rozwojem własnego biznesu niż mężczyźni. Dlatego, jako firma, która działa w oparciu o kulturę włączania i różnorodności, z pełnym przekonaniem  drugi rok z rzędu zostaliśmy partnerem strategicznym konkursu Bizneswoman Roku, służącego wspieraniu utalentowanych kobiet w życiu zawodowym. Już teraz mocno kibicujemy wszystkim osobom, które będą nominowane w poszczególnych kategoriach IX edycji tej inicjatywy – mówi Marta Życińska, dyrektor marketingu w polskim oddziale Mastercard Europe.

O tym, kto zdobędzie tytuł Bizneswoman Roku 2017 dowiemy się podczas gali finałowej 1 marca 2018 roku.

A oto lista finalistek i finalistów IX edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku

LIDERKA W KORPORACJI

W tej kategorii nagradzane są kobiety pełniące kluczowe stanowiska kierownicze lub zarządcze – menedżerki, dyrektorki, członkinie zarządu lub prezeski w spółkach prawa handlowego.

Finalistki:

MAGDALENA MACKO-GIZIŃSKA, Dyrektor Departamentu Jakości, Bank Millennium SA. Od 16 lat związana z bankowością. W Banku Millennium od 2006 roku, początkowo w Departamencie Marketingu jako Kierownik Zespołu Zarządzania Portfelem Kart Kredytowych, a następnie w Departamencie Operacji jako szef operacji detalicznych. Od 2011 w roli dyrektora Departamentu Jakości wraz z zespołem zbudowała niekwestionowaną pozycję Banku Millennium jako lidera jakości w polskim sektorze bankowym. Skuteczny manager specjalizujący się w przeprowadzaniu transformacji  i zarzadzaniu zmianą. Rozpoznawany na rynku ekspert w obszarze budowania doświadczeń klienta. Od lat zaangażowana we wspieranie rozwoju młodych managerek poprzez liczne działania mentoringowe.

KATARZYNA PYŚ-FABIAŃCZYK, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych Europa Środkowo-Wschodnia, BNP Paribas Real Estate. Dyrektor zarządzająca projektami logistycznymi i przemysłowymi w Europie Środkowo-Wschodniej w BNP Paribas Real Estate. Założycielka platformy networkingowej dla kobiet i prezeska Stowarzyszenia Liderek w Biznesie „Ladies First”, zrzeszającego ponad 200 menadżerek z branż uznawanych za typowo męskie. W 2017 roku nominowana do nagrody „Osobowość Roku na Rynku Nieruchomości”.

BARBARA SOBALA, Wiceprezes Zarządu Citi Handlowy. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w bankowości, w szczególności w obszarze zarządzania ryzykiem i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Do Banku Handlowego dołączyła w 2005 r.  Od  roku 2012 kierowała Pionem Ryzyka Bankowości Korporacyjnej, a w roku 2013 została powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa w Zarządzie Banku. W 2011 r. została zaproszona, jako jedyna kobieta z ryzyka Citi z Europy, do uczestnictwa w rocznym programie Women in Risk, będącym globalnym programem Citi promującym Kobiety w biznesie. Pełniła funkcję mentorki dla wielu kobiet stojących w obliczu wyzwań zawodowych przekazując im swoją filozofię sukcesu zawodowego.

MALE CHAMPION OF CHANGE

W tej kategorii nagradzani są mężczyźni realizujących działania na rzecz promowania różnorodności i budowania kultury włączającej, równości płci i wspierania kobiet w biznesie. Partnerem kategorii jest Microsoft.

– Intuicja podpowiada, że różnorodność ma znaczenie. Również moje wieloletnie doświadczenie z pracy zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii i zawsze w międzynarodowym środowisku utwierdza mnie w przekonaniu, że niejednorodne zespoły są bardziej kreatywne i efektywne. Przedsiębiorstwa charakteryzujące się większą różnorodnością osiągają lepsze wyniki finansowe. Rola liderów w tym zakresie jest kluczowa, niezależnie od płci. Musimy mieć pewność, że budujemy różnorodne zespoły, które zapewnią nam dostęp do różnorodnych talentów – mówi Mark Loughran, Dyrektor Generalny w polskim oddziale Microsoft.

Finaliści:

ROBERT BIEDROŃ, Prezydent miasta Słupska. Absolwent politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Konsultant organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jest pomysłodawcą i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii. W trakcie pełnienia funkcji Prezydenta Miasta Słupska zainicjował i wdrożył szereg rozwiązań i inicjatyw mających na celu wspieranie kobiet i wzmacnianie równouprawnienia, m.in. powołał drugą w Polsce Radę Kobiet przy Prezydencie Miasta oraz wprowadził kwoty w radach nadzorczych spółek miejskich, tak aby co najmniej 30 proc. składu stanowiły kobiety.

SEBASTIAN DRZEWIECKI – Dyrektor Zarządzający w firmie GSK. Od wielu lat  wspiera rozwój kapitału ludzkiego wewnątrz swojej organizacji oraz w regionie. Angażuje się jako mentor w programach mentoringowych poświęconych rozwojowi kobiet, takich jak LeadersIn, Global Mentorning Walk, czy też Poznań Mentoring Walk. Ten ostatni to wydarzenie, które Sebastian zainicjował w Poznaniu w 2017, bazuje ono na modelu oraz wartościach GMW. Na co dzień Sebastian zarządza centrami usług biznesowych GSK w Polsce, Malezji i na Kostaryce. Polskie centrum zdobyło niedawno tytuł najlepszego centrum w Polsce.

SŁAWOMIR S. SIKORA – Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A. Od 2005 roku pełni funkcję Citi Country Officer, reprezentując działalność Citigroup w Polsce. Jest członkiem Rady Związku Banków Polskich, wiceprezesem Zarządu Konfederacji Lewiatan, członkiem Emerging Markets Advisory Council przy Institute of International Finance (IIF) w Waszyngtonie. Od lat konsekwentnie patronuje inicjatywom, które mają wzmocnić kobiety w realizacji ich celów zawodowych i pomóc w skutecznym łączeniu pracy z ich prywatnymi zobowiązaniami. W efekcie dzisiaj w Citi Handlowy co drugi manager jest kobietą, a różnice w zarobkach są konsekwentnie niwelowane.

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przyznała także nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kobiet, którą otrzyma Przemysław Gdański, Prezes BGŻ BNP Paribas.

MOJA FIRMA

W tej kategorii nagradzane są przedsiębiorczynie, które prowadzą działalność gospodarczą, są wspólniczkami, komandytariuszkami, komplementariuszkami bądź partnerami w spółkach, przy czym ich firmy prowadzą nieprzerwanie działalność gospodarczą założoną najpóźniej w grudniu 2014 r.

Finalistki:

JOANNA DRABENT – Współzałożycielka & CEO Prowly, platformy CRM przeznaczonej do zarządzania działaniami Public Relations. Z Prowly korzysta obecnie ponad 250 klientów z całego świata. Tylko w ostatnim roku do ich grona dołączyły takie marki, jak amerykańskie Vimeo, rosyjski Viber czy największa wytwórnia muzyczna z Meksyku.

KATARZYNA KOLMETZ – Współwłaścicielka firmy P.P.H.U Polipack, zajmującej się produkcją wysokiej jakości opakowań z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorstwo inwestuje w najnowocześniejsze technologie i rozwiązania przyjazne środowisku, konsekwentnie zwiększa sprzedaż eksportową swoich produktów, zdobywając kolejne rynki w branży kosmetycznej, farmaceutycznej, spożywczej i suplementów diety.

DOMINIKA KOZARZEWSKA – Prezes Zarządu Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, której członkami jest pięć plantacji borówki wysokiej. Firma sprzedaje ponad 1000 ton owoców rocznie i eksportuje polskie borówki do ponad 25 krajów na 4 kontynentach, w tym do wielu krajów UE oraz Azji Południowo-Wschodniej.

KAMILA I ANITA NAWARKIEWICZ – współzałożycielki pierwszego polskiego brandu sportowego dedykowanego dziewczynom – Femi Stories. Po 11 latach działalności weszły ze swoją marką na kilkanaście zagranicznych rynków. Obecnie mogą pochwalić się stale rosnącym poziomem sprzedaży oraz zasięgiem sklepu online, nowymi punktami sprzedaży stacjonarnej i rosnącą rzeszą fanek.

JUSTYNA JUSZCZYK-GRUPIŃSKA I PAULA OLECHOWSKA – pomysłodawczynie kobiecej marki odzieżowej Just Paul. W ciągu 12 miesięcy udało im się rozwinąć biznes, który stał się widoczny na polskiej mapie autorskich marek modowych. Obecnie zatrudniają ponad 25 pracowników, sprzedają rocznie ponad 16 000 produktów, a ich przychód przekracza 6 mln złotych. W ciągu roku udaje im się wprowadzić do sprzedaży ponad 1000 nowych modeli.

START-UP ROKU

W tej kategorii o nagrody walczą przedsiębiorczynie, które stworzyły lub współtworzą firmę, będącą w początkowym stadium rozwoju, działającą nie dłużej niż od stycznia 2015 r. Partnerem kategorii jest DPD.

– W naszej strategii społecznej odpowiedzialności biznesu ważne miejsce zajmuje wspieranie przedsiębiorczości, startupów i innowacji – mówi Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska. – Startupy wyróżniają się kreatywnością i  charakterystyczną dla młodych ludzi dynamiką działania, zapałem do pracy i otwartością na zmieniające się realia biznesowe. Z drugiej strony, młode firmy często potrzebują stabilnego partnera, który uwierzy w ich koncepty, wesprze w rozwoju i pomoże złapać wiatr w żagle. A nasze zaangażowanie w kategorię Start-Up Roku konkursu Bizneswoman Roku jest tym cenniejsze, że wspiera przedsiębiorczość kobiet. Dotychczasowe laureatki konkursu stanowią wzór kreatywności i przedsiębiorczości, a ich projekty nierzadko zdobywają popularność wśród konsumentów i partnerów zagranicą – podkreśla Rafał Nawłoka.

Finalistki:

AGNIESZKA GÓRSKA – pasjonatka gastronomii, założyła Ulala Chef – platformę internetową umożliwiającą zamówienie kolacji, którą zaserwuje prywatny kucharz w domu klienta. Chef zapewnia zakupy i zastawę, przygotowuje kolację w kuchni klienta, serwuje, opowiada gościom o potrawach, a na koniec sprząta kuchnię. Obecnie współpracuje z ponad setką kucharzy w całej Polsce, a firma dynamicznie zwiększa przychody i zyskuje wiernych klientów.

MAGDALENA NIEMCZUK-KOBOSKO – współtwórczyni firmy FC EDU. Oferowane przez nią szkolenia pomagają w zmianie mentalności i postaw nauczycieli, by zmniejszyć ich frustracje i niezadowolenie jednocześnie przyczyniając się do podniesienia poziomu edukacji w naszym kraju. W szkoleniach FC EDU wzięło udział ponad 1000 nauczycieli w Polsce.

SARA KOŚLIŃSKA – CEO w Limitless, firmie globalnej od urodzenia, która stworzyła produkt pozwalający Millenialsom na automatyczne oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy przy każdej płatności kartą. Już w pierwszym roku działalności firma nawiązała współpracę z bankiem Europejskim udostępniając aplikacje użytkownikom z 15 krajów. Zdobywczyni wielu biznesowych nagród m.in. Founder of the Year CE, European FinTech Awards, Most Promising Startup.

POMYSŁ NA BIZNES

W tej kategorii o nagrodę walczą kobiety, które planują założenie firmy lub są w pierwszej fazie jej rozwoju i dysponują autorskim biznesplanem. Partnerem kategorii jest Coca-Cola.

– Coca-Cola inspiruje kobiety na całym świecie, zachęcając je do powrotu na rynek pracy czy założenia własnej firmy, a przede wszystkim wspierając je w budowaniu wiary we własne możliwości. Cieszymy się, że po raz kolejny możemy być partnerem kategorii „Pomysł na Biznes” w ramach konkursu Bizneswoman Roku. Chcemy poprzez tego typu inicjatywy pobudzać kobiety do działania, chcemy sprawić, żeby z większą odwagą poruszały się po rynku pracy, również w roli pracodawców jako właścicielki firm – wyjaśnia Anna Solarek, dyrektor komunikacji i kontaktów zewnętrznych Coca-Cola Poland Services.

Finalistki:

MAŁGORZATA CIUKSZA – pomysłodawczyni celebrity2use – konceptu e-commerce zbudowanego na wartościach solidarności i zaufania oraz na bazie idei recyklingu. To second-hand shop, za którego pośrednictwem można kupić ubrania, buty, książki, gadżety oraz inne rzeczy używane wcześniej przez osoby publiczne. Aż do 60% przychodów, przy użyciu autorskiej metody dwustopniowej i niezależnej płatności, przekazywana jest bezpośrednio na rzecz fundacji i stowarzyszeń. Dzięki historiom opisywanym przez klientów sklepu, stanowi on także platformę łączącą fanów z ich idolami.

NATALIA URYNIUK – pomysłodawczyni Balticarium.com, projektu z początku społecznego, który ma szansę odnieść sukces biznesowy. Balticarium to unikalna kolekcja zabawek i ubrań dziecięcych przyjaznych środowisku, które jednocześnie pozwolą im na poznanie zwierząt i roślinności Morza Bałtyckiego.

JOANNA USZOK – założycielka „PETSI the dog’s out fun”, firmy, która stawia na innowacyjne rozwiązania dla psów i ich właścicieli. Psie sporty to jej pasja, aktywnie z psem to motto firmy. Podstawowa usługa – wyprowadzanie psów, z indywidualnym podejściem do każdego podopiecznego. Firma w swojej ofercie posiada także domowy hotel dla psów. Opieka jest wzbogacona o autorską platformę „Panel psa”, na której każdy z klientów może odnaleźć relację pisemną, materiały wideo i foto ze spacerów i opieki nad jego pupilem.

KOBIETA W NOWYCH TECHNOLOGIACH

W tej kategorii nagradzane są kobiety, które stworzyły nową technologię (w obszarach STEM i medycyny) lub wykorzystują nową technologię w biznesie i dzięki niej mają szansę na rynkowy sukces, bądź te, które popularyzują wiedzę o nowych technologiach, promują jej zastosowanie oraz edukują. Partnerem kategorii jest IGT.

Bardzo się cieszę, że mogę po raz kolejny uczestniczyć w pracach Jury. Kiedy zaczynaliśmy naszą współpracę z Bizneswoman Roku, nie miałem ani przez chwilę wątpliwości, że konkurs ten przyciągnie prawdziwe zawodowe perły – także spośród Pań, działających branży nowych technologii. Stąd nasz pomysł, by zostać sponsorem tej właśnie kategorii. Podczas każdej kolejnej edycji mamy do czynienia z kandydatkami, które swoją codzienną pracą udowadniają, że nie specjalne traktowanie czy szczególne zachęty, ale prawdziwa pasja to droga do sukcesu. Tworzą rozwiązania, które mają faktyczny wpływ na nasze codzienne życie – podkreśla Jarosław Dąbrowski, Członek Zarządu, Dyrektor ds. technologii IGT Poland.

Finalistki:

JOANNA CICHOCKA – współzałożycielka i COO w startupie technologicznym Wandlee dostarczającym chatboty ze sztuczną inteligencją. Rozwiązania proponowane przez spółkę automatyzują komunikację marek z konsumentami w komunikatorach tekstowych. To właśnie zespół Wandlee zbudował pierwszego w Polsce chatbota na platformie Facebook Messenger i został zaproszony jako pierwszy i jedyny w Polsce do partnerstwa z Facebookiem w tej dziedzinie.

PAULA JANUSZKIEWICZ – Prezes i założycielka CQURE, światowej klasy ekspertka w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jako jedyna kobieta w Polsce posiada dostęp do kodu źródłowego Windows. Ma ponad 15 lat doświadczenia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa- przeprowadza testy penetracyjne m.in. instytucji państwowych i największych korporacji, oraz szkoli specjalistów IT. Aktualnie zarządza departamentami firmy w Warszawie, Nowym Jorku, Dubaju i Zug.

ANNA WÓJCICKA – współzałożycielka i prezes spółki Warsaw Genomics, której celem jest upowszechnienie wśród Polaków badań genetycznych jako elementu profilaktyki, diagnostyki oraz nowoczesnej terapii. Dzięki autorskim algorytmom, zespół Warsaw Genomics wykonuje badania w cenach kilkukrotnie niższych niż konkurencja. Współrealizatorka programu BadamyGeny.pl, który umożliwia każdej osobie w Polsce określenie ryzyka zachorowania na raka i personalizację działań prewencyjnych.

NAUKA I BIZNES

W tej kategorii o nagrodę główną walczą kobiety efektywnie łączące prowadzone projekty bądź badania naukowe z obszarami przedsiębiorczości. W ten sposób realizują postulat dostarczania zasobu wiedzy do gospodarki, tworząc innowacyjne rozwiązania. Partnerem kategorii jest Shell.

Diversity & inclusion, czyli polityka akceptacji różnorodności, włączania, angażowania i równego traktowania to jeden z filarów kultury Shell. Nierówne traktowanie płci to jedno z największych wyzwań, z jakimi na co dzień zmaga się świat biznesu na całym świecie. Równouprawnienie płci jest dla nas ogromnie ważne. W samym biurze Shell w Krakowie kobiety stanowią 73% pracowników i 67% kadry menedżerskiej. Wspieramy kobiety w rozwoju ich kariery i zachęcamy do poszerzania kompetencji. Chcemy je inspirować do realizacji swoich ambicji i planów, dlatego zapewniamy potrzebne narzędzia, takie jak szkolenia czy mentoring. Z przyjemnością angażujemy się w inicjatywy takie jak konkurs Bizneswoman Roku, które nie tylko promują kobiety w biznesie i zachęcają je do pochwalenia się swoimi osiągnięciami, ale też pokazują, jak wiele sukcesów firmy zawdzięczają właśnie kobietom – tłumaczy Agnieszka Pocztowska, Dyrektor Generalny Centrum Operacji Biznesowych Shell w Krakowie.

Finalistki:

PROF. MARIA SIEMIONOW – naukowczyni działająca w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej. Badaczka unikalnej terapii  leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne’a z zastosowaniem komórek chimerycznych. Jej osiągnięcia w nauce dążą do wprowadzenia innowacyjnych terapii w transplantacji różnych narządów.

IGA WASIAK – Członek Zarządu NanoVelos S.A. i pomysłodawczyni metody otrzymywania nanocząsteczek polisacharydowych do podawania leków przeciwnowotworowych. Od początków istnienia firma pozyskała już 6 grantów na kontynuację badań na łączną kwotę ponad 17 mln złotych.

BOŻENA TYLISZCZAK I AGNIESZKA SOBCZAK-KUPIEC – naukowczynie z Politechniki Krakowskiej i ekspertki od biomateriałów i nanotechnologii. Przygotowały ponad kilkanaście technologii do wdrożenia w różnych branżach – od farmacji i stomatologii po pszczelarstwo.

 

W tym roku nagrodę Grand Prix otrzyma kobieta posiadająca niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Nagrodę tę przyzna specjalne jury pod przewodnictwem Ewy Łabno-Falęckiej – Dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych Mercedes Benz.

 

Przyznana zostanie także nagroda w kategorii Influencerka Roku – laureatka wyłoniona zostanie w głosowaniu Internautów, które odbywa się na stronie www.sukcespisanyszminka.pl/glosowanie

 

 

***

O KONKURSIE

Ogólnopolski Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od 9 lat nagradza przedsiębiorcze Polki. Otwiera przed nimi możliwości rozwoju, pozyskania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Nagłaśnia ich sukcesy na skalę ogólnopolską i tworzy sieć kobiecego networkingu. Wszystko po to, aby przyczynić się do wzmocnienia roli kobiet w życiu gospodarczym Polski.

 

Organizator: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką

Partner strategiczny: Mastercard

Partnerzy kategorii: Coca-Cola Poland Services, DPD Polska, IGT Poland, Microsoft, Shell

Partner merytoryczny: Deloitte

Partnerzy Gali: Ghelamco, Jacob’s Creek, La Perla,

Partnerzy: Ambasada Australii, Teraz Polska, Program Executive MBA@UW, Business Center Club, Vital Voices

Patroni medialni: Dziennik Gazeta Prawna, chillizet, polki.pl, Polsat Cafe, Uroda Życia, Brief, Sukces Pisany Szminką

 

ORGANIZATOR

 

 

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką jest największą społecznością kobiet przedsiębiorczych w Polsce. Jej misją jest kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań. Współzałożycielkami fundacji są: Olga Kozierowska oraz Olga Zarachowicz. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.sukcespisanyszminka.pl oraz www.sukcestoja.pl