Kurtka męska czy płaszcz?
Tradycyjne przekonanie, że płaszcze męskie to okrycia eleganckie, a kurtki raczej codzienne, jest coraz częściej podważane. Wprawdzie za najbardziej reprezentacyjny wybór na specjalne okazje nadal uchodzi płaszcz dyplomatka, ale kurtki coraz częściej łączy się z eleganckimi kreacjami, a płaszcze – z codziennymi. W ofercie dobrych polskich producentów znajdziemy ponadczasowe, eleganckie, męskie kurtki zimowe, a także uniwersalne płaszcze, dobrze komponujące się również z casualowymi stylizacjami (np. https://www.lancerto.com/kolekcje/kurtki-plaszcze.html).

Kurtka polowa – męski klasyk z US Army
Najczęściej chyba obecnie spotykany fason męskiej kurtki nawiązuje do najsłynniejszego wojskowego okrycia wierzchniego XX wieku, czyli stworzonego w 1965 roku amerykańskiego modelu M-65. Powszechnie stosowana podczas kontrowersyjnej wojny w Wietnamie kurtka, popularność zawdzięcza przede wszystkim popkulturze, w tym słynnym filmom (m.in. „Taksówkarz”, „Rambo” czy „Terminator”). Dziś wzór ten, dzięki swojej wygodzie i praktyczności, jest szeroko wykorzystywany w męskich kurtkach zimowych przeznaczonych do codziennego użytku. Co ciekawe, niektóre modele potrafią one być na tyle eleganckie, że pasują także do półformalnych stylizacji i spodni garniturowych. Charakterystyczne cechy tych kurtek, to cztery nakładane przednie kieszenie z patkami, najczęściej zapinanymi na napy, podwójne zapięcie (suwak kryty plisą zapinaną na napy), oraz kołnierz ze stójką. Często wykorzystywane są również inne elementy oryginalnego modelu, czyli chowany w kołnierzu kurtki kaptur, ściągacz w talii, a nawet pagony.

Parka – praktyczna męska kurtka zimowa
Parka, to podobnie jak poprzednia pozycja i wiele innych kurtek i płaszczy, okrycie o militarnym rodowodzie. Wywodzi się od męskiej kurtki zimowej M-1951, przeznaczonej dla amerykańskich żołnierzy, działających w naprawdę trudnych warunkach. Oryginalny model robiony był z grubego płótna bawełnianego, a pod spodem posiadał wełniane ocieplenie. Dziś kurtki tego typu także wykonuje się najczęściej z bawełny lub mieszaniny bawełny z materiałami syntetycznymi, głównie poliestrem. Oprócz klasycznego koloru khaki występują także w innych popularnych kolorach: czarnym, granatowym, grafitowym i szarym, czy też bordowym. Charakterystyczne cechy fasonu to duży kaptur z futrzanym wykończeniem, sznurek na wysokości talii i długość tuż na pośladki – czyli nieco większa niż w przypadku większości kurtek puchówek. Parka to zimowa kurtka męska, która sprawdzi się nawet przy dużym mrozie i wietrze. Ceniona jest też za funkcjonalność i wygodę.

Męska kurtka typu husky – z brytyjskiej prowincji do światowych metropolii
Husky to praktyczna męska kurtka, która jest jednocześnie esencją współczesnego brytyjskiego stylu i elegancji. Zaprojektowana w latach 70. XX wieku, przede wszystkim z myślą o jeździe konnej, myślistwie i wędkarstwie, dość szybko zdobyła uznanie wśród angielskich arystokratów, a następnie masową popularność za sprawą ludzi ze świata sportu i biznesu. W ten sposób, wywodząca się z angielskiej wsi kurtka, stała się w XXI wieku nieodłącznym elementem stylu smart-casual w miejskim wydaniu. Charakterystyczny wygląd nadaje jej przede wszystkim pikowanie w skośne kwadraty oraz rozcięcia po bokach, które przypominają tylne szlice w marynarce. Oryginalna husky ma do tego zapięcia na zatrzaski oraz kieszenie bez patek, ale współczesne modele wprowadzają też różne modyfikacje. Najczęściej są to przejściowe i zimowe męskie kurtki, które w udany sposób łączą odpowiednie ocieplenie, wygodę i niebanalny styl.

Bosmanka – uniwersalny zimowy płaszcz męski
Historia tego zimowego płaszcza męskiego sięga aż XVIII wieku. Jak sama nazwa wskazuje, bosmanka wywodzi się od krótkich okryć wierzchnich, istniejących w wielu europejskich marynarkach wojennych. Po drugiej wojnie światowej stopniowo wychodziła z użycia na okrętach, ale już wcześniej zaczęła przyjmować się w „w cywilu”. Obecnie, wyposażone w sztormowy kołnierz, zapinane na 6 lub 8 guzików dwurzędowe płaszcze męskie typu bosmanka to ponadczasowe klasyki, które długo nie wyjdą z mody. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na prostotę i bezpretensjonalność stylu, uniwersalność i praktyczność. Wykonywana najczęściej z grubej wełny – czasem z dodatkiem tkanin syntetycznych – bosmanka świetnie chroni przed zimnem, jest niemal tak wygodna, jak kurtki sportowe, a jednocześnie pasuje zarówno do garnituru, jak i codziennych stylizacji. Ponieważ jest jednolita kolorystycznie (granatowa, szara lub ewentualnie czarna) i pozbawiona zbędnych dodatków, przeszyć czy kieszeni, wygląda bardzo elegancko, a jej -nieco szorstki- styl dobrze podkreśla męską urodę.

Dyplomatka – szczyt elegancki wśród męskich płaszczy
Dyplomatka, inaczej Chesterfield, uchodzi za najbardziej elegancki z klasycznych męskich płaszczy. Nazwa wzięła się stąd, że nosili go często ministrowie spraw zagranicznych i ambasadorowie, dla których nienaganna prezencja była bezwzględną koniecznością. Współcześnie, znajdziemy spore zróżnicowanie modeli tego typu zimowych płaszczy męskich, wykonanych z różnych materiałów. Większość jest na tyle uniwersalna, że będzie pasowa zarówno do garnituru, jak i marynarki oraz bawełnianych spodni, a niekiedy nawet mniej formalnych strojów. Dyplomatka powinna mieć mocno dopasowany, podkreślający sylwetkę krój, i sięgać maksymalnie do kolan. Za najbardziej eleganckie uważa się matowe płaszcze męskie tego typu, z prostymi klapami, zapinane na trzy guziki. Dyplomatki występują w wersjach jedno- i dwurzędowych, w tym drugim przypadku często z klapami w szpic. Kieszenie są zazwyczaj proste lub z patkami.

Artykuł sponsorowany