Dermatolodzy od lat alarmują, że musimy chronić się przed słońcem. Wciąż nie każdy przekonał się jednak do kremu z filtrem, a przecież to dopiero początek tego, co należy robić, by o siebie zadbać na słońcu. Dziś wielu okulistów mówi już swoim pacjentom, że również oczy trzeba chronić przed słońcem. Po pierwsze nakładając na nie krem z filtrem. Poza tym nie patrząc w śnieg czy prosto w słońce, by nie uszkodzić wzroku. Po trzecie chroniąc samą siatkówkę oka. Da się to zrobić wyłącznie za pomocą dobrych okularów przeciwsłonecznych z filtrem. Jak wybrać dobrze?

Ważne oznaczenia

Po pierwsze warto wiedzieć, jakie warunki powinny spełniać dobre okulary. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią ochronę optyczną, której powinno odpowiadać oznaczenie CE (zgodność z europejskimi normami jakości), UV i liczbę 400 lub wyższą. Okulary mogą też posiadać oznaczenie 100 proc., co oznacza że w stu procentach chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania. Okulary mają też swoją jasność oznaczoną 1-4, z których 4 to najciemniejsze, polecane w góry, a 1 to najjaśniejsze, lepsze w czasie kierowania samochodem. Co, jeśli okulary mają tylko niektóre z tych oznaczeń, lub nie mają ich wcale? Prawdopodobnie producent nie ma się czym pochwalić i okulary po prostu nie spełniają niektórych z norm. Warto pamiętać też, że oznaczenia na okularach z targowisk czy chińskich serwisów internetowych mogą mieć wszystkie powyższe oznaczenia, jednak… wcale nie muszą one nic oznaczać. Kupując okulary przeciwsłoneczne europejskich marek lub sprowadzone legalnie do Europy masz pewność, że są one zgodne z europejskimi normami. O ile więc okulary nie pochodzą z zaufanego źródła, nie można mieć pewności, że w ogóle chronią oczy.

Processed with VSCO with hb1 preset

Nakładki polaryzacyjne na zwykłe okulary optyczne

Jak widać, niezbędne jest więc kupowanie dobrej jakości okularów. Szeroki wybór okularów ze sklepów popularnych i ekskluzywnych marek znajdziesz na portalu Zippini Polska. Które wybrać?Już okulary z popularnych sieciówek mają niektóre oznaczenia optyczne i będą lepsze od takich kupionych przypadkowo w markecie czy na stacji benzynowej. Warto wybierać też okulary profesjonalnych marek optycznych, lub znanych firm z branży okularów przeciwsłonecznych, jak Ray Ban. Niekoniecznie im droższe okulary, tym lepsza jakość. Szkła najdroższych marek modowych często powstają w tych samych fabrykach, co tańsze modele, a od konkurencji odróżnia je tylko drogie logo. Dlatego zawsze trzeba patrzeć w pierwszej kolejności na oznaczenia optyczne, a dopiero potem na markę. Ponieważ dobre okulary są zwykle dość drogie, można wybrać nakładki polaryzacyjne. Będą kosztowały mniej, niż kupno okularów od podstaw, a jednocześnie produkują je głównie firmy optyczne, które mogą pochwalić się pełnym wachlarzem certyfikatów. Dodatkowym plusem jest fakt, że możesz je nosić na okulary korekcyjne – dla osób, które nie noszą soczewek kontaktowych, ale mają słaby wzrok, to jedyne rozwiązanie. Poza tym trudniej je zgubić, niż zwykłe okulary z sieciówki, które zwykle są bardzo łamliwe.

okulary3

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne. by nie przepłacić?

Nakładki polaryzacyjne mogą być sposobem na to, by nie przepłacić. Jeśli dodatkowo masz już okulary korekcyjne z oprawkami dobrej firmy, to nadal będziesz mógł je pokazać światu, gdy nałożysz na nie specjalną nakładkę. Na koniec warto pamiętać, że istnieją sytuacje, w których przede wszystkim liczy się wysoka ochrona. Zimą na nartach czy latem na pełnym morzu trzeba zwracać uwagę głównie na te czynniki. Warto na takie okazje mieć dobre okulary firmy optycznej, które będą przylegać do nosa i nie stłuką się ani nie połamią przy pierwszym podmuchu wiatru. Do miasta można wybrać tańsze oprawki marek ze średniej półki, by połączyć dość dobrą ochronę przeciwsłoneczną z modnym designem. Zobacz, jak nosić okulary słoneczne z miejskimi stylizacjami, by wyglądać modnie. Jeśli chcesz zaoszczędzić, okulary tego typu warto kupować w porównywarkach zakupowych, gdzie znajdziesz je często w lepszych cenach, niż w zwykłym sklepie. To najlepszy sposób na to, by zaoszczędzić podczas zakupów. Okularów słonecznych nie należy kupować z drugiej ręki. Niektóre modele łatwo się łamią i po kilku latach użytkowania przez inną osobę mogą popsuć się szybko po zakupie. Poza tym na zdjęciu w internecie nie zawsze będzie widać rysy, a te też mogą się pojawić podczas użytkowania. Dodatkowo nie wiemy, czy poprzedni właściciel nie dokonywał napraw na własną rękę lub w warsztacie, a takie modyfikacje mogą wpływać na trwałość produktu. Często razem z renomowanymi okularami dostajemy gwarancję, której raczej będą pozbawione okulary z drugiej ręki. Musimy przy tym zaufać sprzedawcy, że towar faktycznie pochodzi z autoryzowanego sklepu, a nie z kradzieży czy chińskiej fabryki produkującej podróbki. Wszystko to sprawia, że ryzyko jest zbyt duże i okulary przeciwsłoneczne należy kupować raczej nowe.