Pożyczka może być doskonałym rozwiązaniem w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń
i nagłej potrzeby finansowego wsparcia. Jest też dobrym pomysłem dla tych, którzy chcą jak najszybciej zrealizować swoje cele. Trzeba jednak pamiętać, by decyzję o zaciągnięciu pożyczki podejmować w sposób przemyślany, ponieważ jej spłacanie będzie wymagało od nas systematyczności. Wystarczy jednak zastosować się do kilku rad, by odpowiedzialnie pożyczać i czerpać korzyści z dodatkowych środków finansowych.

Jednym z pierwszych kroków przy zaciąganiu pożyczki powinno być obliczenie całkowitego kosztu zobowiązania, wraz z oprocentowaniem oraz wszystkimi dodatkowymi opłatami. W celu obliczenia całkowitego kosztu upatrzonej pożyczki możemy skorzystać z pomocy samego pożyczkodawcy lub posłużyć się wskaźnikiem RRSO (Realna Roczna Stopa Oprocentowania).

Dopasuj pożyczkę do własnych możliwości finansowych

Następnym krokiem jest dostosowanie kwoty pożyczki do swojej sytuacji materialnej. Warto pamiętać o zasadzie mówiącej, by nie pożyczać ponad stan i sprawdzić, czy pożyczka, którą zaciągniemy, nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Z tą wiedzą możemy wybrać pożyczkę, która zapewni nam jak najkorzystniejsze warunki spłaty.

Najważniejsza jest umowa

Podstawą wszelkich transakcji finansowych jest wnikliwe zapoznanie się z umową. Przed jej podpisaniem powinniśmy wyjaśnić wszystkie terminy, które są dla nas niezrozumiałe. Poprawnie skonstruowana umowa powinna zawsze uwzględniać całkowitą kwotę pożyczki, wraz z odsetkami i opłatami. Dokument powinien zawierać również wysokość rat, okres spłaty oraz skutki niewywiązania się z ustalonych warunków. Nie należy podpisywać umowy, jeśli jakikolwiek jej element budzi nasze wątpliwości.

Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania? Najważniejsze jest, by szybko podjąć działania i skontaktować się z pożyczkodawcą. Pomagamy naszym klientom na każdym etapie – od podpisania umowy po spłatę pożyczki, natomiast w w razie niespodziewanych kłopotów staramy opracować nowy plan działania. W wielu sytuacjach możliwa jest zmiana warunków na takie, którym pożyczkobiorca jest w stanie sprostać. Przede wszystkim nie lekceważmy wezwań do zapłaty – mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.

Więcej o zasadach odpowiedzialnego pożyczania na stronie Ferratum Bank: https://www.ferratum.pl/blog/2016/11/18/poznaj-proste-zasady-odpowiedzialnego-pozyczania

Porady dotyczące odpowiedzialnego pożyczania oraz zarządzania domowym budżetem dostępne są w poradniku „Pożyczaj odpowiedzialnie z Ferratum Bank”, który jest istotną częścią nowego programu edukacyjnego banku. Poradnik można znaleźć pod adresem: https://www.ferratum.pl/sites/ferratum.pl/files/pictures/Pożyczaj%20Odpowiedzialnie%20z%20Ferratum%20Bank.pdf

Ferratum Bank

Jedna z największych instytucji finansowych oferujących pożyczki gotówkowe. Bank działalność operacyjną w Polsce rozpoczął w listopadzie 2013 roku. Wcześniej, od 2007 roku funkcjonował jako Ferratum Poland Sp. z o.o. r. Od 2012 r roku posiada licencję instytucji bankowej. Dostępny w mobilnej wersji online oraz u stacjonarnych partnerów. Bank stanowi część Grupy Ferratum – największej firmy w Europie oferującej pożyczki za pośrednictwem telefonów komórkowych, Internetu oraz pierwszej, która wprowadziła na Stary Kontynent mobilne mikropożyczki. Grupa działa w 24 krajach i obsługuje ponad 1,3 mln klientów na całym świecie.

Więcej informacji na naszej stronie: https://www.ferratum.pl