Czytanie to nie tylko przygoda i podróż w nieznane krainy, ale również szereg korzyści. Lektura wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, a także poprawia koncentrację. To jednak nie wszystko – książki są jedną ze sprawdzonych i z sukcesem stosowanych metod terapii dorosłych – w tym również osób starszych. Seniorzy uczestniczący w zajęciach z książkami, często pracują na tekstach, które znają. Przyczynia się to do poprawy pamięci, co w przypadku demencji jest niezwykle ważne.

Książka na receptę

Biblioterapia to zajęcia, w których wykorzystuje się książki w celach terapeutycznych, aby budować szeroko pojęte dobre samopoczucie. Dzięki warsztatom z książką, uczestnicy mają możliwość rozbudzenia wyobraźni, ale również są bardziej skłonni do autorefleksji, a także łatwiej im określić własne potrzeby i zrozumieć wybory.

Aby osiągać takie dobre rezultaty, proces terapeutyczny musi być przeprowadzony przez odpowiednio wyszkolonego terapeutę. – mówi Agata Samson – Tutak, terapeuta zajęciowy z Medicover Senior. Jego głównym zadaniem jest prawidłowe zdiagnozowanie potrzeb uczestników i odpowiedni dobór literatury. Osoba, która decyduje się prowadzić taki rodzaj zajęć, musi mieć nie tylko wiedzę na temat książek, które wykorzystuje się w takiej terapii,  i sposobów pracy z nimi. To co jest równie ważne jak kompetencje, to wysokie umiejętnościami interpersonalne – wyczucie i zrozumienie potrzeb uczestników zajęć to klucz do efektywnej pracy z grupą.

Leczenie poprzez literaturę bardzo dobrze sprawdza się w celach terapeutycznych. Ten rodzaj terapii zajęciowej, polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio dobranych fragmentów literatury, a następnie przepracowywaniu ich w kontekście potrzeb uczestników zajęć. Dzięki takim zajęciom nasi podopieczni otrzymują wsparcie psychiczne, a to procentuje u nich większą wiarą w siebie i we własne możliwości. U uczestników takich zajęć obserwujemy również znacząco mniejszy poziom stresu i lęku. Ale, to co w przypadku naszych podopiecznych jest najważniejsze, to znacząco obniżone poczucie osamotnienia.  

 

 

Książa leczy ciało i umysł

Czytanie to emocje – warto czytać, żeby je przeżyć, ale również po to, aby dzięki lekturze sobie z nimi poradzić. Dzięki uspokojeniu skołatanych nerwów, czytanie ma wpływ na zdrowie psychiczne, a przez to także na kondycję fizyczną.

Skąd taka lecznicza moc książek? Szczególnie w przypadku seniorów, którzy często czują się odizolowani od świata, a przez to samotni, czytanie daje poczucie wolności i pozwala się otworzyć. Poprzez zagłębienie się w świat literatury i wejście w świat książkowych historii,  łatwiej poradzić sobie z dyskomfortem związanym z chorobą.

Nie ma zatem lepszej rady – łykajmy książki, jak witaminy!