Cechą charakterystyczną prezentowanej kolekcji jest zabawa stylem, mieszanie przeciwstawnych motywów oraz łączenie malarstwa tradycyjnego z elementami sztuki ulicznej. Wszystkie prace powstały przy użyciu różnorodnych materiałów – od metalu, przez kamień, ceramikę, drewno i jedwab, oraz w wyniku fuzji rozmaitych technologii, często wypracowywanych przez artystę w drodze eksperymentów. Motywem spinającym twórczość Marka Graya jest żywotna energia, niezwykła komunikatywność oraz ironia i poczucie humoru przebijające z każdego dzieła – jakby ich autor nie mógł przestać patrzeć na świat z przymrużeniem oka.

Mark Gray to artysta trudny do sklasyfikowania. Sam siebie nazywa twórcą eksperymentalnym, a sztuka – według niego – to Rock`n`roll dla oczu. „Jeśli to, co robię, budzi w Tobie emocje, znaczy, że warto było wypruwać kawałek siebie, aby to stworzyć” – oto jego motto. Wszechstronność i rozmach cechujące jego prace są wynikiem bogatego doświadczenia na różnych polach kreacji. Jest również autorem oryginalnej animacji do piosenki „Ptasiek” Anity Lipnickiej, która doczekała się ponad 2,5 mln odsłon na YouTube.

„Cały teledysk Mark stworzył w swoim komputerze. Wszystkie kolejne sceny były rysowane ręcznie i animowane w old school’owym stylu. Animacja powstawała kilka tygodni i niemalże przyczyniła się do naszego rozwodu jeszcze przed ślubem!” opowiada Anita Lipnicka.

Jego prace, najczęściej dużego formatu zdobią dziś prywatne domy i biura od Londynu, przez Melbourne po Wyspy Bahama, a wśród zadowolonych klientów znaleźli się między innymi dyrektor techniczny Formuły I, para znanych olimpijczyków, oraz wielu celebrytów ze świata polityki i biznesu.