Na konferencji Naturalnie Piękna z Restylane przedstawione zostały wyniki pierwszego w Polsce rynkowego badania konsumenckiego dotyczącego pozycji medycyny estetycznej. Estell, jako jedyna polska klinika medycyny estetycznej, była partnerem tego wydarzenia.

 

W badaniu wzięło udział ponad 2000 osób w wieku od 18 do 65 lat, a celem było sprawdzenie jaki jest stosunek Polaków do zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową i kwas hialuronowy, zarówno wśród tych, którzy korzystali już z tej formy poprawy urody, jak i wśród osób nie mających dotąd styczności z medycyną estetyczną. Aż 69% Polaków jest zadowolona ze swojego wyglądu. Coraz większa dbałość o jakość życia przekłada się też na zwiększone zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej. Tylko 28% ogółu jest przeciwnikami takich działań, a aż 87% osób, którym zdarzyło się z nich skorzystać, jest zwolennikami tego sposobu na poprawę urody lub zniwelowanie niedoskonałości.

Polacy dobrze znają możliwości medycyny estetycznej, 88% zna zabiegi z botoksem, a 70% słyszało o zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego. Zdecydowanie bardziej popularne są wśród kobiet, mężczyźni nadal podchodzą dość ostrożnie do tej tematyki, choć wciąż obserwujemy tendencję wzrostową. Chcemy czuć się lepiej, aż 58% respondentów deklaruje takie motywy swoich decyzji, 40% chce zwiększyć swoją atrakcyjność, 26% pewność siebie, a 29% samoakceptację. Najczęściej poprawiamy okolice oczu (42%), czoła (37%) i ust (29%).

Polacy decydując się na zabieg medycyny estetycznej potrzebują przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa. Wybierają polecony gabinet, doświadczonego lekarza, który zaproponuje zabieg z użyciem sprawdzonego preparatu – wyjaśnia Robert Bitner, dyrektor zarządzający Galderma Polska – Nasz flagowy produkt, Restylane jest już od 20 lat obecny w gabinetach lekarskich. Jest to pierwszy na świecie kwas hialuronowy wykorzystywany do zabiegów medycyny estetycznej. Jako jeden z nielicznych na świecie produktów dla medycyny estetycznej ma certyfikat jakości amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA.

 

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to działania ściśle związane są z medycyną, dlatego powinny być wykonywane przez lekarzy. Tymczasem na pytanie „Kto wykonał zabieg?” 57% respondentów odpowiedziało, że lekarz, a aż 43% udzieliło informacji, że kosmetyczka lub kosmetolog.

 

Przed nami wielka praca edukacyjna. Mimo że – zgodnie z prawem – zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej mogą wykonywać wyłącznie lekarze, nadal znaczna część pacjentów decyduje się na wizytę u kosmetologa lub kosmetyczki. Stwarza to realne zagrożenie powikłaniami po zabiegu, związanymi z brakiem właściwej diagnozy i oceny stanu zdrowia pacjenta przed zabiegiem czy nieprecyzyjnym miejscem aplikacji preparatu – ocenia dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

 

Rolę edukacji pacjentów podjął podczas konferencji dr n. med. Krzysztof Jakubowski, kierownik medyczny kliniki Estell, który zaprezentował jak ważne jest bezpieczeństwo w medycynie estetycznej.

 

Ważne są trzy kluczowe elementy, po pierwsze jest kto wykonuje zabieg, gdzie ten zabieg się odbywa, a także z pomocą jakiego sprzętu i z użyciem jakich preparatów – podkreśla dr Jakubowski. Ważny jest też przebieg wizyty, który musi być kompletny. Wizyta powinna zawierać dokładny wywiad medyczny, opisywać wskazania i przeciwskazania do zabiegu, pacjent powinien mieć przedstawiony przebieg zabiegu i rekonwalescencji. Powinien móc także zadać pytania i wspólnie z lekarzem wybrać odpowiednie produkty konieczne do zabiegu – dodaje dr Jakubowski.

 

Medycyna estetyczna niesie za sobą możliwości powikłań, dlatego tak ważne jest, aby zabiegi przeprowadzane były przez wykwalifikowanych, doświadczonych i patrzących całościowo na pacjenta lekarzy. Klinika, na którą się zdecydujemy miała wszelkie wymagane pozwolenia, przestrzegała protokołów i procedur zabiegowych, a produkty i urządzenia posiadały certyfikaty bezpieczeństwa oraz skuteczności.

 

Rynek medycyny estetycznej wciąż się rozwija. Ponad 4% Polaków planuje w ciągu najbliższego roku zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, a niemal 3% z użyciem botoksu.

 

 

 

 

***

Wszystkie prezentowane wyniki badań pochodzą z raportu „Zachowania i postawy konsumentów wobec zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową i kwas hialuronowy” opracowanego przez BCMM Badania Marketingowe Sp. z o.o. na zlecenie Galderma Polska w czerwcu 2018 r. na reprezentatywnej próbie ponad 2000 respondentów.

 

 

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL

Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, należąca do Grupy ENEL-MED, oferuje usługi z zakresu medycyny i ginekologii estetycznej, chirurgii plastycznej oraz kosmetologii. Zespół kliniki stanowią certyfikowani lekarze medycyny estetycznej, posiadający specjalizacje m.in. z zakresu onkologii, chirurgii plastycznej, ginekologii, czy też dermatologii. Wszystkie zabiegi w ESTELL wykonywane są na najnowocześniejszym sprzęcie, rekomendowanym przez najwyższej klasy specjalistów. Klinika ESTELL mieści się w budynku Senator przy ulicy Bielańskiej 12 w Warszawie. Szczegółowe informacje dotyczące oferty ESTELL dostępne są na stronie estell.pl oraz na Facebooku.