Jak wynika z badań przeprowadzonych przez momondo, 41%1 Polaków wybiera krótki wyjazd zamiast długiego urlopu. Kilkudniowy wypad do klimatycznego miasta to zdecydowanie dobry pomysł na ucieczkę od jesiennej chandry. Dla fanów mody i poszukujących inspiracji momondo przygotowało short listę najmodniejszych miejsc, idealnych na zakupowe szaleństwo – bez względu na to, czy poszukujemy nietuzinkowych ciuchów, czy strojów od światowej sławy projektantów.
Berlin, Londyn, czy Mediolan to miasta o niepowtarzalnym uroku i klimacie. Jesienią, za sprawą organizowanych dni mody, stają się one także mekką dla osób poszukujących ciekawych stylizacji. Moda od zawsze była częścią życia codziennego, a w dobie mediów społecznościowych i Instagrama, dbanie o swój wizerunek nabrało nowego znaczenia. Wyróżnienie się z tłumu jest dla Polaków bardzo ważne – dlatego chętnie eksperymentujemy, miksujemy trendy i śledzimy propozycje projektantów.
„Jak wynika z naszego badania, wybierając cel podróży coraz chętniej decydujemy się na wyjazdy do dużych miast. Chęć poznania stylu życia mieszkańców metropolii, a także łatwy dostęp do mieszanki kultury i sztuki, stają się priorytetami przy planowaniu dni wolnych. Coraz częściej bierzemy także pod uwagę możliwość zrobienia wyjątkowych zakupów, a także zaczerpnięcia modowych inspiracji”– mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w momondo.

Tej jesieni, w poszukiwaniu nowych trendów i inspiracji, momondo poleca wyjazd do europejskich stolic mody.
Londyn, Wielka Brytania
Wielka Brytania to ojczyzna wielu oryginalnych projektantów, a także kultowych marek. To sprawia, że deszczowe i z pozoru szare miasto wcale nie jest nudne i ponure. Styl ulicy Londynu to niesamowite źródło inspiracji. Londyńczycy cenią sobie awangardę, styl boho i vintage. Chętnie przełamują panujące konwenanse, a na ulicach widoczna jest multikulturowość i niewymuszona nonszalancja. Tutaj najpopularniejsze trendy z wybiegów mieszają się z sieciówkami, tworząc nieco chaotyczny wizerunek mieszkańców miasta. Gdy odwiedzamy Londyn, to udajmy się do kultowych galerii handlowych, w których znajdziemy ubrania i propozycje największych domów mody.
Łowcy najnowszych trendów powinni wybrać się do Londynu w dniach 15-19 września i wziąć udział w Londyńskim Tygodniu Mody. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie mody i gromadzi wiele osoby branży – projektantów, blogerów, stylistów i modelki. To szansa do spotkania największych gwiazd i prawdziwych ikon światowych wybiegów!
Mediolan, Włochy
Włosi świetnie znają się na modzie. Można uczyć się od nich wyczucia, dobrego smaku i wyrafinowanej elegancji. Nie brak im także przebojowości i kreatywnej ekstrawagancji. Największe włoskie domy mody to biznesy zarządzane przez całe rodziny. Wychowani na ich projektach Włosi, cenią sobie krawiectwo najwyższej jakości, dbają o detale i nie boją się eksperymentować z odważnymi wzorami i kolorami. Na włoskich ulicach króluje styl określany mianem smart casual, zaś w Mediolanie rządzi mix klasyki i modowych osobliwości. Spacerując po tym mieście nietrudno zrozumieć, dlaczego zasłużyło sobie ono na miano jednej z najważniejszych stolic mody i światowego designu. Tutaj wszystko do siebie pasuje!
Tydzień Mody w Mediolanie trwa od 20 do 25 września. Obecność na wydarzeniu zapowiedziały
najbardziej znane i szanowane włoskie domy mody. Po obłędne zakupy należy się wybrać do licznych butików, a po inspiracje do jednej z kawiarni w pobliżu Piazza del Duomo.
Paryż, Francja
Paryż się zmienia! Klasyczna elegancja powoli ustępuje nowoczesnym, bardziej ekstrawaganckim trendom. Stolica Francji nie jest aż tak ekscentryczna jak Nowy Jork czy Londyn, ale staje się coraz bardziej awangardowa. Mieszkańcy Paryża dużą uwagę przywiązują do dodatków – butów, pasków, zegarków, czy toreb. W klimatycznych kawiarenkach z pewnością spotkamy najmodniejsze, najodważniejsze trendy sezonu, ale nie zabraknie także ponadczasowej klasyki i stylu vintage. Francuzi cenią sobie swoje dziedzictwo i z chęcią czerpią z nieśmiertelnego stylu gwiazd filmowych, które niejednokrotnie zmieniły sposób myślenia o modzie na całym świecie.
Paris Fashion Week trwa od 26 września do 3 października. To prawdziwe święto mody i niesamowite przeżycie dla wszystkich, których pasjonuje ten temat. W urokliwym Paryżu moda nabiera wielkiego formatu, a Avenue Montaigne, ulica na której położone są butiki światowych marek, zamienia się na ten czas w gigantyczny wybieg, na którym każdy jest modelem.
Berlin, Niemcy
Berlin to miejsce o reputacji najbardziej imprezowej europejskiej stolicy. Na tutejszych ulicach spotkać można chyba wszystkie możliwe subkultury. Panujący styl jest dość surowy, militarny wyrażany najchętniej poprzez prosty strój: jeansy i trampki. Berlińczycy do mody podchodzą na luzie, a markowe ubrania to dla nich sprawa drugorzędna. Cenią sobie modową niezależność, nie boją się ryzykownych połączeń, ani „ubrań z odzysku”.
Najbliższa modowa impreza u naszych zachodnich sąsiadów – Berlin Fashion Week – odbędzie się w dniach 16-19 stycznia 2018 r. Imprezie towarzyszą nie tylko pokazy zamknięte, ale też targi mody i wystawy. Co roku w tym czasie Berlin odwiedza blisko 100 tysięcy osób. Będąc w stolicy Niemiec warto odwiedzić wyjątkowe pchle targi – ulubione miejsca zakupów Berlińczyków.
Kopenhaga, Dania
Wśród najważniejszych modowych kierunków nie może zabraknąć stolicy Danii. Skandynawski styl to jeden z najbardziej charakterystycznych nurtów światowego designu. Minimalizm, królujący w tej części świata, w Kopenhadze serwowany jest w zdecydowanie odważniejszej formie. Ekscentryczne, minimalistyczne i modernistyczne stylizacje to typowy widok na kopenhaskiej ulicy.
W czasie trwania Tygodnia Mody, Kopenhaga zmienia się i staje się w energetycznym, kolorowym centrum designu. Najbliższe wydarzenie odbędzie się w dniach 30 stycznia – 2 lutego 2018 r.
(1) Dane pochodzą z badania na temat zwyczajów podróżnych przeprowadzonego w 2017 r. pośród 24 700 osób w przedziale wiekowym 18 – 65, pochodzących z 23 krajów (Polski, Austrii, Australii, Belgii, Brazylii, Kanady, Chin, Niemiec, Danii, Hiszpanii, Finlandii, Francji, Włoch, Holandii, Norwegii, Rosji , Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych). W grupie badawczej znalazło się 1000 respondentów z Polski.