Zmiana wystroju łazienki, kuchni czy tarasu to zazwyczaj przedsięwzięcie, które musi się sprawdzić przynajmniej przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Trudno jest co kilka miesięcy zmieniać płytki na te, które są zgodne z najnowszymi, chwilowymi trendami. Dlatego design powinien z natury nieco opierać się modzie. Warto postawić na długofalowe tendencje, które na pewno nie przeminą po jednym sezonie. Nie musi to jednak oznaczać nudnego wnętrza. Jak pogodzić modę z klasyką?

Minimalizm znaczy… klasa

Luksus nie musi, a nawet nie powinien, oznaczać przepychu i bogatych zdobień. To doskonałej jakości minimalizm, w którym bardzo istotne są detale. „Co może być lepszym tłem od płytek ceramicznych o stonowanych, naturalnych kolorach? Połączenie z najlepszej jakości wykonaniem i unikalnym odwzorowaniem natury to najnowsze trendy. Płytki o różnorodnych wymiarach i unikalnej fakturze dodają designerskiego sznytu prostym formom” – tłumaczy Michał Tęsiorowski, manager sprzedaży marek płytek Villeroy & Boch i Engers w Polsce. W 2019 roku wiodącym kolorem nadal będzie szary, wszelkie odmiany naturalnych form oraz odcienie koralu. Stawiając na szarości przestrzeń można zaaranżować w dowolnym stylu. Jeśli interesuje nas surowość loftów – to najlepsze będą płytki inspirowane fakturą betonu. Boimy się, że szary będzie nudny? Nic podobnego – można zdecydować się na unikalne, indywidualne łączenia form. Wybór faktur w obrębie jednej barwy jest ogromny – matowe, gładkie, aksamitne, elementy wklęsłe lub wypukłe… Tak pojęty minimalizm daje szerokie pole do popisu dla personalizowanej aranżacji. I co najważniejsze – w przypadku takich kolekcji jak Enigma marki Engers czy Workshop Villeroy & Boch każda aranżacja będzie unikalna.

Back to the nature

Natura i ekologia to już nie tylko sezonowe trendy. To wyznacznik stylu życia. Rodzaj odpowiedzialności za jakość naszego bytu i kolejnych pokoleń. W naturze szukamy też spokoju, którego na co dzień tak bardzo nam brakuje. Drewno, kojarzące się z parkiem czy lasem, sprzyja relaksowi. „Uspokajający urok dębu… to coś więcej niż slogan. Płytki z kolekcji Oak Park wprawiają w harmonijny nastrój, właśnie dzięki inspiracji naturą. Sześć odcieni drewna, faktura, różne wymiary – to sprawia, że płytki nie tylko wyglądają jak deski parkietu. Można w nich rzeczywiście to drewno poczuć!” – mówi Michał Tęsiorowski. Płytki ceramiczne mają jednak przewagę nad drewnianą posadzką – nie niszczeją i mogą być zarówno elementem wystroju wnętrza, jak i ogrodu. Inspiracja naturą to także materiały skalne. Te z kolei idealnie wpisują się we wspominany wcześniej minimalizm. Marmur, kamień – bardzo surowe z natury podkreślają szlachetność zastosowanych rozwiązań.

Indywidualista w Urban Jungle?

A co zrobić, gdy bliski sercu jest surowy minimalizm, ale też potrzebujemy relaksujących sił natury? Odpowiedzią jest koncepcja miejskiej dżungli we wnętrzach. Aranżacja wykonana z wykorzystaniem kolekcji Villeroy & Boch Urban Jungle to miejsce wytchnienia, odskoczni od codziennych obowiązków. To indywidualne rozwiązania gwarantujące, że dom stanie się idealnym miejscem na odpoczynek. I co najważniejsze – jedynym w swoim rodzaju. Nie tylko poprzez design, ale także poprzez unikalne odwzorowanie naturalnych wzorów, załamań i faktury. Podstawowy trend w designie to ponadczasowość niepowtarzalnych motywów i rozwiązań. Warto postawić na projekt swojego wymarzonego wnętrza w stylu, który najbardziej nam odpowiada. Dla jednych będzie to drewno, dla innych metal lub kamień. Liczą się także niebanalne, zaskakujące połączenia. Projekt jest czymś więcej niż dopasowaniem wzoru. Unikalne łączenie formy z unikalnym odwzorowaniem natury i jej niepowtarzalności to dla zespołu projektowego nie tylko praca, ale i zabawa. Dzięki temu kolekcje nabierają wymiaru emocjonalnego.