Mimo geograficznego położenia w połowie drogi między światem skandynawskim i śródziemnomorskim, nasze serca w ostatnich latach mocniej biły w stronę Północy. W polskich wnętrzach zdecydowanie częściej pojawiał się styl skandynawski niż włoski czy hiszpański. Polskie mieszkania są wciąż nieduże – średnio mamy do dyspozycji ok. 50 mkw, gdy w Europie Zachodniej jest to nawet o 20-30 mkw więcej. Na takim metrażu lepiej wygląda drewno oraz cieple tkaniny, niż różne odmiany kamienia tak typowe dla wnętrz z obszaru Morza Śródziemnego.

Naturalnie przez dekady styl skandynawski ewoluował – i przybierał nowe formy. Przeważnie utożsamialiśmy go ze swoistym minimalizmem, obecnością natury i drewnianych faktur, a także jasną kolorystyką.

Najnowszym trendem w obszarze stylu skandynawskiego jest Natural Neutrality. Jak sama nazwa wskazuje – w takich przestrzeniach kluczowe są naturalne inspiracje, które dają ukojenie i uspokojenie. Chodzi o to, by aranżacja nie rozpraszała naszej uwagi, dawała poczucie harmonii i równowagi. Chętnie stawiamy na proste formy, naturalny charakter materiałów i niezbyt intensywne barwy. To minimalizm w przyjaznym wydaniu – ciepły i przytulny. Większy nacisk kładzie się na jednorodność i ograniczenie faktur – te są obecne głównie w formie wyraźnego usłojenia desek, czasami faktur koców czy drobnych dekoracji. Zestawiamy je z gładkimi frontami mebli czy tkaninami w jednorodnej barwie.

Natural Neutrality to trend, który pozwala nam uzupełnić już istniejące aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim. Dlatego nie wymaga przeprowadzania gruntownych rewolucji – wystarczy często po prostu aktualizacja obecnej stylizacji. Nowa zabudowa, jakiś dywan lub przemalowanie ścian.

Skandynawskie wzornictwo nieustannie nas inspiruje. Prostota form, naturalny charakter materiałów w połączeniu z jasnymi barwami kreują wnętrza, które emanują spokojem. Spotykamy w nich bielone i naturalne drewna połączone z neutralnymi odcieniami beżu i szarości. Dopełniają je tkaniny wełniane, filc oraz len. Nauczyliśmy się, że często „mniej znaczy więcej”, więc doceniamy rozwiązania, które pozwalają nam zachować minimalistyczny charakter przestrzeni, jednocześnie nie rezygnując z komfortu – ocenia Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.

Co wyróżnia styl Natural Neutrality?

 • uniwersalne połączenie jasnych barw i drewna, jednolita kolorystyka w kolorach ziemi,

 • uporządkowana i spokojna przestrzeń,

 • subtelna aranżacja i proste meble jako tło dla dodatków,

 • dużo naturalnych materiałów – także w roli dekoracji, jak kosze wyplatane z traw,

 • łącznie subtelnych faktur (drewno) z jednolitymi barwnie płaszczyznami,

 • rękodzieło i rzemieślnicze dodatki – np. lokalnie wytwarzane dywany,

 • dominujące kolory: biały, beżowy, bielone drewno, brązy, lekkie szarości,

 • idealny do niemal każdego rodzaju wnętrza: nieduże mieszkania jak i domu,

 • jasna, dobrze doświetlona przestrzeń,

 • duże zabudowy z jednorodnymi frontami – bez ozdobników,

 • schowki i przestrzenie magazynowe poza widokiem,

 • elektronika, sprzęt RTV oraz AGD i wszystko co techniczne znikają z pola widzenia – ukrywamy je w zabudowie albo tymczasowo zasłaniamy.