Wiosną 1992 roku powstał pierwszy polski oddział firmy Thermaflex. Jednak firma swoje początki datuje na 1976 rok, kiedy to została założona w holenderskim mieście Waalwijk. Początkowo koncentrowała się ona na zupełnie nowej wówczas technologii produkcji elastycznej pianki izolacyjnej z usieciowanych mat polietylenowych. Jednak z biegiem czasu, historia Thermaflex została osnuta wokół wielu oryginalnych rozwiązań oraz innowacji – na przykład takich jak wprowadzony w 1978 roku zamek zatrzaskowy QUICK ZIPPER, który znacząco ułatwił montaż otulin. Cztery lata później firma rozpoczęła proces laminowania mat izolacyjnych, a niewiele czasu potem okazało się także, że bezpośrednia ekstruzja stanowi lepszą alternatywę w produkcji izolacji, dlatego też pierwsza wytłaczarka pianki została zbudowana w Waalwijk, w Holandii.

Większe wpływy i innowacje

Od 1987 roku firma Thermaflex zaczęła rozszerzać swoją międzynarodową działalność, zakładając biura sprzedaży i fabryki w wielu krajach Europy, Ameryki Południowej i Azji – w tym także i w Polsce (1992r). W tym okresie firma nie koncentrowała się jedynie na podboju nowych rynków – trzy lata później Thermaflex stał się pierwszą firmą na świecie, która całkowicie przestawiła się na produkcję wolną od (H)CFC, co stanowiło ukłon w stronę większego bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Dziewięć lat później rozpoczęliśmy produkcję rur preizolowanych. W kolejnych latach wprowadzaliśmy na rynek wiele nowości – Flexalen 600, FlexaLink do szybkiej instalacji sieci ciepłej wody użytkowej czy Flexanet – gotową sieć ciepłowniczą montowaną w ciągu zaledwie jednego dnia. Nasze działania zostały docenione przez ekspertów środowiskowych – w 2014 roku Thermaflex uzyskał certyfikat Cradle-to-Cradle Basic dla Flexalen 600 oraz pierwszą Środowiskową Deklarację Produktu (EPD) dla ThermaSmart PRO, ThermaSmart ENEV, ThermaEco FRZ i ThermaEco ZZ. – opowiada Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe z firmy Thermaflex.

W 2019 Thermaflex został zrestrukturyzowany, aby stać się elastycznym przedsiębiorstwem, gotowym do dostarczania innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań.

Tu i teraz

Obecnie, firma Thermaflex w Polsce zapewnia klientom rozwiązania izolacyjne, które w wydajny sposób pomagają oszczędzać energię i chronić zasoby naturalne. Opracowuje i dostarcza wysokiej jakości rozwiązania techniczne w zakresie izolacji, ochrony, odporności na uderzenia i izolacji akustycznej. Są one stosowane w sieciach dystrybucji ciepłej i zimnej wody, ciepła, chłodzenia powietrza oraz w instalacjach sanitarnych.

Bierzemy odpowiedzialność za oszczędność energii i zrównoważony rozwój. Poważnie podchodzimy do tych aspektów działalności, oferując wyłącznie produkty, które nadają się do recyklingu lub składają się z materiałów nadających się do recykling, są produkowane przy użyciu przyjaznych dla środowiska metod produkcji oraz przez dostawców, którzy podzielają nasze zasady. Oprócz tego, nasze rozwiązania składają się z bezpiecznych materiałów i posiadają Środowiskową Deklarację Produktu (EPD), jak również minimalizują straty energii oraz maksymalizują wykorzystanie energii odnawialnej. – wyjaśnia ekspert Thermaflex.

Aby w pełni odzwierciedlić kierunek rozwoju firmy i innowacyjność marki, motywowane  podkreśleniem nowego podejścia do klientów firmy – czyli oferowaniu nowoczesnego wsparcia inżynieryjnego oraz rozwiązań dostosowanych do dynamicznie zmieniających się potrzeb w zakresie izolacji, w zeszłym roku Thermaflex został poddany rebrandingowi. Jak mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe w firmie Thermaflex: „Zmieniła się specyfika firmy – nie koncentrujemy się tylko i wyłącznie na poszczególnych produktach, ale przede wszystkim na rozwiązaniach problemów poszczególnych segmentów rynku. Stąd zmiany w zakresie identyfikacji wizualnej i nowa strona internetowa, która przedstawia rozwiązania dla poszczególnych segmentów”.

Co więcej, firma w 2021 roku uruchomiła także nowy magazyn w dolnośląskim Żarowie. Na 1500 m² powierzchni magazynowej przechowywane są główne wyroby gotowe, co stanowi kolejny krok w rozwoju i optymalizacji procesów logistycznych firmy związanych z obsługą krajów znajdujących się na terenie całej Europy.

Thermaflex już od 30 lat dostarcza w Polsce rozwiązania izolacyjne, które pomagają oszczędzać energię i chronić zasoby naturalne, rozwijając się razem ze swoimi partnerami biznesowymi – słuchając ich, wyciągając wnioski i wprowadzając nowoczesne koncepcje, które rozwiązują problemy wielu branż takich jak HVAC/R, budownictwo, sieci grzewcze i chłodnicze, dostarczanie wody pitnej, przemysł morski czy OEM. Aktualne działania firmy obejmują także cały szereg pozostałych segmentów, które są równie ważne –  jak na przykład sektor samochodowy, transportu miejskiego czy nawet produkcji elementów placów zabaw, które na co dzień korzystają z ekologicznych rozwiązań Thermaflex.