Drukarki LED-owe wciąż wydają się innowacyjnym rozwiązaniem. Jednak sama technologia druku LED nie jest wcale taka młoda. Pierwsza drukarka LED została wyprodukowana przez japońską firmę OKI już w roku 1989. Od tamtego czasu technologia druku w oparciu o półprzewodnikowe diody jest stale rozwijana. Dziś mamy do czynienia z trzecią generacją tych urządzeń. Pierwsza drukarka laserowa powstała tylko 12 lat wcześniej, zbudowano ją w 1977 roku.
Podstawowa różnica pomiędzy drukarką laserową a drukarką LED to zastąpienie w tej drugiej skomplikowanego układu lasera i luster, prostym i właściwie bezawaryjnym mechanizmem listwy świetlnej. Diody LED praktycznie się nie zużywają, co wprost przekłada się na długowieczność urządzenia drukującego. W przypadku LED-ów liczba części, które mogłyby ulec uszkodzeniu, została zredukowana do minimum, co bezpośrednio wpływa na długie lata niezawodnej pracy urządzenia.
Do tego światłoczuły bęben drukarki LED ma znacznie wyższą wydajność i pozwala wydrukować większą liczbę stron niż porównywalnej klasy drukarka laserowa. To jednoznacznie przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.
Sporą zaletą LED-ów są także ich mniejsze gabaryty w porównaniu z urządzeniami laserowymi. Kolorowa drukarka LED o takich samych możliwościach jak laserowa zajmie znacznie mniej miejsca. Drukarki LED są również urządzeniami szybszymi, gdyż naświetlają całą szerokość bębna za jednym zamachem, a nie jak w przypadku drukarek laserowych – sukcesywnie.
Technologia druku ledowego to na pewno rozwiązanie przyszłości – mówi Krzysztof Nakielski Product Manager z firmy OKI, która jest liderem na rynku urządzeń LED. Głównie ze względu na wiele niezaprzeczalnych zalet, takich jak: większa wydajność, mniejsze rozmiary, niezawodność i szybkość – dodaje.
A co z zużyciem tonera? Tutaj nie ma większych różnic pomiędzy LED-ami a urządzeniami laserowymi. Zmienia się sposób, w który naświetlany jest bęben, natomiast zużycie tonera pozostaje na tym samym poziomie.
Za główną wadę drukarek LED do tej pory uznawało się niższą jakość wydruków w porównaniu do wysokiej rozdzielczości uzyskiwanej w urządzeniach laserowych. Jednak rozwijająca się technologia druku LED również na tym polu przestaje ustępować drukarkom laserowym. Na przykład model drukarki OKI C610 wykorzystującej technologię LED drukuje w rozdzielczości 1200×600 dpi. Na takim urządzeniu bez problemu wykonamy również efektowne materiały reklamowe czy wydruki graficzne