Eksperci są zgodni, że taniec doskonale wpływa na rozwijający się organizm. Nie tylko zaspokaja potrzebę ruchu, ale również kształtuje charakter i kompetencje społeczne. Leszek Cichocki – trener i choreograf z Akademii Tańca Reliese, Wiceprezes Polskiego Związku Cheerleadingu Sportowego opowiada o licznych zaletach, które płyną właśnie z tej formy aktywności.

TANIEC TO ZDROWIE
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ruch jest niezbędny dla zdrowia zarówno młodszych, jak i starszych. Do aktywności fizycznej warto przyzwyczajać dziecko już od najmłodszych lat, ponieważ ma ona niezwykle istotny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Uczęszczając na zajęcia taneczne, najmłodsi kształtują swoją koordynację ruchową i sprawność motoryczną, a także rozwijają poczucie rytmu. Ponadto, taniec zapobiega, niestety niezwykle powszechnym w okresie rozwoju, wadom postawy oraz chroni przed nadwagą i problemami z tym związanymi.

WPŁYW NA CHARAKTER I OSOBOWOŚĆ
Taniec nie tylko niezwykle pozytywnie wpływa na sprawność fizyczną najmłodszych, ale również kształtuje ich charakter i osobowość. Dzięki regularnemu uczestnictwu w zajęciach dziecko nauczy się samodyscypliny oraz odpowiedzialności za swoje działania, ponieważ szybko zauważy, że efekty zależą od jego osobistego zaangażowania. Ponadto, będzie kształtowało konsekwencję i determinację w dążeniu do wyznaczonego celu. Nauka kroków i układów tanecznych sprawi, że dziecko będzie miało mniejsze problemy ze skupieniem się, co może przełożyć się na lepsze wyniki także w szkole. Ćwiczenia taneczne prowadzą również do pokonania nieśmiałości i zwiększenia bardzo przydatnej w życiu pewności siebie.

INTEGRACJA I BUDOWA WIĘZI
Kolejną korzyścią, jaką przynosi najmłodszym uczestnictwo w zajęciach tanecznych, jest kształtowanie kompetencji społecznych oraz integracja z innymi. Dzieci mają okazję spotkać się z rówieśnikami, z którymi dzielą pasje i zainteresowania – jest to świetna droga do budowania więzi oraz nawiązania przyjaźni i znajomości spoza szkolnej ławki. Ponadto, ćwicząc razem układy, uczą się współpracy i współdziałania, a są to umiejętności niezwykle istotne w dalszym życiu zarówno osobistym, jak i zawodowym. Inną korzyścią płynącą z uczestnictwa w zajęciach jest nauka przyjmowania zarówno pochwał, jak i konstruktywnej krytyki.

ZABAWA TO PODSTAWA!
Nie można jednak zapominać, że choć taniec uczy wielu przydatnych umiejętności i kształtuje charakter, to jest on przede wszystkim świetną zabawą. Uczestnictwo w pozalekcyjnych zajęciach to doskonały sposób na odstresowanie się i zapomnienie o bieżących smutkach i problemach dnia codziennego.

Taniec wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia produkowane przez przysadkę mózgową, odpowiedzialne za dobre samopoczucie oraz odczuwanie szczęścia. Poruszanie się w rytm muzyki umożliwia swobodną ekspresję własnych emocji, także tych głęboko skrywanych. Najważniejsze, aby dziecko chodziło na zajęcia oraz wracało z nich z uśmiechem na twarzy. Akademia Tańca Reliese oferuje profesjonalną edukację taneczną dla dzieci (już od 3 lat!) i młodzieży; do bogatej oferty tej szkoły należy m.in. Baby Balet, Baby Disco, Hip-Hop, Pop Jazz, Disco Dance, a nawet Cheerleading! Warto więc umożliwić dziecku uczestnictwo w różnych zajęciach, aby mogło samodzielnie zdecydować, co sprawia mu największą przyjemność!