WSTĘP

Starzenie się to nieodłączny element egzystencji każdego człowieka bez względu na kolor skóry, płeć czy miejsce zamieszkania. Tak było, jest i będzie zawsze. W ostatnich latach intensywność tego zjawiska diametralnie wzrosła, co przy jednoczesnym spadku przyrostu naturalnego sprawia, że odsetek ludzi starszych w społeczeństwie ciągle rośnie. W 2012 roku procentowa liczba osób powyżej 60-go roku życia wyniosła 11% na tle całej ludzkości, a na 2050 rok przewiduje się, że ta liczba wyniesie aż 22%. Na skutek poprawy jakości życia i postępu cywilizacyjnego długość trwania ludzkiego życia się wydłuży. Każdy z nas marzy o spokojnej, pełnej beztroski i szczęśliwej starości. Ponad wszystko cenimy sobie niezależność i swobodę, którą chcemy cieszyć się jak najdłużej. Jednak rzeczywistość nie zawsze maluje się w różowych barwach. Czy można temu zaradzić? Nie od dziś to pytanie zadaje sobie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który jest częścią międzynarodowego programu BaltSe@nior, który wprowadza innowacyjne rozwiązania mające na celu podniesienie komfortu i bezpieczeństwa życia osób starszych w domu. Biuro projektowe Get Models Now wraz z Wydziałem Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podjęło rękawice w walce o lepszą i godziwą przyszłość dla seniorów na całym świecie.

DLA KOGO? PO CO?

Symulator Wieku to wieloczęściowe i wieloetapowe przedsięwzięcie, którego pośrednim zadaniem jest ułatwienie życia ludziom w podeszłym wieku. Pierwotnie kombinezon powstał z myślą o młodych projektantach mebli, którzy przy jego użyciu na własnej skórze mogą zrozumieć potrzeby i ograniczenia, z którymi borykają się starsi ludzie. Zdecydowanie umożliwi to produkcję idealnie wyprofilowanych mebli, dzięki którym życie seniorów stanie się prostsze i wygodniejsze. Odpowiednio przystosowane wyposażenie wnętrz nie będzie przyczyniało się do pogłębiania schorzeń lub ich powstawania. W specjalnie zaprojektowanych meblach pojawi się wbudowany mechanizm, dzięki któremu po naciśnięciu guzika szuflada otworzy się i zamknie samoczynnie, bez konieczności używania jakiejkolwiek ludzkiej siły. Zamontowanie tego samego mechanizmu w szafkach sprawi, że będą obniżać się lub podwyższać w zależności od potrzeb użytkownika. Meblarstwo to nie jedyna dziedzina, w której kombinezon odnajdzie swoje zastosowanie. Okaże się on również idealnym narzędziem pracy podczas projektowania pojazdów komunikacji miejskiej, domów, ubrań czy samochodów osobowych. Będzie też pomocny przy aranżacji otoczenia przestrzeni miejskiej. Uniwersalność Symulatora Wieku przyczyni się do zwiększenia świadomości wśród społeczeństwa na temat dolegliwości i ograniczeń przychodzących wraz z wiekiem. Ludzie po jego założeniu staną się bardziej empatyczni i wyrozumiali względem starszych osób.

JAK POWSTAŁ? JAK DZIAŁA?

Kombinezon został zaprojektowany po wielu godzinach analizowania obserwacji ruchu kobiety w wieku 75 lat, która wykonywała codzienne czynności w sposób naturalny – chodzenie, schylanie się, kucanie, siadanie na krześle, wstawanie, wchodzenie po schodach czy sięganie przedmiotów z półki. Każdy najmniejszy szczegół zauważony w jej postawie pozwolił na idealne dopracowanie tego projektu. Wykreowanie jego teraźniejszego wizerunku udało się dzięki zastosowaniu mieszanych technik. Do jego stworzenia użyto m.in.: technologii skanowania 3D, modelowania 3D i gipsowania. Jest to jedyny na świecie Symulator Wieku wykonany w najnowocześniejszej technologii druku 3D. Elementem, który nie jest wykonany w tej technice jest ołów, który wypełnia środek by nadać kombinezonowi ciężaru i wymusić na nas zupełnie inną postawę. Po jego założeniu sylwetka jest zgarbiona i obciążona, a możliwość poruszania się problematyczna. Nakładka na barki powoduje znaczne ograniczenie ruchu rąk poprzez zmniejszenie jego kątu. Zadaniem elementów stworzonych na uda i łydki jest symulacja zmęczenia naszych ścięgien i stawów, które na starość dotyka nas coraz częściej. Przybieranie masy ciała wraz z wiekiem również staje się problematyczne i nie zostało zapomniane w tym projekcie. Pas ma za zadanie odzwierciedlać zbędne kilogramy, które znacznie ograniczają możliwość naszego poruszania się. Ruchy nie są płynne, wymagają koncentracji i cierpliwości. Oprócz kombinezonu w skład Symulatora Wieku wchodzi 6 par okularów, które przedstawiają najczęściej występujące schorzenia wzroku u osób starszych, takie jak: Zaćmę, Jaskrę, widzenie tunelowe, widzenie cukrzycowe i utratę ostrości widzenia. Wykonywanie najprostszych czynności staje się problemem. Problemem, z którym zmagają się nasi dziadkowie i rodzice – a w przyszłości również i my.

JAK GO UZYSKAĆ?

Placówki edukacyjne współpracujące z programem Interreg Baltic Sea Region i Balt Se@nior otrzymają bezpłatny dostęp do plików całego Symulatora Wieku, co pozwoli im na jego wydrukowanie w dowolnym miejscu. Natomiast firmy niezwiązane z tym programem, dla których takie narzędzie będzie potrzebne do pracy będą mogły zakupić gotowy projekt współpracując z Uniwersytetem Przyrodniczym i biurem projektowym Get Models Now.