Stylizacja okien, to oddzielny rozdział w sztuce dekoracji. Każde wnętrze może zyskać na oryginalności i wyjątkowości dzięki dobrze dobranym dekoracjom, gdyż okna to już nie tylko firany i zasłony, ale także rolety czy ozdobne parapety. W zgłębieniu techniki idealnej stylizacji okien pomoże nam wywiad z Anną Łosowską, właścicielką Studia Dekoracji i Stylizacji Okien Anbert.

Dobrze znane firany i zasłony to najpopularniejsza dekoracja okien od wielu lat. Zdążyłyśmy się do niej przyzwyczaić, nie zwracając na te klasyczne zdobienia szczególnej uwagi. Wiele z nas myśli także, że w takim rodzaju dekoracji zmieniają się tylko długości firan i kolory zasłon. Czy tak rzeczywiście jest?

Nic bardziej mylnego. Te tradycyjne dekoracje podążają z duchem czasu i zaskakują świeżymi rozwiązaniami. Drapowanie, czyli tworzenie dekoracyjnych fałd z tkanin, to jeden z bardziej popularnych sposobów układania firan. Sympatię zyskały także firany zakładkowe, złożone z kilku części oraz te asymetryczne – krótsze w środkowej części i dłuższe po bokach. Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem, jest materiał, z którego wykonane są dekoracje. Zwiewne woale nadadzą wnętrzu lekkości, zaś cięższe aksamity i żakardy sprawdzą się w bardziej tradycyjnych wnętrzach oraz tych, które mają sprawiać wrażenie dostojności i monumentalności, dlatego takie rozwiązanie jest często stosowane w bankach, firmach czy na uczelniach wyższych. Nie należy bać się łączenia różnych materiałów, ich różnorodność może korzystnie wpłynąć na ostateczny wygląd wnętrza.

Dość nowym rozwiązaniem są rolety rzymskie, jakie dają możliwości dekoracyjne i do jakich pomieszczeń najbardziej pasują?

To prawda, rolety rzymskie coraz częściej wypierają dekoracje klasyczne. Są bardziej ascetyczne i wygodniejsze w utrzymaniu. Często stosuje się je w kuchni, gdyż jest to pomieszczenie, w którym pożądana jest jak największa ilość światła. Podczas gotowania możemy całkowicie podnieść roletę, która w ciągu dnia wpuści do pomieszczenia promienie słońca, a wieczorem ochroni nas przed wzrokiem sąsiadów. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

Czy rolety rzymskie stosuje się zatem tylko w kuchni, czy może jest sposób na zaaranżowanie ich w salonie?

Oczywiście, rolety to dobra propozycja także do sypialni czy pokoju dziennego. Ich zastosowanie zależne jest od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Niektóre modele, pod względem elegancji, niczym nie odstają od tradycyjnych zasłon i wykonane są z wysokiej jakości, ozdobnych tkanin. Rolety najlepiej sprawdzają się w nowocześnie urządzonych wnętrzach o nieco surowym charakterze, jednak przy odpowiednim doborze kolorów i materiałów świetnie dopasują się również do innych pomieszczeń. Co więcej, rolety rzymskie można z powodzeniem łączyć ze zwiewnymi, półprzezroczystymi zasłonami, dla uzyskania efektu przytulności.

Czym różnią się rolety rzymskie od rolet austriackich?

Podstawowa różnica tkwi w sposobie zwijania rolet. Rolety rzymskie podwija się, tworząc poziome fałdy, natomiast rolety austriackie zwija się bez tworzenia fałd, w linii prostej – w ten sposób uzyskujemy charakterystyczne dla rolet austriackich marszczenie przypominające falę.

Czy są jeszcze jakieś alternatywy, dzięki którym okna w domu staną się niepowtarzalne, a każdy gość będzie nimi oczarowany?

Tak naprawdę, dekoracji okien jest tyle, ile pomysłów. Efektownym, aczkolwiek dość odważnym, rozwiązaniem są asymetryczne i ciekawie zdobione panele okienne. Taka zabudowa może składać się z kilku części, przypominając rolety rzymskie. Warto również wspomnieć, że parapety to niezwykle wdzięczna przestrzeń do aranżacji. Począwszy od ustawienia na nich roślin, przez wszelkie elementy dekoracyjne, typu ramki na zdjęcia i świeczniki, na poduszkach kończąc. Wszystko zależy od wyobraźni. W Studio Anbert często pomagamy klientom wyjść poza schematy dobrze znanych stylizacji i odkryć nowe, niebanalne połączenia dekoracji.

Jak podkreśla ekspertka Studia Dekoracji Anbert – Anna Łosowska – dopasowana stylizacja okna zależy od kreatywności dekoratora, osobowości zamawiającego i charakteru pomieszczenia. Bardzo ważny jest również układ okien oraz cel jaki chcemy osiągnąć w naszych wnętrzach. Warto pamiętać, że niezwykłe aranżacje można zaprojektować i wykonać nie tylko na klasyczne okna, ale też na te o niespotykanych kształtach i wymiarach. Możliwości jest bardzo wiele.