Według badań serwisu Oferteo.pl, Polacy preferują przede wszystkim jednorodzinne domy wolnostojące, za którymi opowiada się aż 87,2 proc. ankietowanych inwestorów. Najchętniej zamieszkają w parterowym budynku z poddaszem użytkowym (69,8 proc.). Dużą popularnością cieszą się niewielkie obiekty – największa grupa respondentów (ok. 29 proc.) wybiera powierzchnię w granicach 126 – 150 mkw., na działce liczącej 1001–2000 mkw. (39,4 proc. wskazań). Zdaniem samych architektów, choć projektów na rynku jest dziś bez liku, w dzisiejszych stylach przeważają płaskie dachy, geometryczne bryły i nawiązania do otaczającego krajobrazu. Inwestorzy stawiają również na energooszczędność i ekologię.

W zgodzie z otoczeniem
Jakie trendy będą dominować w tym roku w budownictwie jednorodzinnym? Z pewnością dominować będzie zasada: „im prościej tym lepiej”, czyli skandynawski prosty styl, konstrukcje bazujące na bryle kwadratu czy prostokąta, bez zbędnych ozdobników w formie kolumn, arkad itp., obiekty idealnie wpisane w otoczenie, z otwartymi tarasami i dużymi przeszkleniami. Domy nowoczesne wyróżniają przede wszystkim płaskie dachy, choć w projektach pojawiają się także dachy dwuspadowe ale o niewielkim spadku. Obok efektów wizualnych płaski dach jest po prostu praktyczny – można na nim zainstalować kolektory słoneczne albo stworzyć dodatkowy taras. Jest też bardziej odporny na wichury.
– Zdecydowanie obserwujemy powrót do prostych form i surowości. Coraz większą popularnością cieszą się proste, duże kształty co można zauważyć przy projektowaniu kubatury domów – duże okna, proste formy pomieszczeń. We wnętrzach dominują monochromatyczne barwy – biel, czerń i szarości czasami przebijane lekkimi akcentami pasteli. Wnętrzarski styl loftów zaczyna dominować prawie w każdej dziedzinie projektowania – zapewnia Małgorzata Gral, architekt Krajobrazu w firmie Jadar.
Dodaje, że trend ten powoli zaczyna wkradać się również i do ogrodów. Klienci coraz częściej aranżują swoje działki w proste rabaty z dominującą ilością trawy oraz z elementami betonowymi w kolorach szarości, czerni lub bieli. Pierwsze skrzypce gra tu forma, bryła i płaszczyzna. Oczywiście dzisiejsza stylistyka w projektowaniu nie różni się znacząco od ubiegłorocznych koncepcji. – W modzie damsko męskiej, można powiedzieć, że np. jesienią 2016 r. kolory będą w odcieniach błękitu, a klapy w marynarkach węższe niż rok temu. Trendy w architekturze są mniej wyraźne i bardziej długotrwałe – zaznacza Piotr Szaroszyk, architekt pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci.

Przemyślane projekty
Coraz droższa energia i coraz większa świadomość ekologiczna pcha inwestorów w kierunku energooszczędności. Stawiają więc domy w formie zwartych brył, ewentualnie obudowane nieogrzewanymi dodatkowymi kubaturami. Tu znaczenie ma odpowiednia wielkość i rozmieszczenie okien a także właściwe ocieplenie i efektywne systemy ogrzewania oraz wentylacji. Ekologiczne rozwiązania idą w parze z minimalizmem – Dom w eko minimalistycznym stylu jest ascetycznie prosty w swojej formie, funkcji i technologii. Ogrzewanie – piec na szyszki lub drewno, wentylacja naturalna, ocieplenie ze słomy lub innych materiałów odpadowych. Takie obiekty powstają jednak z dala od miasta, co wynika z preferencji i stylu życia wyznawców trendu. Z drugiej strony, pewne elementy są możliwe również w domach miejskich – opowiada Piotr Szaroszyk. Podkreśla, że racjonalny dom jest „zmienny” w czasie i można go użytkować na różne sposoby, w zależności od zmieniających się potrzeb rodziny, np. z dostępnymi niezależnie pokojami na piętrze.

Zdaniem Małgorzaty Gral, klienci stawiają na świeżość i nowoczesność. Częstym zabiegiem jest np. „łączenie salonu z ogrodem”. – Klienci coraz większą wagę przywiązują do płynnych przejść kolorystycznych jak i stylistycznych między pomieszczeniami, bo po części ogród traktowany jest jak fragment „domu”. Utrzymanie stylu oraz aranżacji zaczyna być priorytetem. Np. stosowanie betonu architektonicznego we wnętrzach np. na ścianach w połączeniu z elementami drewna przenosi się na ogród – tłumaczy Małgorzaty Gral.
Piotr Szaroszyk obserwuje większą skłonność wśród inwestorów do użycia bardziej trwałych materiałów przy realizacji projektu – Trend ten opiera się na racjonalnych podstawach. Nieco droższa realizacja z użyciem trwałych i odpornych materiałów nie będzie zbyt szybko wymagać remontu. Mam nadzieję, że trend ten pójdzie w kierunku jeszcze bardziej racjonalnym. Na przykład jeszcze szerzej będą wykorzystywane materiały fasadowe nabierające szlachetnej patyny – jak surowy beton lub inwestorzy będą łączyć materiały bardzo trwałe (np. barierki, dach) z takimi, które można łatwo i tanio wyremontować (np. tynkowane ściany) – mówi Piotr Szaroszyk.