Według statystyk prowadzonych przez Polskie Towarzystwo Urologiczne z powodu nowotworów układu moczowo-płciowego codziennie umiera 30 osób. Jeśli Polacy nie zaczną regularnie się badać i dbać o swoje zdrowie, to choroby uro-onkologiczne staną się jedną z głównych przyczyn zgonów w naszym kraju. Ocenia się, że do 2025 roku w Polsce zachorowalność na raka prostaty wzrośnie o 130%. To według Was mało, czy dużo?

ISTOTNY TRYB ŻYCIA

Większość mężczyzn, w przeciwieństwie do kobiet, znacznie mniej zwraca uwagę na stan swojego zdrowia, a do lekarza wybiera się tylko w ostateczności. Nie od dziś też wiadomo, że ich tryb życia często jest mniej zdrowy – dieta bogata w tłuszcze, mniej ruchu, większa podatność na używki takie, jak alkohol czy papierosy. Te wszystkie czynniki sprawiają, że są bardziej podatni na choroby, a jak się okazuje na nowotwory urologiczne cierpi już co 4. mężczyzna.

BEZCENNA DIAGNOSTYKA

Nowotwory złośliwe gruczołu krokowego powodują 8% zgonów u mężczyzn w Polsce. Liczba diagnozowanych chorych z roku na rok wzrasta, szczególnie w krajach rozwiniętych, w których powszechnym jest oznaczanie markera nowotworowego PSA. Dzięki tej metodzie, można szybko zdiagnozować chorobę u osób nie mających żadnych objawów klinicznych raka prostaty. W Prywatnej Lecznicy Certus także można wykonać ten test przesiewowy.

Ponadto w diagnostyce schorzeń prostaty wykonuje się biopsję fuzyjną. Jest to technologia umożliwiająca nałożenie obrazu rezonansu magnetycznego prostaty na USG wykonywane w czasie rzeczywistym. Dzięki tej metodzie lekarz może dokładne określić miejsca wymagające pobrania wycinka prostaty, który następnie zostanie poddany badaniu histopatologicznemu. W Certusie wykorzystywane są również nowoczesne metody leczenia raka prostaty, należą do nich m.in.: elektroresekcja guza prostaty (TURP), prostatectomia oraz operacje z użyciem technologii NanoKnife.

DRUGI W SZEREGU

Rak pęcherza moczowego jest drugim co do częstotliwości występowania nowotworem układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Ryzyko zachorowania na niego wzrasta wraz z wiekiem pacjenta – większość chorujących jest po 50 roku życia. W Prywatnej Lecznicy Certus możliwe jest wykonanie testu BTA, który działa na zasadzie reakcji przeciwciał. Jeśli test wykaże, że są one obecne, to prawdopodobnie u pacjenta występuje rak pęcherza moczowego. Test BTA jest znacznie skuteczniejszy, niż cytologia moczu, gdyż pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju. Ponadto na Oddziale Urologicznym wykonywana jest także cystoskopia, badanie polegające na wprowadzeniu przez cewkę moczową specjalnego aparatu, dzięki któremu lekarz może obejrzeć wnętrze pęcherza moczowego, a także pobrać próbki do badań histopatologicznych. Jeśli pacjent cierpi na nowotwór pęcherza moczowego, to istnieje także możliwość zastosowania jego eletrosekcji (TUR-B).

MĘŻCZYZNO, DBAJ O ZDROWIE!

Aż 25% zachorowań na raka jądra odnotowuje się u mężczyzn pomiędzy 20 a 44 rokiem życia. W Polsce rocznie wykrywanych jest 800 przypadków raka jądra. Uważa się, że największe ryzyko wystąpienia tego nowotworu przypada na 30 rok życia. Dlatego zaleca się częstą kontrolę oraz wykonanie USG jąder. W przypadku zachorowania na nowotwór, zawsze kluczowe pozostaje jego szybkie wykrycie. Wówczas można błyskawicznie podjąć właściwą terapię, a rokowania dla pacjenta są znacznie lepsze.

Aby uniknąć chorób przede wszystkim powinniśmy stawiać na diagnostykę, częste badania pomogą nam szybko wykryć nowotwór i podjąć terapię. W przypadku, gdy już zachorowaliśmy, to pamiętajmy, aby wybierać nowoczesne metody leczenia, które są często skuteczniejsze i bardziej komfortowe.