Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie marki Morning Fresh, Polacy przywiązują dużą wagę do sprzątania. Ponad połowa badanych planuje spędzić nawet trzy dni na przygotowaniach do celebracji Wielkanocy. Jakie czynności dominują na liście prac Polaków? Jak zaoszczędzić czas oraz ograniczyć świąteczne wydatki? Morning Fresh zna odpowiedź na te pytania.

Polacy planują swoje zadania domowe ze sporym wyprzedzeniem i w określonym, z góry założonym czasie wpadają w wir porządków. Co piąty respondent deklaruje, że sesja wiosennego sprzątania zajmie mu dwa, a nawet trzy dni. Perfekcjoniści, którzy stanowią 8% wszystkich Polaków, potrzebują aż tygodnia, choć zaledwie jeden na stu badanych zamierza wziąć w tym celu urlop. Z badań wynika również, że jedna piąta polskiego społeczeństwa nie zamierza sprzątać wcale. Na liście prac zwykle widnieje 6 czynności, które nie zawsze są tymi ulubionymi. W okresie przedświątecznym Polacy najczęściej zajmują się myciem okien, choć co trzeci z nich deklaruje, że jest to najmniej przez niego lubiane zajęcie domowe. W dalszej kolejności zajmujemy się myciem podłóg, praniem firanek, odkurzaniem mebli, trzepaniem dywanów, wietrzeniem pościeli, czy porządkowaniem zawartości szaf. Jednym z zajęć, które traktujemy jako nieodłączny element  domowych obowiązków, również tych świątecznych, jest zmywanie naczyń. 49% Polaków zmywa naczynia częściej niż raz dziennie. Warto podkreślić, że święta są tym czasem, kiedy brudnych naczyń przybywa, a ich zmywanie traktujemy priorytetowo. Wynika to z faktu, że bez uprzątniętych naczyń nie wyobrażamy sobie czystego domu – mówi Anna Pajestka, ekspert marki Morning Fresh.

Damskie i męskie listy obowiązków domowych

Co ciekawe, z badania TNS dla Morning Fresh możemy wysnuć wniosek, że damskie i męskie listy domowych obowiązków bardzo się różnią. Mężczyźni częściej decydują się na uproszczoną wersję porządków – czyli szybko i tylko to, co niezbędne. Co trzeci Pan nie jest w stanie powiedzieć ile czasu powinien przeznaczyć na sprzątanie, natomiast kobiety organizują sobie tę pracę nieco bardziej skrupulatnie. Na liście porządków 32% pań znajduje się 9 lub więcej zadań, podczas gdy wśród mężczyzn równie pracowitą grupę stanowi zaledwie 8%. W pozostałych przypadkach panowie najchętniej wybierają typowo męskie zadania: mycie auta, sprzątanie garażu lub drobne naprawy. Z analizy badania wynika także, że co trzeci mężczyzna nie sprząta w ogóle.

Sposób na oszczędność

Święta to czas sporych wydatków. Przygotowania do Wielkanocy zazwyczaj kosztują nas zarówno wiele cennych minut, jak i pieniędzy. Czy istnieją sposoby na oszczędność? Istnieją metody, które pozwolą nam zaoszczędzić czas oraz ograniczyć wydatki – komentuje Anna Pajestka, ekspert marki Morning Fresh. Przede wszystkim warto rozważyć wybór wydajnych środków czyszczących. W trakcie przedświątecznych porządków zużywamy ich znacznie więcej, zatem ważne jest by wystarczyły nam na dłużej. Bardzo pomocne w tej kwestii są preparaty skoncentrowane – ta wydajna formuła pozwoli nam oszczędzić pieniądze. Jeśli do tego są skuteczne w działaniu, pomogą nam również skrócić czas, który przeznaczamy na prace domowe oraz zmniejszyć zużycie wody. 

Przykładem może być skoncentrowany płyn do mycia naczyń Morning Fresh, który nie tylko doskonale radzi sobie z nawet najsilniejszymi zabrudzeniami, ale także dzięki formule koncentratu wystarcza na długo. Już niewielka ilość płynu naniesiona na gąbkę wystarczy, by skutecznie pozbyć się nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń i tłuszczu. Płyny z podstawowej linii Morning Fresh występują w czterech wariantach zapachowych: Original, Apple, Lemon oraz Sensitive Aloe Vera – wyjątkowo łagodnej dla dłoni, z ekstraktem z aloesu, Osobom o wrażliwej skórze dłoni, Morning Fresh proponuje także warianty płynów do mycia naczyń w formie balsamów: Morning Fresh Hydrate i Neutral. Ich super skuteczna, skoncentrowana formuła łączy siłę płynu do mycia naczyń z delikatnością działania na skórę dłoni oraz paznokcie. Zawarte w balsamach składniki powszechnie stosowane w kosmetyce – gliceryna, rumianek oraz witamina E, znane są ze swych właściwości odżywczych, kojących i ochronnych dla skóry. To ważne, szczególnie w okresie świąt, gdy zmywamy zdecydowanie więcej.