Najbardziej kolorowa pora roku przynosi ze sobą nie tylko piękną pogodę, urodzaj owoców i szaleństwo kwiatowych zapachów, ale również całą paletę inspiracji. Lato to doskonały czas, aby odkrywać w sobie twórcze pasje, a przy okazji wprowadzić nieco więcej barw do naszego otoczenia. Annie Sloan, ekspertka w dziedzinie koloru i technik dekoracyjnych oraz autorka wielu projektów DIY, zdradza patent na wykonanie efektownych dekoracji kwiatowych przy użyciu prostych szablonów, sprawdzonych technik oraz kultowej farby kredowej Chalk Paint™. Ozdobiona w ten sposób taca stanie się oryginalnym domowym gadżetem, nieodzownym do serwowania letnich posiłków na tarasie.

Nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć pomysł na efektowne i łatwe do wykonania dekoracje. Inspiracji dostarczy przyroda, a kolory wprost z letniego ogrodu odkryjemy w aktualnej palecie farb kredowych Annie Sloan. Tym razem ich twórczyni wzięła na warsztat drewnianą tacę, aby nadać jej wakacyjny klimat i retro look. Niezbędne do tego będą farby w kilku odcieniach oraz szablon z kwiatowym wzorem. Annie używa autorskiego szablonu dołączonego do najnowszego wydania poradnika „The Colourist”. – Szablon został zainspirowany uproszczonym abstrakcyjnym wzorem kwiatowym, po który chętnie sięgali w latach 60. ub.w. brytyjscy projektanci,  jak Mary Quant oraz fińska marka Marimekko. Aby stworzyć naturalny efekt, jak kwiaty na łące,  miejscami nakładam wzór na siebie, a w innych miejscach zachowuję większe odstępy pomiędzy kwiatami – wyjaśnia Annie. Możesz również śmiało użyć dowolnego szablonu z florystycznym motywem, spośród dostępnych w sklepach z artykułami malarskimi. Annie Sloan poprowadzi Cię krok po kroku przez kolejne etapy metamorfozy. Lato już zawitało, a więc do dzieła!

Do realizacji tego projektu potrzebne będą:

  • szablon z kwiatowym wzorem,
  • farba Chalk Paint™ w kolorach: Antoinette, Pure, Antibes Green oraz Capri Pink,
  • płaski pędzel oraz pędzelek do detali,
  • wałek z gąbki,
  • lakier Chalk Paint™ Lacquer (połysk lub mat),
  • drewniana taca.

Krok 1:

Pomaluj tacę nakładając dwie warstwy farby kredowej Chalk Paint™ w kolorze Antoinette za pomocą pędzla i pozostaw do wyschnięcia. Następnie pomaluj krawędzie używając małego pędzelka.

Krok 2:

Umieść szablon nieco dalej od środka tacy, następnie za pomocą walka z gąbki nanieś farbę Chalk Paint™ w kolorze Pure. Przesuwaj wałek mocnym ruchem po wzorniku kilka razy w różnych kierunkach, aby rozprowadzić farbę. Pamiętaj: lepiej nanieść kilka cienkich warstw, niż jedną grubą.

Krok 3:

Powtórz tę czynność z farbą w kolorze Pure kilka razy, umieszczając szablon w dowolnie wybranych miejscach, pozostawiając raz mniejsze, innym razem większe odstępy pomiędzy kwiatowymi wzorami. Przy krawędziach użyj złożonego szablonu, aby stworzyć wrażenie, że wzór ma swoją kontynuację poza powierzchnią tacy.

Krok 4:

Kiedy dekoracje w kolorze Pure są gotowe, powtórz krok 3 używając farby w kolorze Antibes Green. W wybranych miejscach przykładaj szablon częściowo na wzory już wykonane: zarówno te w kolorze białym, jak i zielonym. Pozwól farbie wyschnąć.

Krok 5:

Wykonaj finalną część projektu przy użyciu koloru Capri Pink, ale jedynie w kilku miejscach, ponieważ jest bardzo wyrazisty.

Krok 6:

Gdy taca wyschnie, nanieś dwie warstwy lakieru (matowego lub błyszczącego) za pomocą małego, płaskiego pędzla, co zapewni solidne wykończenie.

Ten i inne ciekawe projekty na domowe metamorfozy oraz twórcze wykorzystanie kolorów można znaleźć w najnowszej, szóstej edycji poradnika Annie Sloan „The Colourist”. To gorące, różowe wydanie magazynu książkowego skupia się na palecie farb Chalk Paint™ w kolorach Capri Pink, Oxford Navy i Old White. Ekskluzywnym prezentem w tym wydaniu jest kwiatowy szablon wraz z instrukcją krok po kroku od samej Annie. Ponadto w poradniku mnóstwo inspiracji i pomysłów na to, jak pobudzić swoją kreatywność w zaciszu własnego domu.