Jak podkreśla wielu specjalistów, systemy domowej automatyki mają szansę nie tylko podnieść komfort mieszkania, ale wręcz zrewolucjonizować myślenie o budynkach, choć sama idea inteligentnych urządzeń nie jest nowa. Nowoczesne piece grzewcze, systemy oświetlenia czy wentylacji wyposażane są w sieć czujników i sterowniki, które wykrywając dany bodziec, jak np. obniżenie temperatury, zmierzch czy nadmierna ilość dwutlenku węgla w powietrzu, przekazują urządzeniu sygnał do uruchomienia się. Elektronika sterująca poszczególnymi urządzeniami to jednak nie wszystko. Aby można było mówić o systemie „smart house”, działanie wszystkich tych elementów musi być skoordynowane przez jedną aplikację sterującą. Jednym z takich rozwiązań jest platforma Schüco Building Skin Control, która łączy wszystkie komponenty powłoki budynku w jeden inteligentny system zarządzania, dbający o oszczędność energii, bezpieczeństwo i komfortowy mikroklimat wnętrz.

Co daje system inteligentnego budynku?
Myśląc o inteligentnym domu, każdy z nas może mieć inne wyobrażenie na temat funkcji, jakie może spełniać. Urządzenia mogą nas wyręczyć w wielu codziennych czynnościach, na które nie mamy czasu lub których po prostu nie lubimy wykonywać. Istnieje jednak kilka warunków niezbędnych do tego, by budynek można było nazwać inteligentnym domem. Przede wszystkim zarządzanie wieloma procesami powinno być realizowane z jednego miejsca, jak np. centrala lub aplikacja w smartfonie. System inteligentnego budynku ma przede wszystkim zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo, ochronę przed niepożądanymi zdarzeniami, jak włamanie lub pożar, ale nie tylko. Budynek powinien również utrzymywać zdrowe i komfortowe warunki mieszkania na co dzień, poprzez ochronę przed złą jakością powietrza czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Warto też podkreślić, że to właśnie w inteligentnym budownictwie upatruje się szanse na zwiększenie oszczędności energii i dzięki temu ograniczenie negatywnego wpływu sektora komunalno-bytowego na środowisko. Szacuje się, że automatyka budynkowa może pozwolić na zmniejszenie zużycia energii o nawet 30%! Taki system może bowiem nie tylko czuwać nad optymalną temperaturą wewnętrzną, lecz również ograniczać straty ciepła przez wentylację. Wszystkie te korzyści oferuje inteligentna powłoka budynku sterowana systemem Schüco Building Skin Control. System zarządzania oparty na popularnych protokołach KNX lub BACnet łączy okna, drzwi i system wentylacji w jeden organizm, który samodzielnie dostosowuje się do zmiennych warunków, dbając przy tym o oszczędność energii. Rozwiązanie jest kompatybilne z wszystkimi standardowymi systemami zarządzania budynkiem i bardzo łatwe w obsłudze, dzięki intuicyjnej aplikacji Building Skin Control na smartfon.

Inteligentne drzwi i okna
Inteligentny system Building Skin Control marki Schüco tworzą energooszczędne rozwiązania stolarki, jak okna aluminiowe z serii Schüco AWS z mechatronicznymi okuciami TipTronic, drzwi zewnętrzne Schüco ADS z panelem dotykowym DCS Touch Display, a także system wymiany powietrza w wersjach z filtracją lub rekuperacją. Sprzężone z centralnym systemem budynku i sensorami okna mogą realizować wietrzenie w momencie wykrycia podwyższonego stężenia CO2 w pomieszczeniu, a zamykać się po upływie określonego czasu lub w razie pogorszenia się warunków pogodowych, np. pod wpływem deszczu czy wiatru. System umożliwia ponadto ustawienie nocnego wietrzenia poprzez otwarcie jednego lub kilku okien. W budynkach niemal zeroenergetycznych wymiana powietrza może być realizowana również przy zamkniętych oknach. Umożliwiają to innowacyjne systemy wentylacji w postaci estetycznych kaset, które są integrowane z ramami okiennymi. Zupełnie nowym wariantem tego rozwiązania jest wentylacja z rekuperacją Schüco VentoTherm Advanced. W momencie, gdy zużyte powietrze jest usuwane, do budynku napływa wtórnie podgrzany strumień świeżego powietrza, co pozwala radykalnie zmniejszyć straty ciepła drogą wentylacji. Innym rozwiązaniem, dedykowanym zwłaszcza osobom mieszkającym w miejscowościach borykających się z problemem smogu, jest okienny system wentylacji i filtracji w jednym – Schüco VentoLife. Wielowarstwowy filtr usuwa efektywnie najdrobniejsze cząsteczki kurzu i pyłu zawieszonego PM o średnicy nawet 1 µm, a także groźne dla alergików pyłki roślin, bakterie czy przykre zapachy. Kolejnym elementem systemu, który z kolei zapewnia zaawansowaną ochronę antywłamaniową, są inteligentne drzwi wejściowe z panelem dotykowym Schüco DCS Touch Display. Rozwiązanie pełni funkcje wideodomofonu, zamka elektromagnetycznego, listy lokatorów, klawiatury do wprowadzania kodu i podświetlanego numeru domu. W zależności od indywidualnych wymagań rozwiązanie można łączyć z zewnętrzną kamerą, oświetleniem LED, czytnikiem linii papilarnych czy kart RFID.

Kompleksowe rozwiązania automatyki budynkowej marki Schüco zostaną zaprezentowane na nadchodzących targach Light + Building we Frankfurcie nad Menem w dniach 18-23 marca 2018 roku. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:
www.schueco.pl

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Schüco International KG z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 4750 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2016 roku obrót w wysokości 1,460 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl