Konflikty są i będą nieodłącznym elementem funkcjonowania organizacji. Z firmami rodzinnymi jest tak, że wiele przedsiębiorstw w Polsce jest własnością męża i żony. W momencie ich rozstania bardzo często dochodzi do upadku i rozwiązania firmy ze względu na brak wspólnego porozumienia. Sukcesja w firmie może spowodować konflikty również pomiędzy rodzeństwem, kiedy jedno z dzieci zostaje prezesem zarządu, a inne nie. Szczególnie, jeżeli rodzice od najmłodszych lat ukierunkowywali oboje dzieci na zarządzanie firmą – mówi Beata Kapcewicz.

 

Warto również wspomnieć, że konflikty wpływają nie tylko na członków rodziny, ale również na pracowników i partnerów zarządzających. – Rodzinne kłótnie często przekraczają granice firmy i to firma może stać się ofiarą rodzinnych problemów. Jeżeli w odpowiednim momencie nie poukładamy rodzinno-biznesowych relacji a przede wszystkim nie nauczymy się komunikować i rozmawiać o różnych perspektywach i podejściach, musimy liczyć się z tym, że firma straci w oczach nie tylko naszych klientów, ale i współpracowników – dodaje Beata Kapcewicz.

 

Konflikty na tle rodzinnym rzadko są rozgrywane na forum publicznym. Polskie firmy są dosyć młode, prowadzone często jeszcze przez pierwszych właścicieli i założycieli. Problem pojawia się, gdy do władzy dochodzi młodsze pokolenie. Przedstawiciele różnych generacji nie do końca potrafią się porozumieć. Tutaj pojawiają się zgrzyty i inne wizje prowadzenia firmy, traktowania pracowników czy kierunku rozwoju. Młodzi chcą prowadzić firmę bardziej innowacyjnie, nowocześnie, chcą wymieniać pracowników, gdyż sądzą, że ci dłużsi stażem nie czują obecnego rynku pracy. Bardzo często nie zauważają ogromnej wartości, która za nimi stoi w postaci wiedzy, gwarancji budowania kultury organizacyjnej w oparciu o wartości oraz lojalności, która naturalnie występuje u pracowników długo związanych z firmą.

 

Jednym z głośniejszym konfliktów w biznesie rodzinnym na przestrzeni ostatnich lat zdecydowanie jest konflikt w rodzinie Gierszewskich. Co wydarzyło się naprawdę – tego raczej się nie dowiemy, ale jakie rady ma Beata Kapcewicz dla przyszłych rodzinnych spółek?

 

Nim pozwolimy swojemu dziecku „wejść do firmy” warto, żeby zdobyło doświadczenie w innych firmach, niekoniecznie powiązanych z firmą rodziców. Żeby wiedziało, że na pewne stanowisko w rodzinnej firmie musi dojść samodzielnie. Najlepszym sposobem uniknięcia przyszłym konfliktów jest określenie zadań oraz rozmowa o wizji i misji firmy i jej wartościach już od samego początku. Konflikty w firmach najczęściej wynikają z braku jasnych reguł i zasad, rozbieżności co do wizji oraz sposobu zarządzania. Angażując w życie firmy rodzinę często zapominamy, że emocje i nie poukładane w rodzinnie relacje wcześniej czy później wezmą górę, a to nie jest sprzyjająca sytuacja – dodaje Beata Kapcewicz.