W tegorocznej edycji Regat wzięło udział 70 architektów z kilkunastu pracowni z całej Polski: JEMS Architekci, APA Wojciechowski, Kuryłowicz & Associates, ARE Stiasny i Wacławek , ASPA , Grupa 5, WWAA, Bulanda  Mucha Architekci, FS&P Arcus, Pracownia Bogdan Kulczyński, MWH Andrzej Wyszyński, Strefa.a, MAAN Architekci, Anna Leska Polskie Biuro Projektów, ARCHI Pracownia Projektowa, SML Inżynierowie i Architekci.

Podczas obu dni regat żeglarzom-architektom towarzyszyły pełne uroku jesienne krajobrazy oraz wyjątkowo dobre warunki żeglarskie. Pomimo niskich temperatur uczestnicy mogli cieszyć się pięknym słońcem, na jeziorze Mikołajskim dopisał wiatr, wiejący przez oba dni rozgrywek regatowych z prędkością od 6 do 15 węzłów. W ramach spotkania na wodach Jeziora Mikołajskiego rozegrane zostały Regaty o Puchar Architektów oraz Regaty o Puchar Niezłomnych.

Pierwszego dnia na starcie stawiło się 14 jachtów Maxus 33: 13 klasyfikowanych w regatach oraz 1 jacht Partnerów Regat, którego skład gorąco kibicował pozostałym załogom. Rozegrane zostały cztery biegi krótkodystansowe, podczas których emocje sięgały zenitu; przy dojściu do boi robiło się ciasno, a każda z załóg mocno walczyła o utrzymanie pozycji. Nie obyło się również bez dodatkowych wyzwań. Na jachcie prowadzonym przez Andrzeja Wyszyńskiego, zajmującym po pierwszym biegu czołową pozycję, zerwał się kontrafał steru. Dzięki natychmiastowej mobilizacji obsługi technicznej w porcie w Mikołajkach oraz sprawnej współpracy załogi, udało się szybko założyć nową linę i jacht mógł powrócić do rywalizacji. Mniej szczęścia miała załoga płynąca pod banderą pracowni Kulczyński, gdyż w tym przypadku awaria steru okazała się poważniejszą, trudną do usunięcia usterką, przez co załoga nie ukończyła 2 z 4 biegów. Tu z pomocą przybyła jednak załoga Partnerów Regat i — odznaczając się honorową postawą — oddała do dyspozycji swój jacht, w wyniku czego załoga Kulczyński Architekci mogła powrócić na trasę regat i ukończyć ostatni bieg.

Po rozegraniu wszystkich wyścigów ostatecznie najlepszy rezultat oraz pierwsze miejsce w 2. Regatach o Puchar Architektów wywalczyła pracownia ASPA z Wrocławia pod sterami Łukasza Komara, na drugiej pozycji uplasowała się załoga Andrzeja Wyszyńskiego i Krzysztofa Sobczyka, a trzecie miejsce stało się udziałem warszawskiej pracowni ARE Stiasny/Wacławek z Janem Bagińskim za sterem.

Drugiego dnia podczas Regat o Puchar Niezłomnych jako pierwsza na mecie zameldowała się załoga doświadczonych żeglarzy: Andrzeja Wyszyńskiego z Warszawy oraz Krzysztofa Sobczyka z Krakowa. Świetną formę potwierdziła również pracownia ARE Stiasny/Wacławek, poprawiając swój wynik z dnia poprzedniego i kończąc wyścig na drugiej pozycji, trzecie miejsce wywalczyła pracownia MAAN Architekci z Warszawy z Maciejem Orliczem za sterem.

Partnerami drugiej edycji Regat Architektów były firmy: Centor, Aliplast, Ceramika Paradyż oraz Saint-Gobain. Stowarzyszenie Architektów Polskich objęło wydarzenie Patronatem Honorowym.

www.centor.com/pl/