DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Organizatorzy tegorocznej edycji zapraszają wszystkich do współtworzenia twórczego i bezpiecznego środowiska online. Celem organizatorów jest podkreślenie istoty współpracy między różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Działania te mają także wpływ na tworzenie kultury i zrozumienia oraz promocję tolerancji w internecie.

 

W tym roku do polskich obchodów po raz pierwszy przystąpił Royal Bank of Scotland, który w Szkocji już od kilku lat współpracuje z Policją przy obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day).

 

„Nasza codzienna praca polega m.in. na dbaniu o bezpieczeństwo naszych Partnerów. Nasi Klienci oraz Pracownicy często są także rodzicami, musimy więc dostrzegać także problemy dotyczące bezpieczeństwa dzieci nie tylko poza domem, ale również w internecie. Zależy nam, by wiedziały, jak rozsądnie z niego korzystać, jakie niesie zagrożenia i korzyści. Dlatego też z ogromną przyjemnością zaangażowaliśmy się w obchody DBI w Polsce” – mówi Marcin Świdziński z National Westminster Bank.

 

Jednym z działań w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu jest zgłaszanie przez szkoły lub klasy z całej Polski swoich autorskich inicjatyw, związanych z podnoszeniem świadomości uczniów i rodziców – mogą to być warsztaty, zabawy, szkolenia czy happeningi. RBS, jako jeden z partnerów akcji, ufunduje trzy nagrody dla wybranych przez Organizatorów szkół:

  • sprzęt sportowy, aby wspierać spędzanie czasu „offline”, a także książki poruszające tematykę cyberbezpieczeństwa,
  • całodniowe zajęcia w formie warsztatów w wybranej szkole w zakresie bezpieczeństwa korzystania z Internetu, mediów społecznościowych oraz e-maila, prowadzone przez ekspertów banku,
  • wycieczkę wybranej klasy do RBS Poland, podczas której uczniowie dowiedzą się, na czym polega praca w banku, a także będą mieli okazję zobaczyć „laboratorium pentestowe”, czyli miejsce, gdzie „etyczni hakerzy” RBS sprawdzają bezpieczeństwo swoich systemów bankowych.

 

Ponadto, w ramach obchodów akcji DBI 2019, RBS organizuje u siebie „Tydzień Bezpiecznego Internetu”, w ramach którego przeprowadzona zostanie akcja informacyjna podnoszącą świadomość pracowników. Planowane są także warsztaty dla rodziców na temat tego, jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w Internecie i na co rodzice powinni zwracać szczególną uwagę.

 

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska oraz Google Polska.