Zmień myślenie

Za stan środowiska naturalnego dzisiaj i w przyszłości jesteśmy odpowiedzialni wszyscy, tu i teraz – nie za rok czy 10 lat – działać musimy natychmiast. Uświadomienie sobie tego faktu, to początek właściwej drogi. Zrozumienie czym jest recykling i jakie korzyści niesie za sobą odzyskiwanie surowców z odpadów jest krokiem w dobrą stronę.

Recykling – jak to działa?

Ponowne wykorzystanie materiałów odpadowych pozwala chronić surowce naturalne, które służą do ich wytworzenia. To kluczowa zasada działania recyklingu, która sprawia, że idealnie wpisuje się on w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Wykorzystywanie surowców z recyklingu znacząco wpływa na zmniejszenie globalnej emisji CO2, który odpowiada za efekt cieplarniany.

Każdy ma wpływ

Aby recykling przynosił jak największe korzyści, potrzebna jest współpraca firm i konsumentów. Każda ze stron ma swoje zadania. Producenci powinni dążyć do stosowania w swoich wyrobach jak największej ilości materiałów z odzysku i do powtórnego przetworzenia oraz odpowiedzialnie zarządzać odpadami. Każdy z nas poprzez świadome wybory oraz prawidłowe segregowanie śmieci, może każdego dnia dokładać swoją cegiełkę.

Co możesz zrobić?

Zamiast wyrzucać – zużywaj do końca to, co już masz, a kupując nowe rzeczy wybieraj świadomie. Rezygnując z foliówek i jednorazowych plastikowych butelek, wyprodukujesz mniej śmieci. Szukaj ekologicznych alternatyw dla przedmiotów codziennego użytku – nawet klej biurowy znajdziesz w opakowaniach z recyklingu. Sprawdź linię BIC ECOlutions. Należące do niej długopisy, ołówki, kredki, markery, kleje czy korektory zostały wykonane w co najmniej 50% do 100% z materiałów powtórnie przetworzonych. Wymieniając ołówek czy długopis na wytworzony z surowców wtórnych, każdy może stać się częścią większego dzieła. Wspólnie piszemy zieloną przyszłość naszej planety!

Recykling dotyczy także ubrań, które w różnym stopniu produkowane są z tworzyw sztucznych. Kupuj mniej, zgodnie z realnymi potrzebami. Szukaj rzeczy z naturalnych tkanin, np. bawełny oraz takich, które wykonano z materiałów z recyklingu. Zamiast wyrzucać – wymieniaj lub przerabiaj, nadając ubraniom nowe życie.

Szukaj producentów odpowiedzialnych społecznie i ekologicznie. Wielu z nich deklaruje zmianę podejścia na bardziej przyjazne dla środowiska i, co ważne, faktycznie wywiązuje się ze zobowiązań. Na przykład firma BIC ogłosiła, że do 2025 roku 100% opakowań jej produktów będzie nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania, a 100% opakowań papierowych i kartonowych będzie pochodziło z certyfikowanych źródeł i lub recyklingu. I już dzisiaj ponad 97% opakowań kartonowych BIC wytwarzanych jest z surowców pochodzących z recyklingu lub z certyfikowanych źródeł!

Do „zielonego piórnika” polecamy

Ołówki BIC® ECOlutions Evolution Original

Przyjazne dla środowiska, bezdrzewne ołówki grafitowe wykonane w 50% oraz 57% z materiałów z recyklingu i opatrzone ekologicznym certyfikatem NF Environnement (NF 400). Dostępne z praktyczną gumką lub bez. Wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, nie pozostawiają drzazg w razie złamania. Wyjątkowo bezpieczne dla dzieci. Idealne do rysowania, szkicowania czy pisania. Dopracowane w najdrobniejszych szczegółach; obecne na rynku od niemal 30 lat!

Dystrybutor: BIC Polska Sp. z o.o. Cena det. ok. 1,30 do 2 zł/szt.

Klej w sztyfcie BIC® ECOlutions Glue Stick

Klej w sztyfcie na bazie wody, który idealnie nadaje się dla dzieci. Gwarantuje czyste i łatwe klejenie papieru, kartonu oraz fotografii. Opakowanie zostało w 100% wykonane z surowców wtórnych. Jest całkowicie biodegradowalny i nie podlega bioakumulacji, dlatego stanowi optymalny wybór w trosce o naszą planetę. Dzięki temu, że jest nietoksyczny i można go łatwo sprać, nadaje się nawet dla najmłodszych dzieci. Dostępny w trzech rozmiarach: 8g, 21g i 36g.

Dystrybutor: BIC Polska Sp. z o.o. Cena det. ok. 3-9 zł/szt. w zależności od rozmiaru

Ekologiczne długopisy BIC® ECOlutions Clic Stic

Ekologiczne długopisy BIC w wersji automatycznej wykonane w 62% z materiałów z recyklingu. Opatrzone francuskim znakiem NF Environnement, przyznawanym produktom, które wyróżnia zmniejszony wpływ na środowisko naturalne. Dostępne z tuszem w kolorze niebieskim lub czarnym. W procesie produkcji zostały skontrolowane pod względem jakości ponad 70 razy! Idealny wybór dla każdego, kto ceni wysoką jakość i zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

Dystrybutor: BIC Polska Sp. z o.o. Cena det. ok. 1,89 zł/szt.

***

Ekologiczna strategia firmy BIC została zdefiniowana w filozofii 4 R:

REDUCE – zmniejszenie ilości surowców wykorzystywanych do wytwarzania produktów BIC

RECYCLED – wykorzystywanie do produkcji jak największej ilości materiałów pochodzących z recyklingu lub materiałów alternatywnych

REFILLABILITY – zwiększenie liczby produktów nadających się do ponownego napełnienia

RECYCLABILITY – poprawa możliwości ponownego przetwarzania produktów i opakowań