Nawiązania do dostojnego stylu gustawiańskiego dostrzec można przyglądając się dopracowanej w najdrobniejszym szczególe, prostej i szlachetnej w wyrazie kolekcji Gray od włoskiej marki Gervasoni, która w Polsce dostępna jest dzięki Mood Design. – Ta powstała w 1882 roku i wyznaczająca dzisiaj trendy marka, wciąż pozostająca w rękach jednej rodziny, ujęła nas uniwersalistycznym podejściem do designu, a kolekcja Gray wyróżnia się przy okazji lekką, subtelną formułą. Jasną, ciekawą kolorystyką i jakością zastosowanych materiałów – mówi Dorota Kuć z pracowni MoodWorks. – Modele z linii Gray można miksować z meblami z pozostałych kolekcji Gervasoni, co jest ogromną zaletą włoskiej marki– dodaje Karina Snuszka z pracowni MoodWorks.

Kolekcję Gray zaprojektowała związana z marką Gervasoni projektantka Paola Navone, która wniosła do rodzinnego biznesu – prowadzonego obecnie przez braci Giovanniego i Michele – eklektyczną wrażliwość. Inspiracją był dla niej skandynawski minimalizm i styl gustawiański – ciekawy przykład tego, w jaki sposób styl pochodzący z jednej kultury adaptuje się w innej. Za jego propagatora uznaje się króla Szwecji, Gustawa III, który panował w drugiej połowie XVIII wieku. Jako 25. latek miał on okazję zwiedzić Wersal. Zachwyciły go pałacowe, rzeźbione meble do tego stopnia, że postanowił nimi ozdobić swoją siedzibę. Przystosował je jednak do swoich potrzeb i panującego na północy klimatu. Meble zostały wybielone, a rzeźbienia uproszczone tak, by promienie słońca odbijały się i nie gubiły w zakamarkach. Styl gustawiański, mimo że ma pałacowy rodowód, szybko stał się popularny w całym społeczeństwie. I dziś inspiruje w dużo odleglejszych zakątkach.

Kolekcja Gray nawiązuje do gustawiańskiej kolorystyki. Dominują w niej szarości i biele oraz prostota linii, jednak nie pozbawiona szlachetności. Każdy mebel ma wyważone proporcje i cechuje się skromnością skandynawskiego minimalizmu. Królewską, uproszczoną estetykę stylu gustawiańskiego reprezentują niektóre stoły i stoliki. Okrągły, kawowy Gray 38 ma wykonaną z białej kamionki rzeźbiarską, elegancko zakrzywioną podstawę, a nogi rodziny stołów Gray 32/33/34/35 nawiązują do kanelowanych żłobków charakterystycznych dla mebli tego stylu. Imponuje również rozmaitość materiałów, w których mogą być one wykończone: począwszy od kilku gatunków drewna poprzez marmur i porcelanę na łupku skończywszy. Tkaniny tapicerowanych mebli są miękkie, przyjazne i utrzymane w niebanalnej kolorystyce. Uniwersalnej, dlatego kolekcję stosunkowo łatwo jest dopasować do wnętrza.

W kolekcji Gray wyczuwa się ducha minionych czasów ubranego we współczesny design. Łączy ona surową elegancję klasycznych mebli z prostotą skandynawskich form. Trafia w gusta nie tylko naszych północnych i południowych sąsiadów, lecz również w nasze. Jest w niej ponadczasowość, która nie zna granic. Markę Gervasoni znajdziemy w showroomie Mood. www.mood-design.pl