Wczesna wiosna jest uważana za początek sezonu, w którym można już bezpiecznie wykonywać prace budowlane na zewnątrz, jednak w tym roku utrzymujące się jeszcze do końca marca mrozy i opady śniegu sprawiły, że plany związane z inwestycjami ociepleniowymi musiały zostać odłożone na kolejne miesiące. Dopuszczalne temperatury powietrza, w których mogą być wykonywane prace metodą lekką mokrą zawierają się bowiem w granicach od 5 do 25ºC. Kwiecień i maj przyniosły letnią pogodę, jednak zbyt intensywne nasłonecznienie również nie sprzyja układaniu styropianu na elewacji. Jak zatem zadbać o prawidłowy rezultat prac termoizolacyjnych?

Słoneczna pogoda niewskazana

Ekspozycja na intensywne promieniowanie słoneczne wpływa negatywnie na właściwości materiałów. Dotyczy to zarówno stosowanych w technologii ETICS klejów i tynków nakładanych cienkowarstwowo, jak i płyt styropianowych, zwłaszcza tych z dodatkiem grafitu. Zasadniczo prac ociepleniowych nie powinno się przeprowadzać na podłożu, którego temperatura przekracza 30ºC. W takich warunkach może bowiem dochodzić do zbyt szybkiego odparowywania wody i zaburzenia procesu wiązania spoiw, co powoduje ryzyko powstawania spękań lub przebarwień na elewacji.

Jeśli prace są zaplanowane na okres cechujący się wysokimi temperaturami i dużym nasłonecznieniem, najlepiej przeprowadzać montaż płyt styropianowych z samego rana i wieczorem. Elewację należy przez cały czas chronić przed bezpośrednim wpływem słońca, stosując siatkę – mówi Cezary Bieżoński, Regionalny Menedżer ds. Sprzedaży w firmie Knauf Therm.

Bezpośrednie oddziaływanie słońca jest szkodliwe także dla styropianu grafitowego, który ze względu na swój ciemny kolor ulega nagrzewaniu, co może powodować jego odkształcanie i zmianę wymiarów. Dlatego materiały budowlane należy składować w zacienionym miejscu. Producenci styropianu starają się jednak zniwelować ten problem, stosując różne rozwiązania technologiczne. Przykładem takiego udoskonalenia jest np. styropian elewacyjny EPS z domieszką grafitu ETIXX, wytwarzany metodą formowania ciśnieniowego w prasie. Dzięki zastosowaniu takiej technologii produkcji materiał posiada jaśniejszy kolor niż płyty cięte drutem z bloku, dzięki czemu mniej się nagrzewa pod wpływem promieni słonecznych. Naprężenia wywołane zmianami temperatur dodatkowo redukują poprzeczne i podłużne żłobienia w strukturze płyt, co poprawia ich stabilność wymiarową. Prac związanych z montażem ocieplenia nie należy przeprowadzać także w czasie deszczu. Co prawda styropian jest odporny na wilgoć, jednak jakiekolwiek zawilgocenie ściany może doprowadzić do osłabienia właściwości wiążących kleju i zatrzymania wilgoci pod warstwą termoizolacji. Jeśli prace przypadają na deszczowe dni, najlepiej odłożyć je do momentu poprawy pogody i wyschnięcia ścian

Jaki rodzaj i jaka grubość styropianu?

Takie pytanie zadają sobie wszyscy inwestorzy, którzy planują termomodernizację fasady budynku. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż prawidłowy dobór rodzaju i grubości materiału termoizolacyjnego zależy od indywidualnego przypadku i należy go poprzedzić odpowiednią analizą, z uwzględnieniem obliczeń cieplno-wilgotnościowych i spodziewanych oszczędności. Materiałem, który znajduje zastosowanie w ponad 80% procent przypadków ociepleń ścian zewnętrznych, jest styropian EPS. Z dwóch jego podstawowych odmian, białej i szarej, lepszymi parametrami termoizolacyjności cechuje się druga z nich. Nadająca styropianowi charakterystyczny ciemny kolor domieszka grafitu wpływa na poprawę jego współczynnika przewodzenia ciepła, opisywanego parametrem lambda. Im jest on niższy, tym lepszym izolatorem jest dany materiał i tym cieńszą warstwę ocieplenia można zastosować. W przypadku styropianu grafitowego wynosi on 0,031 W/mK, natomiast białego średnio 0,042 W/mK. Dlatego aby uzyskać podobny efekt ocieplenia jak w przypadku zastosowania 20 cm styropianu białego wystarczy zaledwie 15 cm grafitowego. Cieńsza warstwa ocieplenia sprawdzi się lepiej w przypadku budynków o dość małej powierzchni okien, gdyż pogrubienie węgarków wpływa na ograniczenie dostępu światła dziennego do pomieszczeń. Styropian szary jest lepszym wyborem także wszędzie tam, gdzie zależy nam na oszczędności miejsca, czyli w przypadku ocieplania loggii, balkonów czy podcieni, ale nie tylko. Przede wszystkim o rosnącej popularności styropianu grafitowego przesądza fakt, że wymagania związane z oszczędnością energii będą ulegać w przyszłości zaostrzeniu. W 2021 roku minimalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych będzie wynosił U(max) = 0,2 W/m2K, dlatego lepiej już teraz zainwestować w rozwiązania o lepszych parametrach.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.styropianknauf.pl

***

O nowych płytach ETIXX Fasada λ 31

Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego i pasywnego, a także tradycyjnego, w którym wymagany jest wysoki standard wykonawstwa. Innowacyjna metoda produkcji polegająca na formowaniu płyt w prasie sprawia, że posiadają one proste krawędzie i płaską powierzchnię. Starannie opracowany wsad surowcowy z domieszką kompozytu grafitu oraz optymalna gęstość 13,5 kg/m3 sprawiają, że płyty EPS Knauf Therm ETIXX cechują się najlepszym w swojej klasie współczynnikiem przewodzenia ciepła λD=0,031 W/mK. Żłobienia na powierzchni płyty poprawiają znacznie stabilność wymiarową materiału, a system pięciu trapezoidalnych rowków i charakterystyczna, gofrowana struktura płyty zapewniają optymalną przyczepność wszystkich warstw. Zarówno na wierzchu, jak i spodzie płyty ETIXX naniesiono oznaczenia pełniące funkcję instrukcji montażu. Płyty posiadają zwiększone wymiary 600×1200 mm i występują w grubościach 150, 200 lub 300 mm. Technologia ETIXX posiada Patent Europejski przyznawany przez Europejski Urząd Patentowy.