Czy czas może być doświadczony w formie skondensowanej? Owszem. Mogli się o tym przekonać uczestnicy pierwszej polskiej edycji warsztatów Interprint Furniture Days, które odbyły się podczas tegorocznych targów Arena Design i Meble Polska w Poznaniu. Przez cztery kolejne dni niewielkie, kilkunastoosobowe grupy spotykały się na stoisku firmy na terenie Areny Design, skąd razem przechodziły do Concordia Design, gdzie odbywała się zasadnicza część prezentacji. Tam, pod hasłem „On focus”, uczestnicy – a było ich w sumie ponad 150-ciu, zabierani byli w wyjątkową podróż.

Jej początkiem była przynosząca odpoczynek noc, przystankami praca, odpoczynek, posiłki i czynności związane z pielęgnacją ciała – czyli kolejne etapy naszej codzienności. Codzienności opowiadanej i pokazywanej w kompletnie nowy sposób. Bo któż z nas zastanawia się, jaki wpływ ma na nasze samopoczucie i ciało niespodziewany nocny telefon, albo dlaczego kupowane w przyulicznych kioskach gazety drukowane są na papierze o określonej barwie? Czy przyszło nam do głowy, że nasze oczy szukają w wielobarwnych rzeczach, które widzimy konkretnych, podpowiadanych przez kontekst odcieni? I jak nasz mózg je interpretuje?
Te i wiele innych pytań zadał uczestnikom prowadzący – Maurizio Burrato, który na co dzień pracuje w dziale Design Development Interprint. Pytając, sugerując, niekiedy prowokując, budził nowe emocje i skłaniał do refleksji na tematy wydawałoby się zwyczajne, a przecież jednak – tak wyjątkowe.

Trendy nigdy nie były tak zróżnicowane
Poznańskie Furniture Days dobitnie pokazały jak bogata jest nasza codzienność. Na jak wiele sposobów można odbierać ten sam bodziec, to samo wydarzenie. Jak wiele ignorowanych na co dzień różnorodnych elementów nas otacza. Przedstawiając dziesiątki różnych dekorów, Zespół Interpint udowodnił również, że trendy wzornicze jeszcze nigdy nie były bardziej zróżnicowane, powiązane z indywidualną interpretacją i bardziej… plastyczne.
Kolor i wygląd rysunków, niezależnie od rodzaju drewna, stawiają dekory w nowym kontekście. Elegancja zastępuje powoli rustykalność. Kombinacja dekoru „głównego” czy też „dominującego” w meblu z wzorem stosowanym w akcentach jest mistrzowska. W zależności od kontekstu, rysunek używany dotychczas jako dominujący, może stać się akcentem i vice versa.
W kolorach jednolitych, barwą dominującą są obecnie różne odcienie szarości – zarówno te delikatne, niemal mleczne, jak i bardziej zdecydowane, przywodzące na myśl surowy beton. Spokojne kolory bazowe ożywiane są barwnym akcentem np. żółcią, pastelowymi różami, czy błękitem. Oprócz struktur synchronicznych nowe formy na powierzchni prezentują żywe współgranie optyki i haptyki. A wszystko pozostaje w ruchu pozwalając się interpretować na wiele sposobów.

Szóstka z potencjałem
W tą zmienność trendów idealnie wpisują się dekory z kolekcji „Six Pack 2016”, które polskiej publiczności prezentowane w Poznaniu były po raz pierwszy. Ta wyjątkowa szóstka dekorów, wybrana w Arnsbergu, podczas jesiennych Furniture Days zachwyca autentycznością.
Znakiem przewodnim wszystkich wzorów, które ostatecznie weszły do kolekcji, jest wyrazistość, siła charakteru i nowatorska koncepcja. Kompleksowe skojarzenie trzech elementów – obrazu, struktury i barwy, o wiele mocniej akcentuje wygląd i staje się ważniejsze niż sam rodzaj drewna. Istotna jest również możliwość i łatwość zmiany kontekstu, na przykład drogą modyfikacji barw danego dekoru.
www.interprint.com