Warsaw Home 2018 to jedne z największych targów wnętrzarskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbędzie w Ptak Warsaw Expo (Al. Katowicka 62 w Nadarzynie). Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w weekend 6 i 7 października br. w godzinach 10:00-18:00. Wcześniej, od 4 do 5 października br. odbędą się dni targowe dla klientów biznesowych.

Wśród gości specjalnych tegorocznych targów będzie Oskar Zięta ‒ jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych za granicą polskich projektantów. Jego prace można oglądać w 32 muzeach na świecie, m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, Museum für Gestaltung w Zurychu czy Pinakotece w Monachium.

Podczas Warsaw Home 2018 publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. specjalną wystawę przygotowaną przez Oskara Ziętę we współpracy z Europejskim Instytutem Miedzi (Hala F, Stand F2.12). Ekspozycja obejmuje wyjątkowe meble i przedmioty codziennego użytku z miedzi oraz jej stopów wykonane przy pomocy technologii FiDU, opracowanej przez artystę. Polega ona na nadmuchiwaniu sprężonym powietrzem dwóch szczelnie zespawanych ze sobą, laserowo wyciętych blaszanych elementów. W ten sposób z płaskiej blachy, np. miedzianej, powstają trójwymiarowe obiekty, przypominające baloniki. Poza unikalną formą, ich głównymi zaletami są zaskakująca lekkość, wytrzymałość oraz wydajność produkcji i możliwość pełnego recyclingu.

– Miedź pozwala łączyć siły natury i człowieka. Roztaczając wokół siebie wyjątkową aurę ciepła i szlachetności, szybko wtapia się w otoczenie. Jednocześnie jest odporna na działanie czynników zewnętrznych i długowieczna. Potrzeba jednak lat pracy, aby w pełni zrozumieć materiał, w którym się tworzy, aby móc w pełni świadomie korzystać z jego właściwości i potencjału, który oferuje. Projektując sztukę użytkową trzeba odważnie eksperymentować, szukając nowych, bardziej wydajnych rozwiązań. Do tego samego zachęcam również moich studentów i słuchaczy – mówi Oskar Zięta, który podczas Warsaw Home 2018 poprowadzi również prezentacje na temat łączenia technologii i designu.

Oskara Zięty jest również ambasadorem tegorocznego konkursu „Copper and the Home”, którego organizatorem jest Europejskim Instytutem Miedzi wraz z Istituto Italiano del Rame.

Celem konkursu „Copper and the Home” jest wyeksponowanie piękna oraz uniwersalności niezwykłego i wszechstronnego materiału, jakim jest miedź i jej stopy. W tegorocznej edycji mogą uczestniczyć osoby urodzone po 31 października 1978 r. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach: profesjonalnej (w której mogą uczestniczyć młodzi projektanci, architekci czy inżynierowie – indywidualnie lub grupowo – oraz doktoranci działający w tych dziedzinach) oraz studenckiej (przeznaczonej dla uczniów szkół wyższych – indywidualnie lub grupowo – uczęszczających na zajęcia w wyższych szkołach aranżacji i zdobnictwa wnętrz, kształcących się na wydziałach architektury, inżynierskich lub aranżacji wnętrz innych uczelni oraz absolwentów studiów magisterskich lub równoważnych).

Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym albo w przestrzeni publicznej, np. w biurach, sklepach, szkołach, szpitalach czy innych budynkach użyteczności publicznej itp. Mogą to być meble, elementy oświetlenia, przybory kuchenne i akcesoria domowe, części funkcjonalne lub przedmioty dekoracyjne.

‒ Pragniemy zachęcać coraz szersze grono osób do badania tych właściwości miedzi, które sprawiają, że jest ona materiałem niezbędnym we współczesnym świecie, i do czynnego ich wykorzystania. Miedź jest szeroko stosowana nie tylko w architekturze i designie, ale także w energetyce czy w przemyśle – komentuje Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi. – Chcemy, aby uczestnicy konkursu odkrywali obszary projektowania użytkowego, które podnoszą komfort życia i ułatwiają ludziom wykonywanie codziennych czynności, a jednocześnie stanowią wyjątkowy element designu.

Udział w konkursie Copper and the Home jest bezpłatny. Prace należy nadsyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: info@agenziacopyright.it do 31 października 2018 roku. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. rysunki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz specyfikację techniczną.

Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca – 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro. Natomiast uczelnia, której program jest najlepiej dopasowany do założeń konkursu, zostanie nagrodzona specjalną tablicą honorową.

Konkurs „Copper and the Home” od lat cieszy się zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W edycji z roku 2012 praca B-side Michała Holcera, studenta ASP w Krakowie (kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę) została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych.

Szczegóły dotyczące konkursu, a także formularze zgłoszeniowe (w języku angielskim) oraz wytyczne odnośnie niezbędnej dokumentacji można znaleźć tu: https://copperconcept.org/pl/artykuly/konkurs-copper-and-home-2018