Pandemia COVID-19 okazała się wyzwaniem zarówno dla biur rachunkowych, jak i samych księgowych, ograniczyła bowiem bezpośrednie kontakty z klientami i zaktywizowała branżę do częstszego wykorzystania nowoczesnych technologii. Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych zauważyła dużo większe zapotrzebowanie na wsparcie we wdrażaniu programów do zdalnej i automatycznej pracy, a także e-faktur. Świadczy o tym 225% wzrost liczby klientów w porównaniu w 2021 roku.

 

Założona w 2017 roku Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych zrzesza już ponad 2000 podmiotów. W 2021 roku liczba nowych klientów aktywnie korzystających z programu oferowanego przez Sieć wzrosła o 225% w porównaniu do zeszłego roku. O 153% zwiększyła się liczba rachunków bankowych założonych dla Klientów biur, a o kolejnych 217% liczba rejestracji działalności gospodarczej wraz z rachunkiem bankowym. Także liczba Klientów, którzy skorzystali z finansowania w biurze rachunkowym wzrosła – o 558%.

 

Rosnące zainteresowanie nowoczesnymi programami wiąże się z tym, że ułatwiają one pracę biurom rachunkowym, co przekłada się na komfort obsługi klientów. W obliczu ograniczenia spotkań osobistych wiele spraw można sfinalizować przez internet dzięki narzędziom umożliwiającym przesyłanie dokumentów księgowych między przedsiębiorcami a biurami rachunkowymi.  

 

Automatyzacja wchodzi do branży i nie ma już odwrotu od tego trendu. Aby nie pozostawać w tyle, trzeba się do niego przystosować. W 2021 roku do naszego projektu dołączyło 629 biur rachunkowych korzystających z szeregu nowych usług, takich jak E-segregator i E-archiwum czy infolinia dla przyszłych przedsiębiorców dotyczącej dotacji. Mogą też brać udział w konferencjach dla biur i mają ułatwiony proces migracji. Popularnością cieszą się też warsztaty i szkolenia regionalne. Wszystko z myślą o docelowym ułatwieniu procesów związanych z KSeF – mówi Anita Gołębiewska, Dyrektor Zarządzający OSCBR.

 

W Polsce wystawia się nawet 1,5 miliarda papierowych faktur rocznie, dlatego Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych rozpoczęła program Ogólnopolskich Cyfrowych Rewolucji Księgowych zakładający m.in. indywidualne szkolenia dla księgowych oraz wsparcie w przeniesieniu księgowości na wirtualny system mKsięgowość. Ma być on odpowiedzią na transformację tradycyjnej „papierowej” księgowości w cyfrową obsługę klientów oraz wpisuje się w ekologiczny trend no paper

W tym roku planujemy dodać do projektu obsługę Spółek, a także uruchomić pierwszą edycję sześciomiesięcznego programu Akademia dla Biur Rachunkowych ze szkoleniami managerskimi dla właścicieli oraz pracowników, której ważnymi elementami będzie m.in. standaryzacja procesów księgowych czy dobra organizacja pracy w obliczu zmian zachodzących na rynku – dodaje Anita Gołębiewska.

Najważniejsze plany na bieżący rok to połączenie systemu z KSeF oraz wdrożenie funkcjonalności automatyzujących pracę księgowych. Cyfryzacja branży oraz zmiany wprowadzone przez Polski Ład zdominują najbliższy okres, zwłaszcza, że młodsi przedsiębiorcy często prowadzą biznes głównie poprzez smartfona. Automatyzacja jest początkiem dalszych zmian. Do świata finansów wdziera się sztuczna inteligencja, tworzone są autonomiczne systemy, a ich wdrożenie w coraz większej liczbie miejsc i platform to tylko kwestia czasu.

 

 

Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) to największa sieć biur rachunkowych w Polsce, której celem jest wspieranie Klientów w prowadzeniu biznesu poprzez dostarczanie inteligentnej technologii i najwyższej jakości usług księgowych. Sieć prowadzi działania edukacyjne dzieląc się stale poszerzaną wiedzą na temat biznesu księgowego, zarządzania, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, e-faktur oraz rozwoju osobistego. OSCBR zrzesza już ponad 2000 biur w całym kraju, w tym ponad 700 jest już certyfikowanych. W 2021 roku sieć zainicjowała program Ogólnopolskich Cyfrowych Rewolucji Księgowych. 

Więcej informacji o OSCBR można znaleźć na stronie https://www.oscbr.pl/