SmectaGo to nowy wyrób medyczny przeznaczony do stosowania w leczeniu biegunki. Posiada postać gotowej do wypicia zawiesiny, zamkniętej w jednodawkowej saszetce. Jest to rozwiązanie wygodne dla osób aktywnych, do stosowania podczas podróży, ale też w awaryjnych sytuacjach codziennych.

Wyrób medyczny SmectaGo przeznaczony jest do stosowania w leczeniu ostrej biegunki u dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia, a także w leczeniu przewlekłej biegunki lub bólu brzucha u dorosłych.

Głównym składnikiem aktywnym SmectaGo jest diosmektyt, czyli naturalna glinka. Jego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Dzięki unikalnej strukturze, nie jest wchłaniany ani metabolizowany. Pomaga w zahamowaniu i leczeniu biegunki, a także w łagodzeniu towarzyszącego jej bólu brzucha.

W walce z biegunką bardzo ważne jest, aby nie tylko hamować jej objawy, ale uderzać w ich przyczynę. Tylko w ten sposób naprawdę pozbędziemy się problemu – tłumaczy Dr Jacek Stańczyk, asystent Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach, Lekarz Medycyny, Specjalista gastroenterologii i chorób wewnętrznych. Wśród przyczyn ostrej biegunki można wymienić czynniki zakaźne przenoszone przez zanieczyszczoną wodę, żywność, ale też w ramach kontaktów między ludźmi, a także zakażenia spowodowane szeregiem wirusów, bakterii i pasożytów. Składnik aktywny, taki jak diosmektyt, wiąże substancje toksyczne oraz drobnoustroje i ułatwia ich eliminację z organizmu. Poza tym, co bardzo ważne, posiada naturalne właściwości powlekające, dzięki czemu chroni przewód pokarmowy, a także wspomaga regenerację jego uszkodzeń – dodaje.

SmectaGo posiada bardzo wygodne dawkowanie, ponieważ gotowa do spożycia dawka znajduje się w łatwej do otwarcia saszetce. Zawartości nie trzeba przelewać, można zażyć ją bezpośrednio z opakowania. To praktyczne rozwiązanie dla osób aktywnych, zapracowanych czy uprawiających sport. Jest to rozwiązanie idealne w podróży, gdy w samochodzie lub pociągu nie mamy jak przygotować zawiesiny, ale także na co dzień. Saszetkę można schować do torebki i mieć zawsze przy sobie na wypadek awaryjnej sytuacji. Bez zwracania na siebie uwagi, można sięgnąć po preparat w dowolnym momencie.

Wyrób mogą stosować dorośli oraz dzieci powyżej 8 roku życia, które z pewnością docenią kakaowo-karmelowy smak. Zbiorcze opakowanie zawiera 12 saszetek, a więc dostosowane jest do czasu trwania samodzielnego leczenia epizodu ostrej biegunki.

Zalecane dawkowanie SmectaGo w przypadku ostrej biegunki to maksymalnie 4 saszetki na dobę w przypadku dzieci między 8 a 15 rokiem życia. Starsze dzieci oraz dorośli mogą przyjmować środek maksymalnie 6 razy dziennie. Najpierw należy przyjąć 2 dawki, a po każdą następną sięgać po wolnym stolcu, nie przekraczając maksymalnej dziennej dawki. W przypadku dzieci, aby uzupełniać płyny utracone z powodu biegunki i zapobiegać odwodnieniu, należy stosować go w połączeniu z doustnym płynem nawadniającym (DPN).

Środek przy ostrej biegunce można przyjmować nie dłużej niż 3 dni. Jeśli objawy przez ten czas nie ustąpią, należy zwrócić się do lekarza.

W przypadku przewlekłej biegunki dorośli mogą przyjmować do 3 saszetek dziennie (1 rano, 1 w południe, 1 wieczorem) zgodnie z zapotrzebowaniem. Bez zasięgania porady lekarskiej wyrób medyczny można stosować maksymalnie przez okres 2 tygodni.

Wyrób medyczny SmectaGo może być stosowany także przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, przy czym podobnie jak w przypadków innych środków, zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania.

Wytwórcą SmectaGo jest Ipsen Pharma. Więcej informacji na temat środka można znaleźć na ulotce dołączonej do opakowania.