Według badania przeprowadzonego na zlecenie momondo, globalnej wyszukiwarki lotów, hoteli i wynajmu samochodów, 72% Polaków nigdy nie zapłaciło za nadbagaż. Tego lata warto zwrócić uwagę na zmieniające się procedury dotyczące naszych walizek. Dwie z najbardziej popularnych linii lotniczych – Wizz Air i Ryanair, zmieniają zasady przewożenia bagażu podręcznego. Aby nie pogubić się w nowych przepisach momondo przygotowało zestawienie zmian i obecnych reguł w najpopularniejszych liniach lotniczych w Polsce. Prezentujemy też kilka wskazówek, jak się spakować, by zabrać wszystko, czego naprawdę potrzebujemy.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie momondo zapytano Polaków o najczęściej wybierany rodzaj bagażu. Nasi rodacy wydają się być dość oszczędni i wnikliwie sprawdzają regulacje obowiązujące w danej linii. Wielu z nas podróżuje tak, by nie martwić się dodatkowymi opłatami – 27% ankietowanych jako bagaż podręczny zabiera jedynie lekką torbę, by mieć pewność, że wejdą z nią na pokład. Z drugiej strony, 23% badanych jest gotowych zapłacić za dodatkową walizkę, jeżeli wybiera się w dalszą podróż. Tylko 4% Polaków wybiera linie, które posiadają pełen pakiet bagażu rejestrowanego wliczonego w opłatę za przelot.

Bagaż podręczny – co się zmieni?

„Wyniki naszego badania pokazują, że koszt bagażu to jeden z najważniejszych, po cenie, dostępności dogodnych terminów i ilości przesiadek, czynników decydujących o wyborze danego lotu. Prawie ⅕ respondentów z Polski wskazała, że gdy podróżuje w celach rekreacyjnych, zwraca uwagę na to, czy dany przewoźnik oferuje bagaż w cenie biletu. Obecnie linie lotnicze optymalizują koszty, ale też starają się wychodzić naprzeciw potrzebom klientów. Coraz popularniejsze stają się specjalne programy i dodatkowo płatne usługi, które pozwalają pasażerom na wcześniejsze wejście na pokład, a także na zabranie dodatkowej torby” – mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w momondo.

Największe zmiany szykuje dla podróżnych węgierski Wizz Air, który do tej pory był jednym z najbardziej restrykcyjnych przewoźników. Od 29 października tego roku linia ta wprowadzi jeden rozmiar walizki, którą można zabrać na pokład, rezygnując tym samym z polityki małego bagażu podręcznego. Nieco bardziej liberalny Ryanair ze względu na wysokie obłożenie lotów i nadużywanie przez podróżnych limitów, wprowadził następujące rozwiązanie – tylko 90 pierwszych osób ma możliwość wniesienia walizek na pokład.

By uniknąć niemiłych niespodzianek podczas wsiadania na pokład, poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych linii lotniczych i wprowadzonych przez nie zasad dotyczących przewożenia bagażu podręcznego.

Linia Rozmiar Waga
Wizz Air 42 x 32 x 25 cm
(od 29.10: 55 x 40 x 23 cm)
Brak limitu
(10 kg)
Ryanair 55 x 40 x 20 cm 10 kg
LOT 55 x 40 x 23 cm 8kg + torba 2kg
British Airways 56 x 45 x 25 cm 23kg
Lufthansa 55 x 40 x 23 cm 8kg
Norwegian 55 x 40 x 23 cm 10kg
Air France 55 x 35 x 25 cm 12kg
KLM 55 x 25 x 35 cm 12kg
easyJet 56 x 45 x 25 cm Brak limitu
Swiss 55 x 40 x 23 cm 8kg
Qatar Airways 50 x 37 x 25 cm 7kg
Emirates 55 x 38 x 20 cm 7kg
Turkish Airlines 55 x 40 x 23 cm 8kg
WOW 42 x 32 x 25 cm 10kg
Air Berlin 55 x 40 x 23 cm 8kg + torba 2kg
SAS 55 x 40 x 23 cm 8kg

 

momondo radzi – jak spakować bagaż podręczny

Pakowanie rzadko należy do ulubionych czynności związanych z wyjazdami. Stres spowodowany podróżą i tym, że zapomnimy czegoś ważnego, nie pomaga w przygotowaniach.  Niejednokrotnie będąc w drodze na lotnisko orientujemy się, że nie zabraliśmy dokumentów, nie zamknęliśmy okna, a klucze zostały w drzwiach. Jest to jeszcze trudniejsze, gdy zabieramy ze sobą jedynie bagaż podręczny i możemy wziąć ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Dlatego przed wyruszeniem w drogę warto złapać głęboki oddech i zapoznać się z kilkoma zasadami, które pomogą sprawnie spakować się, uniknąć niepotrzebnych nerwów oraz sprawią, że nasz wyjazd będzie niezapomniany. Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek:

Przygotuj listę

Wiele osób uważa to rozwiązanie za stratę czasu, jednakże, warto poświęcić przynajmniej 10 minut na spisanie tego, co absolutnie musimy ze sobą zabrać. Lista musi być krótka i dobrze przemyślana – stanowi to początek udanych wakacji!

Bagaż podręczny – jedna para butów powinna wystarczyć

Jeżeli celem podróży nie jest paryski tydzień mody, ogranicz liczbę spakowanych ubrań. Idealnym rozwiązaniem na wyjazd jest strój „na cebulkę”- załóż na siebie kilka warstw, a dzięki temu zaoszczędzisz przestrzeń. Wyjeżdżając pamiętaj o zabraniu czegoś ciepłego, stroju na co dzień i alternatywy na wieczorne wyjście. Choć dla niektórych może się to wydać trudne, to jedna para uniwersalnego obuwia zazwyczaj wystarczy.

Kosmetyki – 100 ml to pojemność optymalna

Jeżeli nie chcemy zrezygnować z ulubionego kremu w czasie wyjazdu, to w większości drogerii kupimy zestawy podróżne pojemników do 100 ml. Możemy w nie przelać nasze kosmetyki i bez obaw zabrać je ze sobą na pokład.

Ostre przedmioty zostaw w domu

W bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się przedmioty o ostrych krawędziach oraz te posiadające kolce. Odpadają więc żyletki, golarki, ostrza czy druty do szydełkowania. Sprzęt medyczny taki jak skalpele, igły i strzykawki też lepiej zostawić w domu. Zastanówmy się także czy, oby na pewno otwieracz do wina jest nam tak niezbędny?

Zakazane pamiątki

Wracając z wyjazdu często chcemy przywieźć coś specjalnego, a wiadomo, że nic nie cieszy bardziej niż regionalne przysmaki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku mięs i serów istnieje ryzyko, że zostaną one skonfiskowane podczas kontroli. To samo dotyczy muszli i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Najważniejsze rzeczy miej zawsze pod ręką

Dowód osobisty, paszport i karta kredytowa – miej kontrolę nad swoimi dokumentami! Idealnie byłoby trzymać je w zapinanej kieszeni, wewnątrz kurtki lub płaszcza lub w specjalnej saszetce – tak zwanej nerce. Dobrym rozwiązaniem są też przegródki w walizce. Jeżeli zabierasz ze sobą sporą ilość gotówki to warto podzielić ją na dwie części – zdecydowanie mniej bolesne będzie zgubienie połowy.

Waga – sprawdź limity

Standardowa waga bagażu podręcznego to ok. 10 kg, ale niektórzy przewoźnicy, jak np. easyJet nie stosują żadnych obostrzeń. Musisz tylko być w stanie samodzielnie wrzucić walizkę do schowka.

Pakuj się z głową!

Jak się spakować, by zaoszczędzić przestrzeń w walizce? Rolować! Zwijanie usprawni pakowanie się do bagażu podręcznego, to zdecydowanie dobra alternatywa dla układania rzeczy jedna na drugiej. Możesz też skorzystać z woreczków strunowych lub specjalnych worków próżniowych. Dodatkową przestrzeń zawsze możesz wykorzystać na to, co kupisz na wyjeździe.