Car sharing od lat z powodzeniem funkcjonuje w wielu miastach na świecie i jest wykorzystywany zarówno w celach prywatnych, jak i biznesowych. W przypadku tych drugich popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznych operatorów i stworzonych przez nich systemów, a wypożyczenie auta odbywa się na zasadach komercyjnych. Właściciele Warsaw Trade Tower – Akron Investment Central Eastern Europe II i jego asset manager – firma Heitman poszli o krok dalej. Zakupili dwa elektryczne samochody i3 marki BMW, zaprojektowali aplikację mobilną do ich rezerwacji i wypożyczania, ale przede wszystkim bezpłatnie oddali je do dyspozycji najemców.

Rozwiązanie to pojawiło się jako jeden z elementów przeprowadzonej na przełomie 2015 i 2016 roku modernizacji obiektu i jego całościowego rebrandingu. Ideę wprowadzenia elektrycznych samochodów w systemie darmowego car sharingu najemcy WTT poznali pod koniec stycznie br.- wtedy nastąpiła prezentacja aut testowych. Samochody przeznaczone do użytku osób pracujących w biurowcu pojawiły się w lutym. Dzięki temu już od dziewięciu miesięcy system zwiększa mobilność pracowników najemców, wspiera ich własną flotę samochodową, a co najważniejsze zmniejsza ich koszty i potrzeby korzystania z usług korporacji taksówkarskich lub podmiotów zajmujących się wynajmem krótkoterminowym.

Każdy z pracowników firm wynajmujących powierzchnie w Warsaw Trade Tower może za darmo wypożyczyć auto na dwie godziny w tygodniu za pomocą aplikacji mobilnej WTT lub strony internetowej. „W Warszawie wynajem średniej klasy samochodu na 2-4 godziny dziennie to wydatek rzędu 100-150 zł. My dajemy osobom pracującym w WTT możliwość poruszania się po mieście w dowolnym momencie dnia zupełnie za darmo bardzo nowoczesnym i komfortowym samochodem. W dodatku cichym, ułatwiającym jazdę i przyjaznym środowisku. Słuszność wprowadzenia tego rozwiązania potwierdza zainteresowanie najemców i fakt, że kolejne firmy wdrażają podobne systemy car sharingu” – komentuje Maria Bubak, Client Relations Manager w WTT.

Dlaczego?
Żyjemy w erze mobilności. Elastyczne działanie oraz swoboda szybkiego przemieszczania się to podstawy prowadzenia działalności biznesowej. To również możliwość zwiększania mobilności pracowników – i co bardzo istotne – bez konieczności powiększania własnej floty samochodowej. Koszty firmowego auta to, oprócz samego zakupu pojazdu, stałe opłaty wynikające z jego utrzymania. Usługa car sharingu w WTT jest całkowicie bezpłatna, a ubezpieczenie, ładowanie energią elektryczną czy wszelkie przeglądy samochodów pokrywa właściciel wieżowca. Wszystko to sprawia, że to innowacyjne rozwiązanie z miesiąca na miesiąc cieszy się wśród najemców rosnącą popularnością.

Silnik elektryczny też ma znaczenie. Jak komentuje Maria Bubak: „Na coraz większe zainteresowanie najemców tą usługą wpływa również rodzaj samego auta – rzadkie na polskich ulicach BMW i3 napędzane silnikiem elektrycznym o mocy 170 KM”. Są ciche, nie emitują spalin i tym samym nie zanieczyszczają środowiska, co dla właściciela Warsaw Trade Tower – funduszu Akron Investment Central Eastern Europe II i jego asset managera – firmy Heitman jest niezwykle ważne. Wybór aut przyjaznych środowisku był jednocześnie kontynuacją szerzenia proekologicznej postawy obu podmiotów – niedawno obiekt został wyróżniony środowiskowym certyfikatem BREEAM dla istniejących budynków na poziomie Very Good. Takie działania mają też szczególne znaczenie dla dużych firm będących najemcami wieżowca, które są zobowiązane do przestrzegania i prezentowania postaw zgodnych z zasadami ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Z perspektywy właściciela obiektu – Akron Investment Central Eastern Europe II i jego asset managera – firmy Heitman usługa car sharingu uatrakcyjniła ofertę Warsaw Trade Tower. Rosnąca konkurencja na rynku powierzchni biurowych sprawia, że trendy w podejściu właścicieli obiektów do najemców, a także w organizacji przestrzeni pracy podlegają dynamicznym zmianom. Właściciele budynków poszukują nowatorskich i nietypowych rozwiązań, które mają na celu podniesienie dobrostanu pracowników, tzw. employee well-being, i stworzenie sprzyjającego środowiska. „Dzieje się tak, ponieważ biura to nie tylko miejsce świadczenia pracy, lecz także przestrzeń społeczna. Przestrzeń, która ma być przyjazna i spełniać oczekiwania ludzi, które nie są związane z działalnością zawodową” – komentuje Izabela Kapil, Vice President, Portfolio Management.

Warsaw Trade Tower (WTT) powstał pod koniec lat 90. jako pionierski projekt architektoniczny. Jego całkowita wysokość wynosi 208 metrów, a linia dachu położona na poziomie 184 metrów czyni go pod tym względem najwyższym biurowcem w Warszawie. Obiekt na wiele lat zdominował panoramę Warszawy i wyznaczył trendy, a także stał się symbolem jakości i prestiżu. W latach 2015-16 przeszedł modernizację opartą o szeroko zakrojone rozpoznanie potrzeb najemców, a zrealizowaną przez grupę roboczą składającą się z architektów, doradców ds. komercjalizacji nieruchomości i specjalistów od brandingu. W wyniku tych przemian obiekt zyskał szereg udogodnień wyznaczających standardy współczesnych biurowców, m.in. dotyczących funkcji przestrzeni wspólnych oraz otoczenia. Dodatkowo, obiekt przeszedł pomyślnie proces certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM In-Use i uzyskał ocenę na poziom Very Good w kategorii Asset Performance.