Inicjatorem wydarzenia jest OW SARP, Fundacja Miesa van der Rohe, Komisja Europejska, Miasto Stołeczne Warszawa oraz ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe została zainicjowana w 1987 r. w wyniku porozumienia pomiędzy Parlamentem Europejskim i radą miasta Barcelona, a od 2001 r. jest współorganizowana przez Fundació Mies van der Rohe i Komisję Europejską. Tegoroczne nominacje do ścisłego finału konkursu ogłosił Witold Naturski, Szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, wraz z Ivanem Blasi, koordynatorem Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej EU Mies Award, Marleną Happach – Architekt Miasta Warszawa, Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego oraz Martą Sękulską-Wrońską – Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele mediów oraz wybrane pracownie architektoniczne.

Na tegorocznej liście nominowanych znalazły się europejskie realizacje, ukończone od października 2018 r. do kwietnia 2021 r. – w tym nowe osiedla oraz bloki, obiekty publiczne, komercyjne i centra aktywności lokalnej. W marcu międzynarodowe Jury odwiedzi wszystkie pięć obiektów w celu wyłonienia Laureata Nagrody. Zwycięzca zostanie ogłoszony pod koniec kwietnia 2022 roku, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 maja 2022 r. w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie. Podczas uroczystości odbędzie się cykl wykładów, debat, a także otwarcie wystawy z udziałem członków Jury, Laureatów, Finalistów oraz zaproszonych gości.

Wystawa nominacji z Polski w ZODIAKu

W ostatnich dwóch latach w naszym kraju powstało bardzo dużo udanych obiektów architektury – z pewnością w gronie nominowanych do Mies van der Rohe Award nie mamy się czego wstydzić. Wśród 40 najlepszych prac znalazły się dwa projekty z Polski: Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku, którego autorką jest Marlena Wolnik, założycielka pracowni MWArchitekci oraz Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, zaprojektowany przez Bartosza Haducha z NArchitekTURA. Do 20 lutego 2022 roku można przyjść do Pawilonu ZODIAK I obejrzeć wystawę, pokazującą 25 realizacji z Polski, nominowanych w konkursie. Odwiedzającym przybliży ona idee, którymi kierowali się twórcy, w zestawieniu z opiniami polskich ekspertów nominujących do nagrody.  „Możemy na niej przeanalizować nie tylko proces twórczy i idee przeświecające autorom obiektów z ich perspektywy. Przedstawiamy też przyczyny wyboru i kryteria oceny ekspertów nominujących poszczególne prace. Ulokowanie ich w kontekście wcześniejszych polskich realizacji obecnych w Nagrodzie, pozwala prześledzić zmiany zachodzące w myśleniu czym jest Dobra Architektura Współczesna” – mówi Magdalena Maciąg, kuratorka wystawy, pełnomocniczka zarządu OW SARP do spraw programowych ZODIAKu.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Partnerzy: Cosentino, Geberit, Vasco, OfficePlus, Farby Kabe.

Więcej na: sarp.warszawa.pl