Na rynku debiutuje appfleet – platforma hostingowa,  dzięki której firmy będą mogły łatwo wdrożyć dowolny kontener w wielu lokalizacjach jednocześnie, poprawiając wydajność procesów biznesowych i zmniejszając opóźnienia. Docelowo rozwiązanie to ma zastąpić ograniczające i kosztowne usługi bezserwerowe, rozwiązania zarządzanych kubernetów oraz złożone, wieloregionalne wdrożenia chmur obliczeniowych.

appfleet to przede wszystkim CDN (Content Delivery Network), czyli system dostarczania treści z wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu, przeznaczony dla kontenerów, a zarazem  prosta alternatywa dla wiodącej na rynku platformy Kubernetes. Umożliwia i ułatwia wdrażanie i zarządzanie kontenerami Docker w wielu lokalizacjach jednocześnie. Dzięki platformie obsługa złożonego procesu konfiguracji, synchronizacji, wdrażania i równoważenia ruchu sieciowego dla aplikacji internetowych staje się prosta i banalna.

appfleet jest platformą brzegową (edge platform), hostującą dynamiczne usługi firm na całym świecie, tak aby były bliżej ich użytkowników. W modelu działania appfleet pełna baza kodu „żyje na krawędzi”, zmniejszając opóźnienia i poprawiając wydajność. Wydajność appfleet jest lepsza do tej, którą oferują produkty bezserwerowe FaaS i równocześnie eliminuje wszystkie ich ograniczenia. Dzięki tej platformie można na przykład używać dowolnego języka programowania i uzyskać pełny dostęp do warstwy sieci, co pozwala na uruchamianie aplikacji przy wykorzystaniu dowolnych portów i protokołów. Przykładami mogą być serwery DNS, rozproszone bazy danych, własne niestandardowe CDN itd.

appfleet pozwala użytkownikom na wdrażanie globalnie trasowanych aplikacji przy zastosowaniu godzinowego systemu rozliczeń. Firma startuje z siecią 5 centrów danych na całym świecie, a w niedalekiej przyszłości planuje rozszerzenie do 40 lokalizacji.

Platforma appfleet może być także dobrym rozwiązaniem dla firm, które zaskoczyła konieczność pracy zdalnej. Można ją wykorzystać rozmieszczając zasoby firmy w regionie, gdzie mieszkają jej pracownicy, dzięki czemu będzie bliżej nich. Taka platforma pozwala zmniejszać opóźnienia przy jednoczesnej poprawie wydajności procesów biznesowych. W sytuacji, gdy w naszym przedsiębiorstwie korzystamy z pracowników rozsianych po całym świecie, na różnych kontynentach, można wdrożyć i korzystać z zasobów w wielu regionach. Może to być na przykład prywatny zaszyfrowany czat korporacyjny czy usługa konferencyjna – mówi Dmitriy Akulov, założyciel appfleet.

Jak to działa?

Wystarczy podać obraz kontenera dokera i regiony, w których chce się go wdrożyć. System utworzy klaster, zmonitoruje konfigurację i inteligentnie przekieruje ruch oraz zapewni wysoką dostępność i bezawaryjne funkcjonowanie.

Wszystko za pomocą prostego interfejsu użytkownika uzupełnionego szczegółowymi samouczkami i przewodnikami, a także obsługą czatu na żywo dla wszystkich klientów.

Działanie appfleet można zobaczyć na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=7n617ZF-oT4

Strona www: https://appfleet.com/