Przyczepność

Podeszwa zewnętrzna będąca efektem współpracy Merrella z firmą Vibram® zapewnia dobrą przyczepność w błocie, na piachu i kamienistych szlakach. Istotny jest wielokierunkowy kształt wypustek w bieżniku, zaprojektowany tak, by umożliwić odprowadzanie błota oraz brudu. Dzięki temu but doskonale trzyma się podłoża.

Amortyzacja

Podeszwa środkowa Unifly™ zapewnia stopie wsparcie i komfort. Jej oryginalna konstrukcja składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest rama okalająca stopę, zabezpieczająca piętę i chroniąca palce przez urazami, które mogą wystąpić zwłaszcza przy zbieganiu. Drugim jest wyjmowana wkładka zbudowana z dwóch materiałów o różnej twardości – miękki zapewnia stopie amortyzację, a sztywniejszy w formie wstawek na wysokości śródstopia i pięty gwarantuje stabilność i dynamikę odbicia. Dodatkowa płytka ochronna na śródstopiu ma za zadanie zabezpieczać stopę przed ostrymi i twardymi przedmiotami na trasie.

Ochrona

Cholewka wykonana z wytrzymałych materiałów dobrze trzyma stopę. Ponadto konstrukcja buta z zewnętrznym wzmocnieniem pięty oraz dynamiczny system sznurowania gwarantują idealne dopasowanie i zapewniają stabilność. Gumowy otok na nosku buta wzmacnia go oraz zapewnia palcom ochronę, a kołnierz w górnej część cholewki zabezpiecza przed przedostawaniem się piachu i kamieni do środka. Model Allout Terra Trail posiada także odblaskowe elementy dla zwiększenia bezpieczeństwa w ciemności.