Materac sprężynowy trzeszczy, pianka jest nietrwała, stelaż to wymysł, a przyzwyczaić się można do każdych warunków. Dokonując wyboru materaca, kierujemy się przekonaniami, które nie zawsze są prawdziwe. Rozprawmy się więc z mitami raz na zawsze i śpijmy zdrowo.

Mit: Twardy materac na zdrowie

To chyba najgłębiej zakorzeniony mit w przeświadczeniu Polaków. Wybierając materac, jesteśmy przekonani, że tylko twarde posłanie ma pozytywny wpływ na regenerację organizmu nocą i odprężenie kręgosłupa. Niestety, opinia ta opiera się na wiedzy medycznej sprzed… 50 lat. Mimo, że przekonanie to jest tyleż prawdziwe, co obowiązujące w tym samym czasie przeświadczenie o nieszkodliwości papierosów, osoby decydujące się na wygodne, sprężyste i wcale nietwarde materace są często krytykowani przez członków rodziny czy przyjaciół i ostatecznie oddają się w objęcia Morfeusza z poczuciem winy i krzywdy wyrządzanej samemu sobie.

– Czas w końcu powiedzieć to głośno. Twardość materaca to całkowicie subiektywna kwestia. Ten sam materac będzie wydawał się twardy szczupłej dziewczynie i miękki dorosłemu umięśnionemu mężczyźnie – zauważa Artur Wasążnik, ekspert Comforteo, marki materacy należącej do firmy Meble Marzenie. – Wybierając model materaca należy brać pod uwagę własne indywidualne potrzeby, a te różnią się od siebie w zależności od wieku, wagi, wzrostu, trybu życia, poziomu zdrowia i upodobań – zauważa ekspert.

Czy można mówić więc o jednej uniwersalnej zasadzie, którą warto się kierować podczas zakupu materaca? – Mityczną zasadę „im twardszy, tym lepszy” należałoby zastąpić stwierdzeniem „liczy się elastyczność i punkty podparcia”. Im bardziej elastyczny materac, tym lepiej dopasowuje się do anatomicznego kształtu ciała i wspiera każdy odcinek kręgosłupa. Natomiast im więcej punktów podparcia, tym mniejszy ucisk na naczynia krwionośne – zdradza ekspert Comforteo. – Optymalne w tym zakresie są materace kieszeniowe, świetnie sprawdzą się pianki termoelastyczne i wysokoelastyczne. Ostateczną twardość materaca warto dopasować do wagi i upodobań.

Mit: Jest jeden najlepszy materac

Są drogie, wykonane z jednego rodzaju materiału i reklamowane jako „najwygodniejsze” dla wszyskich. Coraz częściej pojawiają się na rynku materace uniwersalne, które można kupić przez internet i mieć pewność, że idealnie odpowiedzą na nasze potrzeby. Takie generalizowanie może mieć fatalne skutki dla zdrowia. Każdy z nas się różni i tak jak nie ma jednych najwygodniejszych butów dla każdego, tak nie istnieje jeden materac, na którym wyśpią się wszyscy mieszkańcy globu.

– Przy wyborze materaca trzeba wziąć pod uwagę wszystkie właściwości materiału, z którego został wykonany. Weźmy na przykład innowacyjną i popularną obecnie piankę termoelastyczną. Doskonale wspiera kręgosłup i dopasowuje się do kształtu ciała, ale jest mniej przewiewna od pianki wysokoelastycznej (co ma duże znaczenie dla osób z problemem nadmiernej potliwości) i nie posiada właściwości antyalergicznych tak jak lateks. Dodatkowo, efekt „zapadania się”, choć niezwykle przyjemny, może utrudnić osobom starszym podnoszenie się z łóżka. Stwierdzenie, że taki materac jest najlepszy dla każdego to mijanie się z prawdą – podsumowuje Artur Wasążnik.

Mit: Nietrwała pianka i skrzypiące sprężyny

Materac piankowy wyschnie i się pokruszy, w dodatku jest niehigieniczny. Sprężyny będą wbijać się w plecy i skrzypieć przy każdym najmniejszym ruchu. To kolejne mity, w które wierzymy. Rozwój technologii już dawno ograniczył tę możliwość. – Obecnie, najtrwalszym materiałem, z którego można wykonać materac to właśnie pianka wysokoelastyczna i sprężyny kieszeniowe. Połączenie to jest tak wytrzymałe i elastyczne, że zaleca się je osobom otyłym i ciężkim – zdradza ekspert Comforteo.

– Skrzypiący materac sprężynowy? Trudno byłoby taki znaleźć. Nowoczesne sprężyny są ultratrwale i bezgłośne. Najpopularniejszym modelem materacy sprężynowych jest obecnie materac kieszeniowy. Wykorzystuje sprężystość metalowych drucików, ale każdy z nich umieszcza w osobnej kieszonce, co daje wyjątkowo komfortowy efekt sprężystości punktowej – opowiada Wasążnik. – Materace sprężynowe są więc nie tylko wytrzymały i cichy, ale też zapewnia wiele punktów podparcia, przez co dba o zdrowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

Mit: Sam materac mi wystarczy

To przekonanie nie ma jeszcze powszechnego charakteru, ale coraz częściej pojawia się wśród klientów poszukujących oszczędności pieniędzy i miejsca w sypialni. Nawet najwyższej klasy materac należy użytkować według pewnych zasad. Położenie materaca na ziemi lub na płycie, stosowanej niekiedy zamiast stelaża nie pozwala na korzystanie ze wszystkich właściwości produktu i skraca jego żywotność. Nie wspominając o potencjalnej utracie gwarancji z powodu niewłaściwego użytkowania.

– Bezpośredni kontakt z podłożem blokuje cyrkulację powietrza, co może prowadzić do rozwoju grzybów, pleśni i roztoczy wewnątrz. Redukuje to także jego elastyczność, która jest niezbędna dla prawidłowej współpracy ciała z materacem oraz negatywnie wpływa na trwałość produktu – zauważa ekspert Comforteo. – By móc w pełni cieszyć się antyalergicznością, przewiewnością, elastycznością zakupionego materaca przez lata, niezbędne są odpowiedni stelaż i pokrowiec. Stelaż znacznie wydłuża jego żywotność (nawet kilkukrotnie) i pozwala w pełni cieszyć się komfortowym snem. Lepszy pokrowiec pozwala zwiększyć higienę, antyalergiczność, a także przyjemne doznania z kontaktu z materacem.