Gospodarstwo rolne powinno być jak najbardziej zmechanizowane, jeżeli jego właściciele pragną osiągnąć sukces. Tylko poprzez użycie nowoczesnych maszyn i technologii można usprawnić procesy siewu czy też zbioru upraw. Każde gospodarstwo jest inne. W zależności od tego, o jakim typie rolnictwa mówimy, musimy dopasować odpowiednie maszyny rolnicze.

Agregaty firmy Mzuri to niezastąpione maszyny do uprawy pasowej. Na rynku jest wiele różnych maszyn o różnej szerokości roboczej, usprawniających pracę na roli. Takie maszyny, mimo że podobne, różnią się od siebie, chociażby technologią przygotowania łoża siewnego i sposobem wysiewu nasion.

– Technologia maszyn siewnych poszła bardzo do przodu. Obecnie na rynku mamy dostępne agregaty z 9, 11, a nawet 17 rzędami redlic, które w dużej mierze usprawniają pracę rolnika. Dodatkowym atutem nowoczesnych sprzętów jest opcja SELECT, która polega na możliwości włączenia/wyłączenia co drugiej sekcji, co umożliwia zmianę rozstawu rzędów i szerokości międzyrzędzi – mówi Marek Różniak, właściciel marki Mzuri.

Najnowsze technologie polegają na uprawie tylko wąskich pasów gleby, w których wysiewa się nasiona. Pozostawione resztki pożniwne tworzą korzystne warunki do prawidłowych wschodów i dalszego wzrostu i rozwoju roślin. Pozwala to zatrzymać wilgoć i ograniczyć straty materii organicznej, co wpływa korzystnie na strukturę, żyzność i urodzajność gleby. Wielokrotne przejazdy maszynami do płużnej  uprawy roli powodują degradację struktury gleby, nadmiernie ją zagęszczają, prowadzą do szybkiej mineralizacji materii organicznej i wpływają destrukcyjnie na życie biologiczne gleby. Silne zagęszczenie gleby skutkuje zaburzeniem jej stosunków powietrzno-wodnych, prowadząc do braku tlenu oraz składników pokarmowych łatwo dostępnych dla korzeni roślin uprawnych. Dozowanie nasion odbywa się za pomocą silników elektrycznych o regulowanej prędkości i przekładni napędzających rolki wysiewające. Wybór odpowiedniej rolki umożliwia wysiew praktycznie wszystkich rodzajów nasion.

Najnowszym trendem wśród agregatów są te łączące w sobie agregat do uprawy pasowej („strip-till”) oraz siewnik punktowy. Jedno urządzenie pozwala teraz na wysiew nasion gatunków roślin uprawnych wymagających siewu punktowego podczas pojedynczego przejazdu. Agregaty Pro-Til dostępne w naszej firmie do uprawy pasowej można wyposażyć opcjonalnie w system dozujący Xzact, który gwarantuje precyzyjny, punktowy wysiew nasion takich roślin jak kukurydza, słonecznik czy soja. Urządzenie precyzyjnego wysiewu zasilane jest nasionami z głównego zbiornika, którego 60% całkowitej pojemności, wynoszącej 3400 litrów, zasypuje się materiałem siewnym. Agregat można z łatwością przezbroić z powrotem do modelu standardowego, aby wysiewać pszenicę, rzepak i inne rośliny – tłumaczy Marek Różniak.

Najważniejsze przy zakupie maszyny do uprawy roślin jest to, by była ona jak najbardziej dopasowana do naszego gospodarstwa i potrzeb. Dzięki odpowiedniej maszynie będziemy w stanie ograniczyć koszty i nakład czasu pracy na uprawę, a jednocześnie zachować wysoką żyzność i urodzajność gleby.