Haft należy do jednej z tradycyjnych metod ozdabiania, która polega na wyszywaniu wzorów na tkaninie za pomocą igły. W ten sposób możemy stworzyć niesamowite
i wyjątkowe ozdoby do naszego domu: udekorować nimi poszewki, pościel, obrusy. Możemy też stworzyć z haftów obrazy i je obramować! To nie wszystko! Ozdobić możemy też nasze ubrania i dodatki, a nawet zrobić własną biżuterię!

Od czego zacząć?

Do stworzenia własnego haftu będziemy potrzebować kilku elementów: przede wszystkim płótna, nazywanego kanwą, następnie igły (w pasmanterii znajdziemy te wyspecjalizowane, ale możemy korzystać też ze zwykłych). Niezbędny będzie jeszcze wzór, który możemy znaleźć z Internecie lub w sklepie stacjonarnym. Teraz czas na materiał, którym będziemy wyszywać nasze dzieło: mulinę, czyli nić niezbędną do wyszywania. Dodatkowym elementem, który sprawi, że będzie nam się lepiej pracowało jest tamborek, dzięki któremu będziemy mogli napiąć materiał – przez co haftowanie stanie się łatwiejsze, a wzory wyjdą równo i ładnie. Na koniec będziemy potrzebować nożyczek i voila! Jesteśmy gotowi.

Japońskie inspiracje

Na stronach internetowych znajdziemy wiele prostych wzorów, od których możemy zacząć naszą przygodę z igłą. Jednak, aby nasze arcydzieło było  wysokiej jakość, warto sięgnąć po  przepiękne zestawy inspirowane orientalnymi klimatami firmy We Are Knitters.

Wśród nich znajdziemy wzór ryb Koi pluskających się w błękitnej wodzie. W Japonii, według tradycji, kojarzona jest ze szczęściem i obfitością, ale też z wytrwałością i silnym charakterem. Taki wzór będzie przepięknie wyglądać zarówno na poduszce, jak na zestawie pościeli, a może też w formie obrazu zostać zaoferowany jako prezent.

Na pozostałych kanwach znajdziemy też inne, inspirowane tradycją Japonii obrazy! Wśród nich przepiękny wizerunek młodej kobiety – uczennicy na gejsze zwaną Maiko, widok na górę Fuji, a także festiwalowe lampiony. W zestawach znajdziemy też tradycyjny wzór Nishiki!

Każdy zestaw petit point (tzw. haftu krzyżykowego) zadowoli miłośniczkę nurtu zrób-to-sam – niezależnie od poziomu. Motywy dostępne są w różnych stopniach trudności do wykonania: od łatwego do zaawansowanego. A oryginalny i ciekawy motyw przewodni zachwyci nawet najbardziej wymagających! W zestawie znajdziemy wszystko, czego będziemy potrzebować do ukończenia projektu: bawełnę pima w różnych kolorach, igły i kanwę.

Chwila dla siebie

Ukończone projekty wyglądać będą niczym malowane, a sam proces tworzenia przyniesie nam wiele satysfakcjonujących chwil. Pozwoli nam także spędzić trochę czasu z samymi sobą, relaksując się, tworząc jednocześnie coś wyjątkowego.

 

Więcej inspiracji szukaj na:

https://www.weareknitters.pl/