To właśnie dla takich inwestycji powstał system Galeco BEZOKAPOWY. System ten został zaprojektowany, aby ułatwiać pracę architektom, którzy chcą zaprojektować nieszablonowe formy budynków bez okapu. Cechą charakterystyczną takiego orynnowania jest fakt, że w bezpieczny sposób pozwala ono na ukrycie rynny oraz rury spustowej w elewacji budynku. Jedynym widocznym elementem pozostaje wówczas estetyczna maskownica, która w zależności od pokrycia dachowego lub elewacji występuje w dwóch podstawowych kolorach: czarnym i grafitowym. Galeco BEZOKAPOWY to rozwiązanie systemowe, które pozwala na wkomponowanie rynien w elewację budynku wykonaną  z różnorodnych surowców.

To, co budzi największe obawy wśród inwestorów to szczelność i bezpieczeństwo montażu orynnowania wewnątrz elewacji. Aby Galeco BEZOKAPOWY był w 100% bezpiecznym rozwiązaniem, został wykonany z dwóch surowców. Rynna oraz elementy poziome systemu (haki, łączniki, narożniki) z uwagi na narażenie ich na działanie warunków atmosferycznych, wykonane zostały ze stali. Aby zapewnić szczelność rury spustowej, ukrytej w elewacji, do jej wykonania użyto surowca PVC-U. Taki rodzaj materiału pozwala na łączenie rur spustowych oraz innych elementów pionowych systemu za pomocą kleju agresywnego do PVC-U. Właśnie ten zabieg pozwala na 100% szczelność wewnątrz elewacji. Szczelność ta została potwierdzona przez Instytut Techniki Budowlanej w Rekomendacji Technicznej. Nie można zapomnieć, że niezawodność systemu warunkuje także poprawnie przeprowadzony montaż zgodny z instrukcją oraz wytycznymi architekta planującego system w projekcie budynku. – mówi Jakub Szeliga z firmy Galeco.

Systemem rynnowym dostosowanym do wymogów nowoczesnej architektury jest również kwadratowe orynnowanie Galeco STAL2. Orynnowanie powstało poprzez wnikliwe wsłuchiwanie się w potrzeby rynku. To właśnie tam zrodziło się zapotrzebowanie na kwadratowy system, który będzie montowany na zewnątrz. Jego estetyka pozwala na wkomponowanie w bryłę nowoczesnych inwestycji – podsumowuje ekspert z Galeco.

Podstawowa różnica pomiędzy oboma systemami polega na tym, że jeden system przeznaczony jest do montażu wewnętrznego, a drugi – zewnętrznego. Orynnowania różnią się także surowcami z jakich są wykonane. Podstawowym surowcem w Galeco STAL2 jest oczywiście stal, a w systemie BEZOKAPOWYM łączą się trzy materiały: stal, PVC oraz luxocynk. Różnice znajdziemy również w wymiarze rury spustowej. W Galeco STAL2 jej wielkość to 80×80 mm. Ostatnimi wyróżnikami systemów jest ich gama kolorystyczna – Galeco STAL2 występuje w dwóch wersjach kolorystycznych tj. w czerni i graficie. W takim ujęciu różnicą może być także montaż. – Może, ponieważ rynnę w tym systemie możemy zamocować na takich samych hakach jak w systemie BEZOKAPOWYM, czyli hakach doczołowych z zastosowaniem maskownicy. Jest także możliwość montażu bez maskownicy na haku doczołowym płaskim lub na hakach nakrokwiowych, co jest niezmiernie popularne na północy kraju – mówi Jakub Szeliga z Galeco.

Jak widać kwadratowe, kompletne systemy orynnowania stanowią coraz popularniej wybieraną alternatywę dla półokrągłych rynien. Ma na to wpływ wiele składników, z których najważniejszymi są: poczucie bezpieczeństwa oraz estetyka.