Od zmywarki oczekujemy, aby jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Zwracamy uwagę na jej wydajność, klasę energetyczną, chcemy by była cicha i z szeroką gamą programów automatycznych, które będziemy mogli stosować w zależności od potrzeb. Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Hotpoint, podpowiada na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego modelu, a także odpowiada na pytanie: czy krótki program w zmywarce na pewno jest energooszczędny?

Krótki program – tak, ale do czego?

Programy krótkie w zmywarkach dedykowane są do zmywania do 2 kompletów naczyń lekko zabrudzonych. Korzystając z nich musimy pamiętać, że krótko nie zawsze oznacza energooszczędnie i skutecznie. To jak z jazdą samochodem: jadąc na pierwszym lub drugim biegu niekoniecznie będziemy oszczędzali paliwo. Pamiętajmy, że zmywanie na programie krótkim naczyń delikatnych np. szklanek, może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia (tzw. korozja szkła) ze względu na temperaturę zmywania (ze względu na temperaturę zmywania 50oC) oraz dość wysokie ciśnienie wody. Dlatego aby oszczędzać, należy dobierać cykle adekwatne do załadunku oraz rodzaju zmywanych naczyń, co czasem oznacza dłuższy czas programu, ale zapewnia nam doskonały rezultat końcowy – komentuje Grzegorz Proniewicz, ekspert marki Hotpoint

Sposób na oszczędzanie i efektywność

Zamiast koncentrować się na programie, który krótko zmywa – wybierzmy urządzenie z takimi parametrami, które pozwolą to robić ekonomicznie i energooszczędnie. Np. zmywarka Hotpoint HFO 3O32 W C X o wysokiej klasie energetycznej A+++ z systemem dynamicznego suszenia pozwoli nam zaoszczędzić do 25% energii w porównaniu do odpowiedników w klasie A. Dodatkowo, modele z nowej linii wyposażone są w technologię Zone Wash 3D, która pozwala na indywidualne rozdysponowanie energii i efektywności zmywania w wybranych koszach – w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki tej funkcji jesteśmy w stanie oszczędzić do 40% energii lub zwiększyć intensywność zmywania, również o 40%, w wybranym koszu.

Jeśli zależy nam na optymalnych efektach zmywania przy jednoczesnej oszczędności zasobów, warto wybrać zmywarkę wyposażoną w program Eco, przy którym urządzenie zużywa najmniej wody i energii (zaledwie 9 litrów wody przy pełnym załadunku 14 kompletów naczyń). Dodatkowym komfortem jest posiadanie w zmywarce programu Auto, który automatycznie i precyzyjnie będzie ustawiał parametry cyklu mycia (wykorzystując do tego optyczny czujnik zabrudzenia). Zastosowany w zmywarkach Hotpoint silnik inwerterowy pozwoli na kontrolę i redukcję wibracji, co znacząco wpłynie na optymalizację wydajności energetycznej oraz na głośność pracy urządzenia (zaledwie 42dBA na programie Eco). Dodatkowo pod kontrolą urządzenia znajdą się pozostałe parametry, takie jak: dobór temperatury i ilości wody lub ciśnienia – wszystko w zależności od ilości naczyń czy stopnia ich zabrudzenia.

Innym sposobem na oszczędność jest nastawienie zmywarki na działanie w nocy. Model Hotpoint HFO 3O32 W C X, dzięki technologii SuperSilent pracuje tak cicho (zaledwie z głośnością 41dBA), że z pewnością nie obudzi nikogo z domowników. Jednocześnie ze względu na obowiązującą w nocy niższą stawkę za energię (przy korzystaniu z  taryfy G12) będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Taką możliwość daje nam wybranie opcji opóźnienia startu (do 24h) – ustawiony przez nas program zacznie działać w najbardziej dogodnym momencie.