1. Słoiki czy mrożonki?

Co prawda szczęśliwi czasu nie liczą, ale w dzisiejszym zabieganym świecie zdecydowanie lepszym i szybszym sposobem na zachowanie wszystkich dobrodziejstw warzyw i owoców na zimę będzie ich zamrożenie. Proces mrożenia hamuje rozwój bakterii w produktach spożywczych, a w przypadku owoców i warzyw wydłuża ich termin przydatności do spożycia do 12 miesięcy, czyli akurat na tyle, aby przetrwać do kolejnego lata.

  1. Jakie owoce i warzywa można mrozić?

Mamy parę dobrych wiadomości i… żadnej złej! Oprócz kapusty, ziemniaków, selera naciowego, kiwi, winogron i melona, można mrozić wszystkie warzywa i owoce! Mrożenie wpływa co prawda na ich wygląd, ale nie ma wpływu na ich smak i prawie w ogóle na wartości odżywcze! A zatem rób zapasy pysznych lokalnych warzyw i owoców, takich jak wiśnie, jagody, śliwki, jabłka, gruszki, dyniowate, a także grzybów i ziół. A jeśli kupisz je w najlepszym momencie zbiorów, zapewnisz sobie najlepsze wartości odżywcze podczas długich zimowych miesięcy.

  1. W czym?

Już w czasach prehistorycznych do mrożenia surowego mięsa używano lodu i śniegu, a w starożytności do całorocznego przechowywania lodu wykorzystywano ziemianki. My na szczęście możemy korzystać ze zdobyczy cywilizacji, a do mrożenia bogactw natury wystarczy nam zamrażarka i odpowiednie opakowanie. Powinny to być specjalne woreczki, najlepiej ze szczelnym zamknięciem, takie jak wyjątkowo trwałe torebki na mrożonki z klipsami lub strunowe od Jana Niezbędnego, które gwarantują świeżość, naturalny aromat i smak przechowywanych produktów.

 

  1. Jak mrozić?

Masz mnóstwo możliwości. Możesz mrozić w całości, w kawałkach, w postaci musu, przecieru, zupy, a nawet soków. Warto jednak pamiętać o paru zasadach. Przed mrożeniem owoce należy umyć i dokładnie wysuszyć. Powinny być świeże i bez skaz. Aby zachować smak i aromat warzyw, warto je pokroić i zblanszować (oprócz cukinii, pieczarek, cebuli i papryki). Jeśli chcesz w przyszłości zaoszczędzić czas, zamroź je w postaci przecieru lub zupy. Możesz użyć do tego torebki do mrożenia z suwakiem lub pojemnika silikonowego albo szklanego od Jana Niezbędnego. Pojemniki są opakowaniami wielokrotnego użytku, które można myć w zmywarce, więc dodatkowo będziesz eko!