Oto sprawdzone sposoby i rozwiązania, dzięki którym łazienka na poddaszu będzie ustawna i komfortowa.

Powierzchnia użytkowa

Pierwszym krokiem do stworzenia projektu łazienki ze skosami jest dokonanie dokładnych pomiarów. Przede wszystkim musimy określić wielkość powierzchni użytkowej, uwzględniając zarówno rzut, jak i przekrój. W przypadku tego typu wnętrz pod uwagę brane są tylko te części pomieszczenia, których wysokość od podłogi do sufitu wynosi minimum 190 cm, co umożliwia swobodne i bezpieczne poruszanie się. Przyjmuje się, że powierzchnia użytkowa powinna wynosić nie mniej niż 2,56 m², jeżeli chcemy wyposażyć łazienkę w prysznic, toaletę i umywalkę, oraz 3,2 m² – jeśli planujemy umiejscowić w niej także wannę. Pozostałą przestrzeń warto przeznaczyć na szafki, blaty czy wannę – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.

Fokus na ergonomię

Chcąc uniknąć efektu ograniczonej przestrzeni, zadbajmy o to, aby centralny punkt pozostał niezagospodarowany. Cel ten osiągniemy dzięki wykorzystaniu narożników pomieszczenia. Na rynku istnieje szereg rozwiązań sanitarnych dedykowanych nietypowym sytuacjom, które realnie wpływają na komfort użytkowania i potencjał aranżacyjny wnętrza. Są to np. stelaże podtynkowe z regulowaną ramą pod umywalkę, moduły do WC przeznaczone do niskiej zabudowy, a także profile z możliwością montażu narożnego – podpowiada Aleksandra Drozdalska.

Istotne znaczenie ma także wysokość ścianki kolankowej, tj. ścianki dobudowanej na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku w celu podniesienia dachu i zwiększeniu powierzchni użytkowej poddasza. Przyjmuje się, że dla swobodnego korzystania z toalety jej wysokość powinna wynosić nie mniej niż 130 cm.

Strefy trudno dostępne, tj. bezpośrednio pod skosami, warto z kolei wykorzystać pod kątem zabudowy meblowej. Ta przestrzeń idealnie sprawdzi się jako miejsce do przechowywania, np. kosmetyków, akcesoriów toaletowych czy ręczników.

Czas na prysznic

Sporym wyzwaniem w przypadku łazienek na poddaszu jest znalezienie dogodnego miejsca na kabinę prysznicową. Z jednej strony jej usytuowanie podyktowane jest lokalizacją pionu kanalizacyjnego, z drugiej brakiem ograniczeń ze strony skosów czy belek stropowych. Niemniej, dzięki szerokiej ofercie rozwiązań na miarę, i taka sytuacja nie musi stanowić wyzwania.

W łazienkach na poddaszu sprawdzą się w szczególności kabiny walk-in. Dzięki opcji docięcia drzwi do skosu, możemy swobodnie kreować przestrzeń prysznicową. Warto także mieć na uwadze fakt, że optymalna wysokość montażowa kabiny wynosi 210 cm. Dlatego też, jeżeli sytuacja instalacyjna na to pozwala, rekomendowane jest zastąpienie tradycyjnego brodzika odwodnieniem liniowym i zlicowanie podstawy prysznica z płaszczyzną posadzki – wyjaśnia ekspert firmy TECE.

Co w sytuacji, gdy w pomieszczeniu nie sposób wygospodarować odpowiednią przestrzeń na komfortową kabinę? Tu sprawdzi się wolnostojąca lub asymetryczna wanna z armaturą podłogową. Takie rozwiązanie podkreśli dodatkowo urok łazienki. Zwróćmy jednak uwagę na jej przeznaczenie. Jeżeli zamierzamy brać w niej prysznic w pozycji stojącej, to ustawienie jej pod skosem może być problematyczne. Wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm. Z kolei człowiek w niej siedzący ma czubek głowy zazwyczaj na wysokości 95-110 cm. Zatem w co najmniej takiej odległości od poziomu posadzki powinien być skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną.

W dobrym tonie

Jasne kolory, odpowiednio dobrane oświetlenie, a także lustrzane powierzchnie – to najlepsi przyjaciele niewielkich wnętrz. Ściany w odcieniach pastelowych lub w kolorach ziemi optycznie powiększą pomieszczenie. Oprócz kolorystyki ważna jest także forma. Płytki nie powinny być zbyt duże, a dekoracje zbyt bogate. Zamiast strojnych wykończeń zdecydujmy się na lustra – najlepiej bez ram. Jeżeli warunki pozwalają na zakup dużego zwierciadła „od ściany do ściany”, nie wahajmy się wybrać takiego rozwiązania. Dzięki temu optycznie powiększymy pomieszczenie. Najkorzystniej byłoby, gdyby łazienka była naturalnie doświetlona światłem słonecznym. Jeżeli nie jest to możliwe, wybierzmy barwę oświetlenia jak najbardziej zbliżoną do naturalnej.

Łazienka na poddaszu, mimo że trudniejsza do zaaranżowania, nie musi oznaczać kompromisów między estetyką a funkcjonalnością. Jeżeli będziemy trzymać się zasad i wytycznych, ta odwdzięczy się nam komfortem i pięknem swojego wnętrza.