Przy tworzeniu badania „Jak sprzątają Polacy”, przeprowadzonego na zlecenie Pozamiatane.pl, aż 93,5% odpowiadających na pytania stanowiły kobiety. To dużo. Tak pokaźną dysproporcję płci można tłumaczyć większym zaangażowaniem pań w utrzymywanie czystości w domu. Spośród badanych 32% mieszka z dziećmi, w tym 3,5% wychowuje je samotnie. Te dane nie oznaczają oczywiście, że w życiu matek mężczyźni są nieobecni. Na szczęście istnieje wiele przykładów na to, że panowie uczestniczą w życiu rodzinnym, wspierają swoje partnerki, a także sprzątają.

Polacy dbają o porządki regularnie. 24,8% badanych sprząta raz dziennie, 17,7% – dwa razy w tygodniu, a 37% osób – raz w tygodniu. Taka częstotliwość jest uzasadniona, kiedy w domu mamy malucha i choćby ze względu na wszechobecne bakterie chcemy utrzymać czystość. Im mniejsze dziecko, tym mieszkanie musi być częściej wysprzątane. Takie sprawy jak mycie podłogi lub odkurzanie okazują się więc niemal codzienną koniecznością przy raczkującym maluchu.

Z badania Pozamiatane.pl wynika, że 57% respondentów najbardziej nie lubi mycia okien, a 59% prasowania. Liczby te nie dziwią, kiedy weźmie się pod uwagę specyfikę tych prac domowych, które wymagają uwagi szczególnie od młodej matki. Myjąc okna trzeba na dłuższy czas zostawić dziecko same (wejście na krzesło lub drabinę). Prasowanie też bywa absorbujące, a do tego dochodzi przecież jeszcze aspekt bezpieczeństwa (gorące urządzenie pod napięciem). Matkom czy kobietom w ostatnich miesiącach ciąży przyda się więc pomoc w opiece nad domem.

Zgodnie z wynikami badania, 39,4% respondentów ma własne mieszkanie, a 31% – własny dom. Jak wiadomo, przy sprzątaniu ważną rolę odgrywa metraż. 32% badanych posiada 2 pokoje, 28% – 3, a 30,8% – więcej niż trzy pomieszczenia. Sprzątanie wielu przestrzeni zajmuje dużo czasu, tym bardziej jeśli trzeba to robić częściej niż raz tygodniu. Badanie pokazuje, że 54% kobiet sprząta bez pomocy z zewnątrz. Mnóstwo czynności związanych z utrzymaniem porządku jest więc wykonywanych samodzielnie.

Czemu tak jest? 29,3% przebadanych nie może sobie wyobrazić, że mieszkanie posprząta ktoś inny. 28% myśli, że usługi sprzątające są drogie, podczas gdy najtańsze profesjonalne sprzątanie można znaleźć w internecie już za 30 zł za godzinę. Najbardziej zaskakuje jednak inna odpowiedź. Aż 22,9% badanych nigdy nie zastanawiało się nawet, czy skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy. Dlaczego?

10,9% nie ufa ludziom, których mieliby wpuścić do domu, 8,7% boi się kradzieży, a 2,5% reakcji znajomych. We współczesnym świecie wyręczanie się pomocą domową nie może być jednak powodem do wstydu. Nowoczesne kobiety powinny mieć czas zarówno na pracę, rozwijanie swoich pasji, jak i zabawę czy spacery z dziećmi.

Aby go zaoszczędzić, niezbędne jest wsparcie specjalistów z zewnątrz. Do poszukiwania i wyboru osoby, która pomoże w sprzątaniu mieszkania lub domu, należy podejść odpowiedzialnie. Alternatywą dla pomocy domowej z polecenia – na co najczęściej decydują się badani – jest oddanie tego zadania w ręce wyspecjalizowanej firmy.

– Osoby sprzątające w profesjonalnych firmach są sprawdzane podwójnie. Pierwszą weryfikację prowadzą specjaliści podczas procesu rekrutacji, drugą – sami klienci, którzy wystawiają na stronie internetowej oceny po wykonanym zleceniu. Dla przykładu, w Pozamiatane.pl wszystkie referencje są widoczne w sieci z poziomu internetowej platformy, do której dostęp mają klienci. W ten sposób bierzemy pełną odpowiedzialność za swój personel. To oznacza, że do domu mamy z dzieckiem przyjdzie profesjonalna i zaufana osoba – mówi Jakub Łączkowski, Prezes Zarządu, Pozamiatane.pl

Tym, którzy z usług firm sprzątających nie korzystają w obawie przed ewentualną kradzieżą czy zniszczeniami, przyda się sprawdzenie informacji o ubezpieczeniu. Legalnie działające na rynku podmioty ubezpieczają usługę od odpowiedzialności cywilnej nawet na 1 mln zł.

Rynek usług sprzątania szybko się rozwija, a pomoc z zewnątrz staje się coraz popularniejsza, ponieważ to najlepszy sposób na oszczędność bezcennego czasu dla siebie i najbliższych, a także możliwość poświęcenia się swoim pasjom.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie platformy Pozamiatane.pl na próbie 2743 osób.