Kupując mieszkanie, aby je wynająć podejmujesz pewne ryzyko. Najemca może okazać się nieuczciwy i zalegać z opłatą czynszu. To jednak nie wszystko. Zdarza się, że lokatorzy nie dbają o wynajmowane mieszkanie i lokum szybko ulega zniszczeniu. Z atrakcyjnego zarobku nie warto jednak rezygnować. Szczególnie, że rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ożywienie na rynku nieruchomości.

– Jeśli chcemy wynająć mieszkanie nie możemy zapominać o podpisaniu umowy najmu. Regulowana jest ona przepisami kodeksu cywilnego. Najem mieszkań podlega również ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.

Poznaj lokatora

Zanim podpiszesz umowę o wynajem mieszkania powinieneś poznać potencjalnego najemcę. Masz prawo prosić go o przedstawienie dokumentu tożsamości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że lokator nie posługuje się fikcyjnymi danymi.

Ciekawostka!

W Polsce w 2015 roku do bazy danych systemu dokumentów zastrzeżonych trafiło aż 130 tys. dokumentów. Jeśli nie jesteś przekonany co do możliwości finansowych najemcy, możesz poprosić go o raport z Biura Informacji Kredytowej lub zaświadczenie o dochodach, które wykażą czy lokator nie będzie miał problemów z płatnościami za mieszkanie.

Podpisz umowę

Umowa najmu powinna chronić interesy zarówno wynajmującego jak i najemcy. Warto dołączyć do niej protokół, który przedstawia w jakim stanie jest mieszkanie i co się w nim znajduje. Po dłuższym okresie czasu możesz tego nie pamiętać. Szczegółowy raport i fotografie rozwiążą wszelkie wątpliwości. Dokument warto podpisać w obecności notariusza. Chroni to właściciela mieszkania w przypadku, kiedy najemca nie uregulował płatności lub nie chce się wyprowadzić po wygaśnięciu umowy. Na podstawie takiej umowy lokatora można eksmitować. Każda strona umowy powinna zostać zaparafowana przez strony, a na ostatniej z nich musi widnieć czytelny podpis z datą zawarcia kontraktu.

Co powinna zawierać umowa najmu?

Oprócz danych osób ją zawierających powinny się w niej znaleźć:

• wysokość czynszu,

• terminy płatności,

• okres wynajmu mieszkania,

• okres wypowiedzenia mieszkania,

• wysokość kaucji,

• sposób rozliczania mediów,

• stan liczników,

• opis stanu nieruchomości.

Należy także pamiętać o informacji na temat formy zapłaty czynszu oraz ustalonej kwocie kaucji. Dla własnego bezpieczeństwa na umowie powinien się również znaleźć zapis o czynnościach, które zostaną podjęte przy zniszczeniu mieszkania oraz informacja o możliwości wizytacji lokalu podczas wynajmu.

– Wielu deweloperów oferuje usługę opieki nad nieruchomością. Kupując mieszkanie pod wynajem w Wawel Service nasi klienci dostają gwarancję znalezienia najemcy, przygotowania profesjonalnej umowy i opieki nad mieszkaniem całkowicie za darmo – komentuje Adrian Potoczek z Wawel Service.

Zabezpiecz mieszkanie kaucją

Najbardziej popularnym zabezpieczeniem przy najmie mieszkania jest kaucja. Lokator przekazuje pieniądze na poczet ewentualnych zniszczeń właścicielowi lokum w dniu podpisywania umowy. Zazwyczaj kaucja jest pobierana w wysokości miesięcznego czynszu. Po wygaśnięciu umowy – środki są zwracane lokatorowi, jeśli w mieszkaniu nie doszło do zniszczeń. W przeciwnym razie pieniądze te pokrywają koszt naprawy.

Zgłoś się do urzędu skarbowego

Wynajmujący powinien poinformować urząd skarbowy o dodatkowych dochodach wynikających z wynajmu mieszkania. W przypadku niezgłoszenia lokatorów – przestają obowiązywać przepisy dla najmu okazjonalnego, a właściciel mieszkania traci część uprawnień, jakie przysługują mu względem najemcy. Jest to np. możliwość eksmisji lokatora po ustaniu stosunku najmu, zmiany czynszu lub wypowiedzenia umowy czy swobodę ustalenia warunków najmu.