To, że inwestycja w nieruchomości jest doskonałym pomysłem ukazują wyniki finansowe. Rynek hiszpański może pochwalić się aż 7% zwrotem kapitału w ubiegłym roku, według danych Centralnego Banku Hiszpanii. Żadna lokata nie da aż tak dobrych zysków. Za metr kwadratowy trzeba było zapłacić o 5,8% więcej rok do roku. W porównaniu z okresem przed pandemią wzrost ten wyniósł aż 6,5%. Są to najlepsze wyniki od wielu lat. Analitycy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą kolejny, 2% skok cen na hiszpańskim rynku nieruchomości. To zdecydowanie dobre prognozy.

 

Costa Blanca celem inwestorów

 

Hiszpańskie miasta od lat cieszą się zainteresowaniem inwestorów, zajmują wysokie miejsca w rankingach na najlepsze do życia miasta nie tylko Europy, ale i świata. Doskonała lokalizacja na mapie Europy, słońce niemalże przez cały rok, dodatnie temperatury zimą i przepiękne krajobrazy przyciągają turystów, a wraz z nimi inwestorów. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Costa Blanca, niezwykle popularny region turystyczny nad Morzem Śródziemnym, o długości wybrzeża blisko 250 km. Piękne plaże, góry nad samym morzem i liczne zatoki tworzą krajobraz wręcz bajkowy.

 

– Z roku na rok wzrasta zainteresowanie kupnem nieruchomości w Hiszpanii, szczególnie w okolicach Morza Śródziemnego. W samym ubiegłym roku przeprowadzono aż 545 tysięcy transakcji mieszkaniowych. Świadczy to o tym, że rynek hiszpański jest ważnym celem inwestorów, zarówno jako lokata w samą nieruchomość, jak i apartamenty pod wynajem. Za dwutygodniowy pobyt, w zależności od pory roku, trzeba zapłacić od 2100 do 3500 euro za wynajęcie średniej wielkości apartamentu. Zainteresowanie turystów z całego świata wypoczynkiem na hiszpańskim wybrzeżu od lat jest niezmiennie bardzo duże – mówi Michał Ćwierzyk, Prezes Zarządu Vela Poland SA.

 

Cenne metry

 

Przy obecnych cenach trzeba liczyć się z inwestycją rzędu od około 90 tysięcy euro za nieduży apartament. Co ciekawe w Hiszpanii nie przelicza się ceny na metry kwadratowe, jak ma to miejsce w Polsce, tutaj wyznacznikiem jest liczba sypialni, łazienek, wielkość tarasu, wyposażenie. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i pierwotnego – mieszkanie w stanie deweloperskim potrafi być w pełni wyposażone i umeblowane. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się malownicze miejscowości. Apartamenty blisko plaż, czy gór są priorytetowym celem inwestorów.

 

– Północna część Costa Blanca jest znacznie droższa od tej południowej, co wynika z ukształtowania terenu. Góry nie dają tylu możliwości budowania, co przekłada się na ilość powstających nieruchomości, a to bezpośrednio wiąże się z ich ceną. W części południowej takich możliwości jest więcej, zatem i ceny są niższe. Każdy z tych rejonów ma jednak swoją specyfikę oraz walory i ostatecznie, o wyborze lokalizacji wymarzonego apartamentu decydują indywidualne preferencje inwestorów. Pamiętać należy, że na cenę nieruchomości wpływa nie tylko wielkość samego apartamentu i jego lokalizacja, ale także klimat. A ten hiszpański jest wyjątkowy. W roku mamy aż 300 słonecznych dni. Kupując mieszkanie pod wynajem ważne jest też jego wyposażenie. Oferując klientom wyższy standard w wynajmowanej nieruchomości i jej otoczeniu, można oczekiwać że inwestycja pozwoli osiągać większe zyski – podkreśla Michał Ćwierzyk i dodaje, że warto zainteresować się nieruchomościami premium. Luksusowa willa blisko plaży, piękny apartament w górach, czy zamknięte apartamentowce z basenami – to najchętniej wybierane nieruchomości pod inwestycje.

 

Gdyby pokusić się o przeliczenie ceny mieszkania w Hiszpanii na metry kwadratowe, to orientacyjnie w przykładowych miejscowościach w Costa Blanca plasują się następująco:

  • Alicante – 1460 euro
  • Torrevieja – 1440 euro
  • Benidorm – 2110 euro
  • Denia – 2048 euro

 

Kupując mieszkanie w Hiszpanii warto pamiętać jeszcze o konieczności opłacenia podatku w wysokości 10% wartości nieruchomości. Dodatkowe opłaty to koszty notarialne oraz opłaty rezerwacyjne, które mogą się wahać pomiędzy 3, a 6 tysięcy euro w przypadku mieszkań.

 

Kupno apartamentu w Hiszpanii to doskonała inwestycja. Na przestrzeni lat zyskamy na wzroście wartości nieruchomości, a także zarobimy na jej wynajmie. Jest też jeszcze jedna możliwość
– zamieszkamy w słonecznej Costa Blanca, a wynajmować będziemy nasze mieszkanie w Polsce.

 

 

 

Vela Poland SA – jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się agencji nieruchomości w Europie. Vela Poland S.A. i należąca do Spółki marka tripinvest specjalizuje się w sprzedaży atrakcyjnych nieruchomości klientom z Polski.

Tripinvest to międzynarodowy zespół ekspertów wyspecjalizowanych w branży nieruchomości. Jest projektem wywodzącym się z grupy spółek Dajami, które działają na rynku polskim  oraz zagranicznych (m.in. Niemcy, Czechy). Działalność tripinvest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowania Europejczyków w zakresie inwestowania w atrakcyjnie położone nieruchomości turystyczne o wysokiej stopie zwrotu. Szybki rozwój marki to dowód na ogromny potencjał branży.