Wrzesień to miesiąc, w którym nie tylko rozpoczyna się nowy rok szkolny, ale również zaczynają się problemy związane z przesileniem jesiennym. W związku z dużą amplitudą temperatur oraz coraz częstszą zmianą pogody nasz organizm ulega osłabieniu. Niejednokrotnie dopada nas również sezonowa depresja, która spowodowana jest mniejszą ilością słonecznych dni. Dobra wiadomość jest taka, że możemy zniwelować te objawy. Jak się okazuje, dobrze nam znana herbata może pomóc przy problemach z koncentracją oraz zasypianiem. Te pozornie różne właściwości da się uzyskać dzięki… rozmaitym sposobom parzenia tego napoju. Poniżej 3 przepisy, które pomogą w walce z jesienną chandrą, przygotowane przez ekspertów marki Akbar.
Herbata na koncentrację
Czarna herbata, im krócej parzona, tym jest bogatsza w związki stymulujące. Dodatkowo, pobudzenie po herbacie jest zupełnie inne niż po kawie – nie jest tak intensywne, ale za to utrzymuje się dłużej. Chcąc przygotować pobudzający napój należy parzyć herbatę od 2 do 3 minut, nie dłużej. Poniżej przepis na herbatę z imbirem, która poprawia ukrwienie mózgu, tym samym zwiększając koncentrację i wydajność umysłową.
Składniki:
• Herbata Akbar Pure Ceylon
• Kawałek korzenia imbiru
• Łyżeczka miodu
Przygotowanie:
Herbatę parzymy przez 2-3 minuty. Po tym czasie mieszamy ją i odcedzamy liście. Imbir obieramy i kroimy w drobną kostkę. Kiedy herbata będzie ciepła (nie gorąca) dodajemy imbir i miód. Dokładnie mieszamy.
Herbata na odprężenie
Herbaty czarne bogate są w garbniki. Wydzielane są jednak dopiero od 3 do 5 minuty parzenia. Niwelują one pobudzające działanie teiny i są odpowiedzialne za gorzki smak herbaty. Garbniki chronią błony śluzowe jelit oraz ograniczają ból, działając na układ nerwowy. Sprzyja to wyciszeniu i spokojnemu zaśnięciu. Poniżej przepis na herbatę z miodem lipowym, który również działa uspokajająco.
Składniki:
• Herbata Akbar Pure Ceylon
• Łyżka miodu lipowego
• Garść malin
Przygotowanie:
Herbatę parzymy przez 3 do 5 minut. Kiedy będzie ciepła dodajemy do niej miód i umyte maliny (ważne jest, aby składników nie dodawać do gorącej wody, gdyż utracimy ich zdrowotne właściwości). Wszystko razem dokładnie mieszamy.
Herbata na poprawę nastroju
Zdarza się, że jesienią, gdy brakuje nam słońca, dopada nas gorszy humor. Nic nie zadziała tak dobrze na poprawę nastroju jak coś słodkiego. Proponujemy więc herbatę, która dzięki dodatkowi kandyzowanych owoców będzie doskonała na chandrę.
Składniki:
• Herbata Akbar Pure Ceylon
• Kandyzowana pomarańcza (lub inne, ulubione owoce)
• Sok malinowy
Przygotowanie:
Herbatę parzymy według instrukcji na opakowaniu. Odcedzamy liście i czekamy, aż trochę przestygnie. Dodajemy owoce i 2 łyżki soku malinowego (w zależności od preferowanego stopnia słodyczy).
Smacznego!
Herbata Akbar dostępna jest w sklepie internetowym www.sklep.smacznego.pl
Więcej informacji na temat marki Akbar, znaleźć można na stronie www.akbar.pl