Guzki krwawnicze, żylaki odbytu, hemoroidy – już same te nazwy budzą lęk i niepokój. A gdy dodamy do tego jeszcze ból, pieczenie i dyskomfort podczas siedzenia to na nic już nie mamy ochoty.

Zmora rowerzysty i kajakarza

Chcąc się wybrać na wycieczkę rowerową czy spływ kajakiem musimy się odpowiednio przygotować. Wykluczone jest siedzenie na twardym. Zainwestuj w miękkie siodełko lub żelowy pokrowiec. Złagodzą dyskomfort długiej jazdy oraz zamortyzują niedogodności podczas wyboistej trasy. Odpowiednia pozycja może być dodatkowym wsparciem. Najlepiej pochylona. W kajaku sprawdzi się wyściełana poduszka. Na rynku dostępne są z otworem. Dzięki niej ból podczas długiego siedzenia będzie mniej odczuwalny. Warto również postawić na profilaktykę a w przypadku zaawansowanej choroby hemoroidalnej na skuteczne leczenie i sięgnąć po specjalne maści i czopki, które są dostępne bez recepty. Wystarczy posmarować zmienione chorobowo miejsca lub zaaplikować sobie czopek lub maść np. Ruskorex. Lek nie tylko złagodzi stan zapalny, ale też zmniejszy dolegliwości bólowe i ochroni okolice odbytu.

Zmora biesiadnika

Jedzenie na świeżym powietrzu wśród rodziny czy przyjaciół to niewątpliwa przyjemność, lecz nie dla Ciebie? Rozkoszowanie się ciężkimi i tłustymi potrawami, może zakończyć się wzmożonym dyskomfortem i nasilonym bólem okolic odbytu. Dlatego chcąc komfortowo i bez bólu przeżyć ogrodowe przyjęcie zmień swoje przyzwyczajenia. Tuż przed rozpoczęciem biesiadowania zastosuj czopek lub maść, które złagodzą stan zapalny i zmniejszą dolegliwości bólowe. Unikaj potraw zawierających duże ilości tłuszczu i ostrych przypraw. Rozkoszuj się lekkimi sałatkami, mięsem z piersi kurczaka. Sięgnij po sezonowe warzywa i owoce, które teraz są pod dostatkiem. Kolorowe, gazowane napoje czy alkohol zastąp niegazowaną wodą mineralną z cytryną, herbatami ziołowymi lub owocowymi oraz świeżymi sokami. A po skończonym posiłku rozruszaj mięśnie. Dzięki temu nie spędzisz wielu godzin w jednej pozycji. Po letnim przyjęciu doskonałym sportem jest gra w badmintona czy mini siatkówkę.

Zmora podróżnika

Wymarzona podróż przywodzi Ci na myśl lęk. Wolisz zrezygnować z urlopu niż spędzić kilka godzin na siedząco. Samolot, pociąg, samochód, autokar, choć luksusowe mogą wywołać ogromny dyskomfort. No, bo jak tu podróżować z hemoroidami? Dlatego planując jakikolwiek wyjazd odpowiednio się do niego przygotuj. Profilaktyka przed podróżą oraz sprawdzony lek to podstawa. Tuż przed wyruszeniem w drogę zastosuj czopek lub maść .Pamiętaj, by podczas podróży pić wodę, ok. 1,5l na dzień i jeść lekkostrawne posiłki. Dodatkowym wsparciem może okazać się dmuchana poduszka, wypełniona powietrzem zapewni Ci komfort podczas siedzenia. Jak najczęściej poruszaj nogami, wstawaj z miejsca, po prostu ruszaj się.
Stosując się do wymienionych zasad możesz mieć pewność, że hemoroidy nie będą już Twoją zmorą! Dlatego nie rezygnuj z letnich aktywności, które sprawiają Ci radość. Ciesz się podróżami, wsiądź na rower, idź na grilla z przyjaciółmi. Objawy choroby można i trzeba leczyć, by cieszyć się latem.